On tärkeää että saa pidettyä kiinni akselien päistä oikealla tavalla ja tukevalla työkalulla. Itse olen tehnyt monia "erikoistyökaluja" eri tarpeisiin. Erityisesti vaihteistohommiin tarvitaan erilaisia kaluja.
Tässä osa kaluistani. Saa ottaa mallia.
http://www.motomatti.fi/2015/11/tyokaluja-vaihteistoremonttiin.htmlTärkeää on kiinnittää se osa pyörimättömäksi jota käsitellään. Liian paljon olen nähnyt viilapenkissä murjottuja kierteitä ja hammastuksia.
Pahimmillaan on joutunut tekemään täyttötyötä hitsaamalla ja koneistamalla. Ihmisellä, varsinkin tekniikasta ymmärtämättömällä, on tarve oikoteihin kun tulee paha paikka ja ajatus ei enää ole kunnolla mukana. Mitäs isompi vika sitä isompi leka -periaate ei sovi vaihteistohommiin. Halvemmaksi tulee viedä ammattilaiselle. Paitsi jos haluaa oppia jotain niin virheistäkin voi viisastua.
Ns. pulttipyssyn käyttö on monesti ollut osille liikaa. Kyllä se hyvä laite on monessa paikassa mutta myös tekee helposti tuhoja. Varsinkin kiristäessä. Vaihteiston kierteet ovat matalia hienokierteitä eivätkä kestä suuria momentteja. Kiristys kun syntyy kierteen loivasta noususta eikä isosta momentista. Kierteiden korjaus jälkikäteen on hidasta hommaa eikä sitä mielellään halua tehdä kun siitä ei haluta maksaa vastaavasti.
Vaihteistossa, rattaiden ohella, kalliita ovat akselit eikä niitä pidä irrotella lyömällä.
Tässä hieman osaamattoman jäljiltä tehtyä kunnostustyötä:
http://www.motomatti.fi/2016/01/irtomoottori-kytkimen-vaara-kokoonpano.htmlYleisohjeena voi sanoa että jos ei ole aivan varma mitä tekee niin jättää tekemisen sille joka osaa. Tässä suhteessa on erilaisia ihmisiä. Joillakin on looginen kyky ajatella asioita eteenpäin ja ymmärtää laitteen toiminta kun taas toiset tekevät enemmän tunteella. Robert M. Pirsig kirjassaan, Zen ja moottoripyörän kunnossapito, jakoi persoonallisuudet kahteen pääryhmään. Mielestäni varsin onnistuneesti.