Nyt kun Clip Onit ja jalkatapit paikoillaan on aika ruveta etsimään sitä oikeaa ajoasentoa.
Motomatti tässä jo aikaisemmin totesi:
Useissa café-viritelmissä satula on suoraan runkoputkien päällä. Näyttää hyvältä mutta ei ole ensinkään ergonominen (jos ei ole ihan toivottoman persjalkainen) vaan sijainti on 5 - 10 cm ylempänä. Se taas aiheuttaa tankin asennolle, sijainnille ja muodolle vaatimuksia.
Saman asian kanssa sai taiteilla hieman aikaa. Eli satulan pohjaa on saatava ylöspäin runkoputkista ja istuinpainoa enemmän
runkokolmion päälle.
Ensin katsoin sivusta satulan pituutta. Sen jälkeen etureunasta rautasahalla ensin varovasti pois muutama sentti.
Samalla satulan etureunaan koloa tankin kiinnitystä varten
Uudestaan tutkailua , seuraava sentti pois ja jne. kunnes pituus oli omaa silmää tyydyttävä.
Seuraavaksi korkeuden kimppuun. Rungossa on hyvä kiinnityspaikka poikittain asennettavalle alumiinipalkille. Hieman viilasin näitä matalammiksi ja sitten poikkituki kiinni pulteilla. Päälle kahta kiinnitysruuvia varten kierteet.
Helpon irrotuksen takia päädyin tekemään etuosaan vain runkoputkiin nojaavat muoviholkit.( keveys

)
Holkien korkeutta testaamalla päädyin 30 mm korkeuteen. Tämä tarkoittaa istumakorkeutta n. 7 cm runkoputkien päällä
kun satulaan asennetaan pehmuste.
Aika näissä sovitteluissa tuntuu vierähtävän oikein kunnolla. Ei näissä hommissa palkoille pääsisi., mutta mihin sitä
kiire on kun pitää rahaa säästää seuraavaan kohtaan.
