Tämä tarina tulee nyt "pikakirjoitettuna" aikaahan meni koko projektiin ilman stressiä n. 2 vuotta.
Kun ajatus kirkastunut ja mitat ylhäällä niin netistä katselemaan paikkoja mistä osia voisi hankkia. Vaikka olenkin käynyt 70-luvulla asentaja/koneistaja linjaa yhden vuoden niin ei minulla liian suuria luuloja omasta ammattitaidosta ole

. Tarkoitus siis oli löytää sopivia kohtuuhintaisia valmisosia joista
muokkaamalla saa sitten itselle sopivat. Päädyin hankkimaan osat Euroopasta, syynä helppo nettikauppa ilman tullia ja valuutta sama kuin meillä. Tosin myös osat olivat täällä Euroopassa halvimpia Guzziin.
Sitten hankintoihin: "muoviosat 1 " päätin osta Motoforzalta Tsekeistä .
https://www.motoforzafairings.com/Siellä oli hyvät mittakuvat joiden perusteella uskalsi tilata. Olin myös käynyt siellä Brno Moto GP aikaan vierailulla ja nähnyt heidän varaston.Työ laatukin oli hyvää minun tarpeisiin. Kaikki toimi netissä ja sähköpostilla hienosti.
Ohessa tilauslista. On osaa joka sopii Laverdaan, Ducatiin ja Guzziin . Tilasin katteen myös lapunpitimet asennettuna ja ajovalolla. Samoin plexin valmiiksi leikattuna ja porattuna. Kerroin että leikatkaa netissä Motoforza sivuilla olevan Guzzi kuvan mukaan. Helpotti sitten omia hommia sovitusvaiheessa.
Noissa hommissa ei itse tuntipalkoille olisi päässyt. Aina ei kannata tehdä kaikkea itse vaikka joskus siltä tuntuukin

Istuimen otin lisäosalla, on helpompi päällystää erillisenä. Penkin pehmuketta ja lasikuidun korjaussarja muokkauksia varten.
Päädyin myös Tarozzin jalkatappisarjaan. Sopii SP:hen suoraan asennettavaksi ja pakoputkipidikkeet tuli samalla.
Sopiva setti minun makuun löytyi Teo Lammersilta. Siellä kanssa kaikki toimi kuten pitikin
http://www.tlm.nl/webshop/en/Sitten vaan osa toimitusta odottelemaan
