Kuinkas usein täällä muuten väki vaihtaa näitä paperisia ilmansuodatinelementtejä? Varsinkin näihin hankalasti vaihdettaviin pikkulohkoihin?

Brevan korjaamokäsikirja suosittelee tarkastuksen 7500km välein, mutta varsinaista vaihtoväliä ei ole annettu. Tuntuu turhan tiheältä vaihtoväliltä ainakin ruiskukoneeseen. Jokin lähempänä 15000km vaikuttaisi järkevämmältä. En aja soramontuilla, hiekkateillä kylläkin useammin.
Korjaamokäsikirjasta en itse ainakaan löytänyt minkäänlaista ohjetta ilmansuodattimen vaihtoon

Vai liekö sitten piilotettu johonkin, en aivan sivu sivulta selannut kaikkia 250 sivua

Minulla oli viimeksi polttoainetankki jo valmiiksi irroitettu polttoainesuodattimen vaihtoa varten, joten tilaa oli yllin kyllin. Seuraava vaihto vaatinee enemmän ähellystä jos ei meinaa säiliötä irti ottaa. Kuulemma onnistuu niinkin.
Oletteko tulleet koskaan laskeneeksi montako tuhatta kiloa menee ilmaa moottorin läpi kun tekee hiemankin pidemmän reissun?
Nopealla, ei lyhyellä tai pitkällä matematiikalla laskettuna ei kovinkaan montaa
tuhatta kiloa. Litroja kyllä senkin edestä! Toki, asia riippuu hyvinkin reissun pituudesta

Jos kuvitellaan, että moottori kuluttaa bensiiniä 5l/100km. Bensiinin tiheys noin 0,75 kg/l. Polttoainetta palaa siis 5 kertaa 0,75kg, yhteensä 3,75kg.
Pyöristettynä yhden bensiinikilon palamiseen tarvitaan 14,5 kiloa ilmaa. Eli yhteensä 3,75 x 14,5kg = 54,4kg ilmaa.
Ilman tiheys hervantavakiolla noin 1,25 kg/kuutio, joten tilavuudeksi muutettuna 54,4 x 1,25 = 68 kuutiota ilmaa. Eli 68000 litraa. Se on monta tuhannen litran vesisäiliötä vierekkäin! Tai litran vetoista maitopurkkia jonossa... On se suodatin kyllä kovilla, jos ajatellaan että jokaisen vesisäiliön sisällä olevassa ilmassa on vaikkapa vain 1 gramman verran pölyä seassa.
Menikö Matti aivan metsään aivoituksen?
