Kirjoittaja Aihe: Navigaattori  (Luettu 32505 kertaa)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Navigaattori
« Vastaus #45 : Kesäkuu 26, 2017, 22:13:48 ip »
Ei se uusavuttomuutta ole. Kotiin osaamiseen eri paikoista ei kovin paljoa taitoa vaadi, jos bensaa riittää.
Se mikä oikeasti raivostuttaa, on kun ei pysytä sovitussa aikataulussa. Juurikin maisemien katselun tai muun haahuilun takia. Olen jättänyt auton myymättä tällaiselle sankarille, kun ei ajoissa löytänyt paikalle. Siis sovittuun aikaan, koko ajan oli jotain muuta päämäärää. Kun vihdoin raahusti paikalle, kerroin myyneeni auton jo muualle. Sai vartoa koko päivän paikan päällä, vaikka olisi ollut muuta menoa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Navigaattori
« Vastaus #46 : Kesäkuu 26, 2017, 22:36:39 ip »
Niinpä... mutta tuo ei taida olla se pointsi, pointsi on, että navigaattori on turha, turhake suorastaan - ilman pärjää mainiosti.
Niinkuin pärjääkin, ei ollut ennenvanhaan sellaisia.

Mutta jos tuolle linjalle lähdetään, niin onhan koko moottoripyöräily turhaa, aivan turhaa... mitä isompi pyörä, sen turhempi... jne.  ;D
Eli en lähtisi tuolle linjalle...
Emeritus-guzzisti

Jani Janhunen

  • Viestejä: 203
Vs: Navigaattori
« Vastaus #47 : Kesäkuu 26, 2017, 22:39:24 ip »
Btw, mistä tuollaisessa vanhassa pyörässä naville tai vaikka puhelimelle kannattaa virta ottaa, kun eppäillä soppii ettei tuossa ole valmiita piuhoja tarkoitukseen? Siihenkin löytyy varmaan jotain valmiita ratkaisuja? edit. Itse itselleni vastaten, esim Biltemasta näyttää löytyvän usb-laturi pyörään.

Jani

tolind

  • Viestejä: 32
Vs: Navigaattori
« Vastaus #48 : Kesäkuu 27, 2017, 02:57:33 ap »
Maatalouskoneasentajana kun kiertelin pohjoismaita firman piikkiin 80-luvulla niin perille osasin joka kerta. Paras ohje oli kääntyä vasoemmalle 16 km ennen kuin katuvalot alkavat. Näillä kokemuksilla täytyy ihmetellä jos laitetaan jossain päin maailmaan missä koti on.  Hirvittävää avuttomuutta.

Jotkut asiat olivat ennen paremmin, useimmat eivät olleet.

Olen parhaillaan Riikassa, hotellin löytäminen navigaattorin avulla oli äärimmäisen helppoa. Vehje ajatti suoraan ovelle. Väitänpä että perille päästiin huomattavasti turvallisemmin kun voi keskittyä liikenteeseen eikä juuri tarvinnut huolehtia suunnistamisesta minulle täysin vieraassa kaupungissa.

Viime - ja tällä kaudella käytössäni on olleet TomTom Rider 400 ja tämän rikkoutumisen jälkeen Gatmin 395lm. Molemmissa lukollinen teline niin laitteen uskaltaa jättää pyörään paikoilleen tauon ajaksi. Molemmissa on kartta-aineisto ollut hyvällä mallilla, pieniä pätkiä on ollut niin että kartat eivät ole vielä olleet ajantasalla. Parin vuoden ajalta kokemusta muistaakseeni 16:n Euroopan maan kohdalta. Käytön logiikka on Garminissa minulle sopivampi, Tompan kanssakin pärjää. Hankkii noista kumman vaan niin hyvän laitteen saa.

Kannattaa kuitenkin pitää mielessä että tuo on tekninen vimpain joka voi hajota. Paperikartat on hyvä olla myös ajantasalla niistä on myös helpompi suunnitella sitä minne menee.

En kuvittele olevani joka alan erityisasiantuntija niin käytän mielelläni nykyaikaisia elämääni helpottavia laitteita ja ilman kunnollista mp-käyttöön tarkoitettua navia en reissuun lähde. Jos joku haluaa vielä 2017 suunnistaa aiten että kääntyy sen -81 puretun navetan kohdalta vasemmalle niin se se ei ole minulta pois. Enkä edes väitä että tällainen suunnistaja olisi avuton ottamaan käyttöön nykyaikaisia apuvälineitä.

Kurtsi

  • Viestejä: 301
Vs: Navigaattori
« Vastaus #49 : Kesäkuu 27, 2017, 08:43:11 ap »
Etsittiin vaimon tätiä Vaasan seudulta 80 -luvulla. Vaimo oli saanut ajo-ohjeen: X:n kylältä 4 km Y:n suuntaan punainen talo oikealla. No kaikki talot oli punaisia eikä siinä kylässä ollut mitään tarkkaa rajaa mistä alkaa kilometrejä laskemaan. Asiaan tietysti kuului että oli ilta, pimeä ja satoi vettä eikä ristinsielua näkynyt missään. Kysyttiin sitten lopulta yhdestä punaisista taloista. Ei se monta taloa heittänyt.

LeCa

  • Viestejä: 710
Vs: Navigaattori
« Vastaus #50 : Kesäkuu 27, 2017, 11:04:56 ap »
Navi on lyömätytömän hyvä osoitteiden löytämisessä. Varsinkin kun muistaa, että se on joskus tyhmä kuin saapas ja sen lisäksi todella itsepäinen. Tarjoaa joskus väkisin kymmenien kilometrien ylimääräistä lenkkiä jos ei oikeasti tiedä mistä pääsee. Mutta perille se vie kyllä jos katuosoite ja pitäjä on oikein.

Noihin osoitteisiin liittyykin sitten se itseäni ja omassa toiminnassani hiertävä juttu. Toistan: Puhun vain omasta kohdastani.
Näin nettiaikana tulee helposti laadittua reissuista sellaisia lukujärjestyksiä minkä mukaan koko homma pitää elää. Kaikki valmiiksi ettei tule yllätyksiä. Sattumanvaraista on ainoastaan sää. Onhan se tietysti yksi osa homman hauskuutta varailla jo sydäntalvella majoituksia, laskea reittejä, kilometrejä ja päivämääriä valmiiksi.

Mutta tuota touhua on tullut tehtyä jo liiaksi asti. Esimerkiksi viimekesän (syksyn) Euroopan reissun suhteen piti ottaa lopulta itseä niskasta kiinni, että älä helvetissä rakentele tuollaista viritelmää kun ne random-majoitukset ovat kuitenkin ne kaikkein parhaat ja muistettavimmat. Ja niitä löytyy. Heinä- elokuussa en tuppaudu keskieurooppaan muutenkaan, joten en ole varma tilanteesta silloin.

Kyllä kuitenkin viime syksynä tuli Mandellon sekä Munchenin majoitus varattua etukäteen. Mynkkylä sen vuoksi, että Octoberit olivat alkaneet edellisenä viikonloppuna. Mikä oli syynä itsellänikin sinne menolle. Muuten olisin pysynyt Bayerin maaseudulla ja sattumanvaraisessa majoituksessa.

Jouko S

  • Viestejä: 869
Vs: Navigaattori
« Vastaus #51 : Kesäkuu 27, 2017, 15:42:52 ip »
Navi on lyömätytömän hyvä osoitteiden löytämisessä.

Niinpä. Siksi se sopii erinomaisesti sellaiseenkin matkailuun, missä ei ennakkoon varailla paljon majoituksia. Navigaattorista löytyy iso liuta majoituspaikkoja jos niitä yleensä lähistöllä on. Ajella voi ihan rauhassa ainakin Keski-ja Etelä-Euroopassa, kun tietää, että navigaattorilla löytyy majoitus suht nopeaan iltaakin vasten. Kesä- ja heinäkuussakin.

Jouko

jjp

  • Viestejä: 201
Vs: Navigaattori
« Vastaus #52 : Kesäkuu 27, 2017, 21:53:20 ip »

Olen parhaillaan Riikassa, hotellin löytäminen navigaattorin avulla oli äärimmäisen helppoa. Vehje ajatti suoraan ovelle. Väitänpä että perille päästiin huomattavasti turvallisemmin kun voi keskittyä liikenteeseen eikä juuri tarvinnut huolehtia suunnistamisesta minulle täysin vieraassa kaupungissa.


Olen ollut Riikassa taksin kyydissä. Etupenkissä. Koskaan ei oo liikenteessä niin pelottanut.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself.
A. H. Weiler

AIT

  • Viestejä: 18
Vs: Navigaattori
« Vastaus #53 : Heinäkuu 05, 2017, 21:40:38 ip »
Käypä Kairossa ja aja taksilla, niin pelkäät vielä enemmän!

NorgeGTL

  • Viestejä: 817
Vs: Navigaattori
« Vastaus #54 : Heinäkuu 05, 2017, 23:51:58 ip »
Kyllä Tompan motonaviin tulee mototeline samaan hintaan ja ihan toimiva (merkkiä en muista). Premium versioon tulee autotelinekin.

Niin tulee mutta ei tällaista... Laite pysyy varmasti paikallaan ja on kumivaimennettu kovaa kyytiä varten. Ja teknisen näköinen. Ja kallis.
https://shop.touratech.de/lenkerhalterung-garmin-zumo-340-345-350-390-395-v-3-0-abschliessbar-schwarz.html
Stelvio ´12 & 650 NTX ´87 ynnä Cali EV ´04 ja naisen Stelvio ´08.
Ex. Norge ´07, Calit ´06 ja ´03 sekä Quota ´99

LeCa

  • Viestejä: 710
Vs: Navigaattori
« Vastaus #55 : Heinäkuu 06, 2017, 08:16:06 ap »
Tuollaisenhan modifioi kätevä mies Shimanon lukkopolkimesta. Ja puolella tuosta hinnasta saa kaksi.   ;D

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Navigaattori
« Vastaus #56 : Heinäkuu 06, 2017, 09:11:28 ap »
Kyllä Tompan motonaviin tulee mototeline samaan hintaan ja ihan toimiva (merkkiä en muista). Premium versioon tulee autotelinekin.

Niin tulee mutta ei tällaista... Laite pysyy varmasti paikallaan ja on kumivaimennettu kovaa kyytiä varten. Ja teknisen näköinen. Ja kallis.
https://shop.touratech.de/lenkerhalterung-garmin-zumo-340-345-350-390-395-v-3-0-abschliessbar-schwarz.html

Overkill!  ;D
Emeritus-guzzisti

Olavi

  • Viestejä: 500
  • MG California1100ie, Breva 850 , Ducati Monster796
Vs: Navigaattori
« Vastaus #57 : Heinäkuu 06, 2017, 11:28:18 ap »
Meillä perheessä otetaan navigointi yleensä huolella. Oudoissa maisemissa (ulkomailla) suunnittelu lähtee aina paperikartalta liikkeelle ja sitten navigaattori tai/ja google maps käyttöön, kun päästään maantielle. Jos navi ja goodle maps antaa saman reitin/matkan suunnitteluvaiheessa, ollaan lähtökohtaisesti aika selkeillä vesillä. Tätä tukee myös se, että apukuski on innokas ja tarkka (pilkun viilaaja) kartan käyttäjä koulutuksensa kautta ("tieinsinööri").

Tietotekninen vimpain on juuri niin viisas tai typerä kuin sen suunnittelija tai/ja käyttäjä (useimmiten ongelmana). Reittisuunnittelua ohjaavat parametrit tulee olla oikein (=ymmärtää, mitä ne tarkoittaa). Jos esim. päällä on lyhyin reitti + reitti sisältää hiekkatietä sallittu, tulos voi olla yllätyksellinen. Joskus ennen navigaattoreita maailmalla ajellessa oli kompassi mukana autossa. Siitä sai kartan kanssa lisätukea oikeasta suunnasta.

Takavuosina ajettiin katetulla liukuvalla matkaveneellä, jossa oli matkanopeus 25-35 kn haarukassa. Minä luin navigaattoria ja vaimo luki merikarttaa ja antoi suullisesti reiteistä/viitoista lisäinfoa. Jos joskus reitissä oli keskenämme ristiriitaa, otettiin "vene alas", reittitarkennuksia varten. Maastokartta on väylien ulkopuolilla tarkempi, kun merikartta, jossa tarkkaa tietoa on lähinnä väylien tuntumassa. Paras merkarttasovellus oli aikanaan Uusiloisto, siinä sai maastokartan ja merikartan päällekkäin ja sillä pysty ajamaan myös tiellä. Aiheessa pysyttiin, ainakin melkein;D



 
Tarpeeksi ei riitä, vasta liika on tarpeeksi.

Hajakenttä

  • Viestejä: 961
Vs: Navigaattori
« Vastaus #58 : Heinäkuu 06, 2017, 13:05:50 ip »
Tässä kohdassa voinen sivuta aiheen reunoja.

Sana 'navigaattori' on pöllitty merenkulusta. Siellä se tarkoittaa henkilöä, joka kapteenin avuksi suunnittelee reittiä ja määrittelee kuljettua reittiä. Hän tekee sen tiedolla, taidolla ja apuvälineillä. 'Navikka' on merimieskielellä se hytti, jossa navigaattori työskentelee, lähellä 'bryggaa'. Siellä oli ennen muinoin hauska käydä tupakalla ja juttelemassa mukavia, koska siellä on jotenkin erityisen rauhallinen ilmapiiri. Olipa siellä kerran kapteenikin kolmantena kun paatti pöläytti hiekkasärkälle ja potkurit kaivautuivat syvälle hiekkaan ja moottorit stumppasivat. Kysyin tyhmän kysymyksen: "Mikä se oli?" Kapteeni pölläytti pilven kippurasta piipustaan ja totesi rauhallisesti: "Ei se mitään, se tekee aina tässä kohdassa tällä tavalla." (Anteeksi jos olen kertonut jutun ennekin, en enää muista mihin kaikkialle olen sen jakanut.)

Laitteena navigaattori on mielestäni monijakoinen kokonaisuus. Se sisältää:
- Sähköisen kartan.
- Satelliittipaikantimen.
- Karttaplotterin.
- Tietokoneavusteisen reitinsuunnittelun.

Väitän, että useita kertoja vuodessa päivitettävä sähköinen kartta on paikkansapitävyydessä tarkempi ja ajantasaisempi kun paperikartta, joka myös on ihan hyvä kartta. Eräs ystäväni väittää itse muistavansa ulkoa kartat paremmin kun navigaattori, joihin hän ei luota lainkaan. Hän on väärässä.

Osaan paikantaa itseni tällä planeetalla missä tahansa ilman satelliitteja. Väitän, että tämän lukijoista harva pystyy samaan, mutta eräät kyllä pystyvät. Älkää nyt loukkaantuko, mutta perustelen väitteeni pitkällä kokemuksella. Satelliittipaikannus on kuitenkin niin nopea ja tarkka, että en näe mitään tarvetta nähdä sitä vaivaa, että tekisin sen itse. Nykyaikainen (tämän kaltainen) tekninen laite myöskin vikaantuu aniharvoin jos koskaan. Myönnän auliisti ihmisoikeuksien nimessä höpsismin käyttöluvan niille, jotka siitä pitävät, ei se ole yhtään hassumpaa. En kuitenkaan haluaisi höpsähtää Milanossa tai Napolissa esikaupunkialueen kaduille, joille ei poliisikaan mene.

Karttaplotteri yhdistää sähköisen kartan ja paikannusvälineen, mikä se sitten onkin, ja tekee havainnekuvan kuljetusta reittipisteiden jonosta ja reitin suunnittelusta, josta se sai tuon nimen. Se oli kymmeniä vuosia sitten suuri edistysaskel, jo ennen satelliitteja.

Tietokoneavusteinen reitin suunnittelu on apuväline niille, jotka kaipaavat nopeaa kartan tutkimista ja parhaiten valitun reitin suunnittelua. Tietokone pystyy tutkimaan millisekunneissa karttaa yksityiskohtaisemmin kuin ihminen tunneissa. Edelleen sallin talvi-iltojen ratoksi sen nautinnon, joka tulee munkkiliköörin ja karttojen parissa tulevan ajokauden retkien suunnittelusta. Kaukana kotoa vieraalla seudulla tien ollessa poikki, tulee automaatio avuksi nopeutensa ansiosta, kun korvaava reitti suunnitellaan nopeasti, vain yhden tilanteen mainitakseni. Edelleen väitän, että tietokone (tai tässä tapauksessa ARM) pystyy tutkimaan karttaa huolellisemmin kuin 90% teistä lukijoista.

Tällä tavalla muotoutuu puheena oleva navigaattori laitteena. Sitä voi siis käyttää monella tavalla. Ainakin noilla neljällä mainitulla tavalla, sekä niiden kombinaatioilla. Mielestäni on aiheetonta väittää sen olevan: ehdottomasti ja ilman vastaväitteitä tarpeellinen tai tarpeeton. Kaikilla meillä on navigaattori, purkissa tai korvien välissä, joillakin takapenkillä.

Aiheellista on vastata kysymykseen: Mitä sen laitteen tulee osata? Miten se kannatta asentaa? Mistä sille kannatta ottaa sähkö? Mitä se saa maksaa?
Sentire la forza!
Terv: Timo

Olavi

  • Viestejä: 500
  • MG California1100ie, Breva 850 , Ducati Monster796
Vs: Navigaattori
« Vastaus #59 : Heinäkuu 06, 2017, 14:29:29 ip »
Täyttää asiaa tuossa edellä kirjoitetussa gps-navigoinnin luotettavuudesta ja helppoudesta. Omalla kohdalla olen (partion ja armeijan koulutuksen jälkeen) laajimman yleissivistyksen kartoista ja navigoinnista (suunnistuksesta) saanut juuri merenkulun puolelle suorittaessani rannikkolaivurin tutkinnon (alin taso näissä siviilipuolen harrastetutkinnoissa). Siihen päälle sitten hankin vuokraveneen kuljettajan ja radioaseman hoitajan lisenssit, kun tuli vähän innostuttua veneilystä.  Rahasta tulikin ajettua kesälomalla ajankuluksi liukuvaa venettä parina kesänä.

Itse asiaan, vähän gps-navigaattorin luotettavuudesta. Ostin 2005 Garminen käsigpsin (C60), joka on nyt palvellut siis 12 vuotta, jo tuhansia tunteja. Vain kerran on gps-signaali hävinnyt avomaastossa, kulussa veneellä, noin 30 sekunniksi.  Tämä samainen kapine on myös ollut varalaitteena varsinaisen karttaplotterin rinnalla ja välillä sitä on tarvittukin. PC-pohjaiset navigointisovellukset eivät kuulu oman kokemuksen mukaan kenttäolosuhteisiin ja pieniin aluksiin. Nämä navigaattorit, joissa kaikki on ladattu koneeseen sisälle toimivat varmasti, kun vaan virtaa riittää ja satelliitit löytyvät (Ne löytyvät ainakin siihen saakka, kunnes "tähtien sota" syttyy). Käynnykän sovellukset (esim. googlemaps) tarvitsevat pääsääntöisesti datayhteyden, joka on aina riskaabeli ainoana navigaattorina, esim. ulkomailla. Googlemaps on monessa mielessä erittäin hyvä, mm. tienumerointi on esimerkillistä. Miinuksena on erilaiset tarpeettomat "pop-up ikkunat, jotka täyttävät näyttöä.

On tullut mietittyä myös navigaattoria moottoripyörään. Toistaiseksi Calissa on vedenpitävään koteloon, johon saa puhelimen näytön näkyviin. Jos lähtisin pärrällä ulkomaille, niin varmaan hankkisin motoon oman laadukkaan navigaattorin.


 
 
Tarpeeksi ei riitä, vasta liika on tarpeeksi.