Kirjoittaja Aihe: Guzzi Cafe Racer  (Luettu 104299 kertaa)

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #150 : Lokakuu 16, 2016, 17:39:51 ip »
Näinhän se on, että kun tutkii niin noita osatarpeita löytyy. Pienistä virroista kasvaa helposti jo puro jne  ;D

Tosin näihin vanhoihin saa osia ihan kohtuullisilla hinnoilla. Toki nuo hinnat on aina suhteellisia, mikä on toiselle halpa, niin toiselle se on kallis.
Itse pyrin noita hintoja aina myös vertaaman siihen, mitä jos tekisi itse/ teettäisi osan tai työsuoritteen. Esim. nuo maalaushommat ajattelin heti luovuttaa muille kun ei ole tiloja , ei hyviä ruiskuja jne. Joten niiden hankinta harvoin tapahtuvia hommia varten ei tuntunut järkevältä. Toki  oppiminen vie materiaalia myös aina hukkaan ( toisilta enemmän, toisilta vähemmän ). Vauhtipyörän tasapainotus taas ei ole itselle edes mahdollista, mutta tarpeellinen tosin kokonaisuuden kannalta. Kuka hommaan ryhtyy se homman kestäköön  ;D

No kun tuo Stein- Dince tilaus tuli niin aloitin ensimmäisenä lukkohommista. Eihän tuohon vanhaan lukkoon avainta ollut. Kun en vielä tiennyt joutuuko jossain vaiheessa muutoskatsastukseen niin päätin tuon lukon siltä pohjalta uusia. Taitaa olla tarpeellinen varuste tämän ikäluokan pyörissä jos sinne menee.

Netistä taas ohjeita:

http://www.thisoldtractor.com/moto_guzzi_loopframe_fork_lock_removal.html

http://w6rec.com/duane/bmw/lock/index.htm

4mm poranterä ja teipillä merkintä 15mm syvyyden saavuttamiseksi. Sitten terä klo 2 kohdalle ulkoreunalle tuon linkin kuvan mukaan ja kone pyörimään.
Nätisti tuli vanha lukko pois. Uusi menikin sitten vaan painamalla avaimien kanssa paikalleen. ;)

Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #151 : Lokakuu 16, 2016, 17:50:58 ip »
Nyt kun muisti palailee pätkittäin, niin hommaan tarvittiin tuo 7 mm terä ja syvyys oli tuo 20mm ennen kuin vanha lukko pulahti ulos pesästään ;D

Sen takiahan nuo merkinnät tuossa pahvissa ovat. Eli lukon poistajille rohkeutta vaihtaa isompaan terään ja porata syvemmälle, ei sillä mitään vahingollista rikki mennyt.

Lastuista sitten voi päätellä mitä materiaalia tuo lukko on  ;)
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #152 : Lokakuu 16, 2016, 21:21:41 ip »
Taannoin, ollessani eräällä mp-pajalla töissä "entisessä elämässä" pajan omistaja toi pyörän jonka ohjauslukko oli lukossa eikä avainta lainkaan. Sanoi mulle että tosi hankala homma. "Saat yrittää mutta näytän sitten kuinka se käy". Meni noin 5 minuuttia ja lukko oli irti ja uusi paikallaan. Päällikkö oli ihmeissään: "siinähän pitää purkaa keula ja ottaa laakerit irti että saa ohjausakselin pois". Otatti kuitenkin ohjausakselin pois kun epäili että siellä oli lastuja. No ei ollut ja sen hänelle kerroin mutta kävi silti katsomassa. Ei saisi varmaan kertoa mutta akkuporakone ja sopiva terä on murtomiehelle "pala kaakkua" tuommoisen lukon suhteen. Eikä se välitä edes lastuista.

En kehdannut kysyä että montako keulaa oli tullut turhaan purettua. Toinen asentaja myöhemmin kertoi että päällikkö porasi lukon läpimitan kokoisella poralla koko lukon pois purettuaan ohjausakselin ensin. Silloin kyllä irtoaa lastuja ja paloja ties mihin.

Saitko lukon mukana ahtoniitin jolla kiinnittää lukon päälle tuleva läppä?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #153 : Lokakuu 17, 2016, 07:26:53 ap »
Ainakin Stormin Neimann-kopiossa tulee niitti mukana.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #154 : Lokakuu 17, 2016, 21:08:17 ip »
No eipä tullut niittiä, mutta ei ollut läppääkään.
Ei ole SP:ssäkään. Onkohan mahtanut olla kun on tehtaalta lähtenyt ?

Seuraavana työnä oli sitten ylä- ja alakolmion kiillotus laikkakoneella.
Ennen kiillotushommia ajattelin poistaa yläkolmiosta nuo tarpeettomat "kierrenysät" kun ei niille
käyttöä Racerissa ole. Sopii mittaristokin paremmin paikalleen, kun ei tuota tilaa liiaksi ole.

Alakolmiosta piti poistaa tietenkin vanha laakerikehä kun tuli nuo ohjauslaakerit ja niihin liittyvät tarvikkeet tilattua. Isoa talttameisseliä juureen jotta sai sen nousemaan ja sen jälkeen naputtelemalla pois. Vanha ohjauslukko oli sen verran "jäysteitä" jättänyt että piti putkea hieman tasoitella ennen kehän poistoa.

Kiillotuslaikkakoneella sitten muutama tunti työtä ja osista tuli ihan kelvolliset. En ruvennut pieniä kolhuja ja muita jälkiä
hiomaan. Pitäähän sitä ikä ja käyttö jossakin tässä Racerissa näkyä. Ajanpatina kertoo, että ei ole mikään uustuotanto tuote kyseessä  ;D
 
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #155 : Lokakuu 17, 2016, 22:58:46 ip »
Omista pikkulohkon kolmioista hioin vielä ne etupuolen valun jakorajan. Oli yllättävän kovaa valua!
Hyvä pyörä, parempi mieli.

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #156 : Lokakuu 23, 2016, 19:17:04 ip »
Kun ala- ja yläkolmio oli asennusvalmiiksi kiillotettu niin laakerien asennukseen.

Näistä löytyy kanssa "opetusvideoita" netistä. Oheisessa linkissä yksi esimerkki.

https://youtu.be/_Ozfh93CvBs

Uusi suojakumi ja laakerin aluslevy paikoilleen
Sen jälkeen alalaakeri hyvään SKF:n kosteuden kestävään laakerirasvaan ja putkella naputtelemalla paikalleen.
Kyllä kannattaa kokoonpanokuvia katsoa jotta ei tarvitse kahta kerta näillä uusilla materiaaleilla tehdä asennustyötä.

Sen jälkeen laakerin vastakuppi naputtelemalla runkoon ja vanhalla kupilla naputtelemalla sitten pohjaan asti.

Yläpäähän sama homma eli osat kokoonpanokuvan mukaan paikoilleen.

Kiristin hieman yläkireäksi ja löysäsin sitten oikeaan kireyteen ohjauslaakerit. Toivottavasti nyt kestävät pitkään.


Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #157 : Lokakuu 24, 2016, 15:13:11 ip »
Hyvään kiiltoon sait aluosat.
Sopiiko kysyä miten toteutit?

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #158 : Lokakuu 24, 2016, 16:51:26 ip »
Ihan käytin samanlaista konetta kuin motomatti sivuillaan kertoo.

http://www.motomatti.fi/2012/01/kiillotuskone.html

Samat asiat huomasin: Eli osat lämpenee ja kone myös  ;D
Tuossa koneessa mitä käytin oli lämpölaukaisu, joten välillä piti pitää tupakkataukoja vaikka ei polta.
Jos tuota lämpölaukaisua ei ole niin voi kyllä helposti sähkömoottorin polttaa.

Minulla oli käytössä kaksi eri laikkaa eli ns harjalaikka (taisi olla jotain keinokuitua)jolla alkukiillotus ja loppu kiillotus ns. rätti/huopalaikalla. Laikkoihin tuota kiillotusainetankoa sopivasti, muuta ei liikaa. Sen annostelun kyllä oppi työn ohessa.

Suojaisa työtila, suojalasit, hengityssuoja ja työtakki välttämättömiä, on sen verran sotkuista puuhaa.

Tuossa olisi tarkoitus tuota lämpöä saada kiillon synnyttämiseksi osiin, jonka takia niitä painoi kohti laikkaa
tämä myös sai koneen lämpenemään. Tällä lämmöllä saa pienet urat ja kolot myös tasoitettua.

Mutterit yms vaatii kyllä välijäähdyttelyä ei pysty kiinni pitämään pelkillä työhanskoilla.

Mutta ihan mukavaa hommaa ilman kiirettä ( aikaa siis menee) ja näkee työtä tehdessään muutoksen tuotteessa sekä omassa naamassaan kiillotetun osan peilikuvassa ;D


Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #159 : Lokakuu 24, 2016, 20:55:29 ip »
Kova alumiini on kovan työn takana mutta on alumiinilaatuja jotka ovat hyvinkin kiillotusystävällisiä. Laikalla voi tosiaankin "ajaa" alumiinia kolojen ja naarmujen täytteeksi. Valualumiinin ollessa kyseessä se ei kuitenkaan onnistu mutta kuluttamalla ympäristön alumiinin samaan tasoon loven pohjan kanssa. Hiukan siinäkin materiaalia siirtyy.

Olette varmaan nähneet lentokoneita jotka kiiltävät. Ne on tehty levystä jonka pinta on silattu pehmeällä alumiinilla. Kun oli joutoaikaa niin silloin kiillotettiin koneen kylkiä käsipelissä.....

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #160 : Lokakuu 24, 2016, 21:16:04 ip »
Noihin kolmioihin sitten seuraavaksi oli tarkoitus laittaa etuvaimentimet paikoilleen.
Muutamia pumppauksia ja eihän niissä ollut paluuvaimennusta lainkaan. Toimivat vain jousien avulla.

Vakiohomma kun ei ollut ennen noita aukaissut niin ensin korjaamokirjan kimppuun missä onkin ihan hyviä ohjeita.Sen jälkeen nettiin  ja googleen kuvia katsomaan ;D

http://www.thisoldtractor.com/moto_guzzi_tonti_fac_damper_rebuild_information.html

https://racingrhino.wordpress.com/2014/06/18/front-forks-and-getting-ready-for-chrome/

Vaimentimen sai esiin kun yläpään irrotti sisäputkesta ja sen lisäksi poisti iskarin pohjasta kuusiokoloruuvin.
Tämän jälkeen sai koko vaimennin paketin käsiinsä.

Jousien irrotuksessa ja kiinnityksessä saa olla aina varovainen. Tuossa toisessa nettilinkissä oleva "pikkuruuvari" kikka oli hyvä. Ei tullut kuhmuja otsaan  :D

Jousia on netin mukaan yhtämittaisia tai kuten minulla kahden jousen yhdistelmä. Netissä kehuvat hieman enemmän tätä kahden jousen yhdistelmää. Joten päätin sen pitää sellaisenaan.
 
Ajattelin kuitenkin tehdä noiden vaimentimien purun ja laittaa uudet "kisaöljyt" tiivisteineen .

Vaimentimen sisuskalujen näkemiseen tarvitsin erikoisavaimen. Sen teko kesti n. 5 min hylsystä.
Sitten vaan rohkeasti aukaisuhommiin.
 
No nuo akselitiivisteet olivat väljät, joten sieltä nuo vaimentimien öljyt olivat alas valuneet.  Jos joku rupeaa purkamaan itse niin muistakaa että vaimenninputki ei kestä ruuvipenkkiin kiinnitystä.
Se on ohut ja sen täytyy ehdottomasti säilyttää muotonsa, muuten vaimennin ei toimi.
Kiinnityspisteet täytyy etsiä aina muualta tai käyttää putkelle erikoiskiinnipitoavainta ruuvipenkissä.

Hommat sujui hyvin siihen asti, kunnes Tiivistekeskuksessa  kerrottiin että ei löydy noita kartiotiivisteitä.
Toki olisi saanut teettämällä mutta niiden hinta muutamille kappaleille oli liian suolainen.

Ei olisi tainnut Ikkala tilata näitä 100 kpl kerhotuotteiksi  ;D
 
Taas nettiin , mutta lähimmät löytyi minun taidoilla Ameriikasta asti ja päätin sitten että nämä vaimentimet saa jäädä varaosiksi.

Mutta olihan taas yhtä kokemusta rikkaampi ja taloudellisesti hieman köyhempi  ;)
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #161 : Lokakuu 24, 2016, 21:41:29 ip »
Tuota vaimenninmallia en ole yrittänyt korjata mutta California Kolmosen ja alkupään 1100:sen etuiskarit ovat erikoisalaani.
Ne ovat huomattavasti teknisemmät kuin nuo tasauskammioineen ja säätönupikoineen. Siihen maailman aikaan eli kahdeksankymmentäluvulla ja sen jälkeenkin ovat olleet kustompyörässä harvinaista lajia.

Tässä yhden huonokuntoisen iskunvaimentimen kunnostuksesta lyhyesti: http://www.motomatti.fi/2016/03/california-iii-etuiskunvaimentimen.html
Vain käytäntöä. Toimintateoria puuttuu.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #162 : Lokakuu 24, 2016, 22:59:49 ip »
Tuo keula tai lähinnä kolmiot on samaa mallia kuin Lariossa, ehkä ero mitoitus toki. Oli muuten järkyttävän tiukassa keulaputket, kun muutama vuosi omasta irroittelin ja kasailin. Puukiiloja hahloon ja kaksin käsin kiertoa. Hivenen jänskätti tuoreen maalipinnan kanssa käyttää voimaa. Mitään ei lohjennut tai hajonnut onneksi. Pelotti kyllä koko ajan. Rouva piti pyörää pukilla, hauska yhteinen harrastus  ;D
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #163 : Lokakuu 25, 2016, 18:44:43 ip »
Huomasin tuossa juuri että se kiillotuskone jonka linkin jAgo oli laittanut oli ihan mopo verrattuna nykyiseen kiillotuskoneeseen.
Nyt on kolmivaiheinen kilowatin kone, kolme vaihdetta, taajuusmuuttaja tarvittaessa sekä pölynpoisto teollisuusimurilla. Nyt voi kiillotella kapineita sisätilassakin pelkäämättä isommin tahriutuvansa. Tosin ei ihan linjalla tarvitse olla tämänkään koneen laikan kanssa.
http://www.motomatti.fi/2013/08/bling-bling-kone.html

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Guzzi Cafe Racer
« Vastaus #164 : Lokakuu 25, 2016, 23:20:55 ip »
Mun käyttämä kone on tainnut olla joku pari kilowattinen. Nyt olisi viisi kiloinen nauhahiomakone, jonka akselille voisi laittaa kiillotuslaikkaa varten akselin. Tulee niin vähän kiilloteltua, ettei taida maksaa vaivaa. Ei tosin voima loppuisi isommallakaan laikalla..
Hyvä pyörä, parempi mieli.