Etsin Quaker S:ää netistä ja tällaista kirjoiteltiin Tekniikan maailman
foorumin sivuilla jo vuonna 2004:
"Parhaat öljyt voiteluominaisuuksiltaan tulee USA:sta. Paras koskaan Suomessa testattu auton moottoriöljyn voiteluominaisuus käylmäkäynnistyksen yhteydessä on Quaker State 10W-30 mineraaliöljy! VTT:n testissä kylmälaboratioriossa, kylmävoitelu on parempi kuin esim. Mobil 1:ssä. Öljyn raaka-aine tulee Pennsylvanian öljykentiltä, jossa raakaöljy itsessään jo sisältää
luonnon parafiineja. Öljystä jää moottorin sisäpintoihin
”hunajamainen” pinnoite, joka voitelee heti. Quaker Statea saa Suomesta. Ongelma on, että Ruotsalaiset ottivat tietenkin Pohjoismaiden edustuksen, ja Suomen maahantuoja on jossain Vaasan seuduilla, ja monen mutkan kautta hinta ei ole kilpailukykyinen."
Tuon kirjoituksen aikoihin eräs käyttämäni Moto Italian valtuuttama ja oikeasti todella hyvä huolto käytti QS-öljyjä vaihdelootassa ja perässä, mutta jostain syystä moottoriöljyinä Midlandin 20W-50 mineraaliöljyjä. Kukapa tavan tallaaja näistä öljymerkeistä loppujen lopuksi ratkaisevia eroja löytää pitemmällä aikavälilläkään..Ehkä parasta luottaa valmistajan manuaaliin kokeilujen sijaan..
Luonnon parafiinit ja hunajaiset pinnoitteet kyllä laittavat miettimään..

Jouko