Kirjoittaja Aihe: Kalkatusta vaihdelaatikosta  (Luettu 26204 kertaa)

Kurtsi

  • Viestejä: 300
Kalkatusta vaihdelaatikosta
« : Elokuu 09, 2015, 18:03:52 ip »
Cali II:n vaihteistosta (kolmatta mittarin kerrosta ajetusta)  kuuluu kalkatusta (tämä on paras keksimäni sana kuvaamaan ääntä). Ääni kuuluu laatikosta vaihteen ollessa vapaalla; kytkin pohjassa vaimenee. Vaihde pesässä kytkinpohjassa ääni loppuu eikä kuulu ajaessa eikä keskituella vaihde päällä "ajellessa" Vitonen vonkuu mutta on vonkunut jo toistasataa tuhatta. Joku pyörivä osa siellä kalahtaa toista vasten säännöllisen epäsäännöllisesti. Kun kuuntelee vanhalla kikalla iso ruuvimeisseli korvaa vasten, kuuluu laakerien iloista terveen oloista rallatusta (ja se kalahtelu), joten akuutti vika ei liene laakereissa ? Palautusjousikaan ei liene poikki. Magneettiropussa ei ole sen enempää metallitöhnää kuin ennenkään. Onko moista ollut muilla ? Uskaltaisikohan ajaa lumille asti ja katsoa sitten askin sisälle ?

Voisi vielä mainita, että kardaanin nivel on vielä alkuperäinen; vaihdettu 150 tuhannessa pyörimään toiseen suuntaan (sekin onnistuu kun koneistaa/koneistuttaa laakerin sisään menevän pään)

Kun ensi kerran ko. äänen kuulin liikennevaloissa, luulin koneen vetelevän viimeisiään. Ihan kuin mäntä tai männäntappi pitäisi meteliään, mutta tarkempi diagnoosi johti alusssa mainittuun.

egon

  • Viestejä: 973
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #1 : Elokuu 09, 2015, 18:20:16 ip »
Tuttu ääni. Kun kytkentävehkeet on saaneet vähän välystä, siellä alkaa vapaalla, muistaaksein kernaammin joko ala- tai ylämäessä napata kytkentäsakarat toisiinsa. Millen lootan käytin auki ja shimmasin valitsinrummun välyksen noin nollaan ja muistaakseni hiukan myös sivuakselia päittäin oikeaan kohtaan. Laakerit oli ihan hyvät, mutta se ei tarkoita etteikö sinun pyörässäsi voisi olla myös laakereissa aksiaalivälystä. Jos käytät laatikon ajallaan auki niin viitosen saa ehkä pelaamaan hiljaisesti vielä hetkisen kun vaihdat viitosrattaan ehyeen. Jos vastapelurit on ottaneet kariesta niin se ei kyllä sitten hyödytä.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #2 : Elokuu 09, 2015, 18:52:54 ip »
Kuuluuko nimen omaan laatikosta, eikä kytkimestä?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Kurtsi

  • Viestejä: 300
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #3 : Elokuu 09, 2015, 20:47:58 ip »
Laatikosta se kuuluu. Tuo Egonin esittämä tuntuu oikealta teorialta. Jotain tuollaista itsekin hämärästi epäilin.
Vaihteiston toiminta ei ole vahvinta alaani. Kerran olen vesisuzukin kolmosen rattaan/tai rattaat kaukana menneisyydessä vaihtanut.
Tämä cali II on ollut uudesta lähtien. Kytkin on tullut pariin kertaan vaihdettua ja jakoketju kerran. Eipä ole juuri muuta tarvinnut tehdä perushuoltojen lisäksi.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #4 : Elokuu 12, 2015, 10:48:16 ap »
Tuen edeltäviä lausuntoja:

Kun vaihdelaatikko pyörii tyhjää moottorin mukana kuuluu sieltä kaikenlaista kalakatusta ja kahinaa. Kahina on peräisin lähinnä laakereista joiden välykset ovat kasvaneet hieman. Viitosrattaan ulinaa ei saa kokonaan pois vaikka laittaisi öljyksi SAE140:stä. Kylmänä kyllä käy nätisti mutta öljyn kuumettua alkaa kalkatus. Olen tuon äänen luokitellut "melko vaarattomaksi" ja jatkanut ajoa. Sitten kun vaihteiston purkaa ei sieltä tahdo millään löytää mitään vikaa muuten kuin suurennuslasin kanssa.

Viitoshammaspyöräparin kiljuntaan voi saada avun lisäaineesta jos ulinaa haittaa. Kts. RVS-keskustelu.

Jos ajon aikana kuuluu vaihteistosta kolinaa niin pysäyttäisin välittömästi isompien vikojen välttämiseksi. Ennakoiva huoltokorjaus estää kuitenkin tämän vääjäämättä tapahtuvan kulumisen vaikutuksia ja jatkaa looran ikää vielä paljon.

Kurtsi

  • Viestejä: 300
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #5 : Elokuu 12, 2015, 11:06:01 ap »
Kyllä tama kalkatus tuli yhtäkkiä ja pyytämättä. Rallatukseen, naputukseen ja muihin guzziääniin olen tottunut. Heti kylmänä käynnistettäessä pahimmillaan; ihan kuin diesel -30 pakkkasella. Kuuluu siis vain vapaalla; ei ajaessa eikä vaihde pesässä. Luultavasti ne kytkinsakarat pyrkivät nappaamman kiinni toisiinsa, kuten edellä ansiokkaasti diagnosoitiin. En tosin ole nyt juuri tästä syystä ajellut.

Avata loota pitää. Ongelma on vain, että mitä sitten. Johonkin suuntaan akseleitten ja/tai siirtomekanismin ilmeinen päittäisvälys pitää poistaa, jos edellä esitetty teoria todeksi osoittautuu.
Palaan asiaan myöhemmin syksymmällä. Voisin jopa lähettää lootan jollekin teistä todellisista asiantuntijoista restauroitavaksi, kunhan hinnoista sovitaan.

Rautapyörän Eeva sääti muutama vuosi sitten perän välykset kohdalleeen ihan vain varmuuden vuoksi. Joihinkin hommiin on vain parempi olla itse tarttumatta suurempien vahinkojen välttämiseksi

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #6 : Elokuu 12, 2015, 11:15:04 ap »
Olisko sitten siirtohaarukoissa jotain feelua? Eli juuri sen verran, että eivät keskitä kytkentähampaita ihan siihen vapaaseen väliin. Tämän toki voisi kuvitella aiheuttavan jonkinlaista nytkettä vetosuunnassa. Sitähän tässä ei kai ole?
Mutta jos propussa ei ole mitään magneettista, niin äkkiä syntynyt vika lienee jonkin pronssisen tms puslan paikaltaan luiskahtaminen tai loppuun kuluminen. No, avaamallahan tuo selviää. Ilmoittele mitä löytyy.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #7 : Elokuu 12, 2015, 11:33:05 ap »
Siirtohaarukat voivat kulua "orjarenkaiden" uriin väljiksi ja syntyy välystä. Myös orjarenkaiden urat voivat väljistyä. Siirtohaarukat voivat myös taipua. Näin tapahtuu usein jos pyörä kaatuu vaihdevivun puolelle ja vaihdevipuun ja sitä kautta vaihderumpuun ja edelleen siirtohaarukkaan "ylettömänä voimana" joka riittää taivuttamaan siirtohaarukan.

Vaihteistossa on joitain päittäishimmejä mutta niiden puuttuminen näkyy kyllä helposti magneettipropussa.

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #8 : Elokuu 12, 2015, 13:34:37 ip »

Avata loota pitää. Ongelma on vain, että mitä sitten. Johonkin suuntaan akseleitten ja/tai siirtomekanismin ilmeinen päittäisvälys pitää poistaa, jos edellä esitetty teoria todeksi osoittautuu.


Tuosta saattaapi olla apua. http://www.thisoldtractor.com/guzzitech.dk/pdf/gearbox-shim-pete-roper-new-tools.pdf  

http://www.thisoldtractor.com/guzzitech.dk/pdf/gearbox-rebuilding-john-noble.pdf
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

egon

  • Viestejä: 973
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #9 : Elokuu 12, 2015, 15:41:05 ip »
Lootan sisällä kuluu siirtohaarukat valitsinrummin puoleisesta päästä ja orjarenkaan päästä, hitusen ne orjarenkaiden uratkin. Silloin käy jossakin vaiheessa niin, että jomman kumman orjarenkaan sakarat alkavat osua vastapelurin nyppylöihin. Ääni on kyllä aika napakka eikä omat hermot kestäneet kuunnella sitä pitkään. Sain shimmaamalla äänen häipymään enemmän kokeilemalla kuin analysoimalla.

Kokeilin Millen lootaan RSV:tä, mutta on vaikea arvioida että oliko sillä mitään vaikutusta. Kun hampipyörän hampaista alkaa pinnat kuoriutua niin loppu on lähellä. Tuo RSV:n teoriapuoli on meikäläisellä tökähdellyt pahasti. En missään tapauksessa väitä sen olevan humpuukia, mutta tiedemaailma on aika yksimielinen siitä, ettei teräksen sisään diffundoidu tavallisissa vaihteiston käyttölämpötoloissa juurikaan mitään. Happopeittauksessa voi mennä vetyä mutta eipä juurikaan muuta. 

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #10 : Elokuu 12, 2015, 16:54:33 ip »
Enpä minäkään usko että teräksen sisään mitään joudu. Ilmeisestikin vain aivan pintaan ja silloinkin jos osa käy kuumana eli on liian pienellä välyksellä, pinta on epätasainen tai muutoin syntyy tavanomaista korkeampi lämpötila esimerkiksi kovasta kitkasta. Näin ainakin väittävät. Ja melu pienenee tietyissä tapauksissa mutta isoa välystä tuskin mikään aine pystyy täyttämään.

Etukäteen teräkselle sen sijaan voi tehdä monia asioita kuten karkaisu, pintakarkaisu, pinnoittaminen toisella metallilla tai keraamilla, nitraus eli uunissa typpikylvyssä teräksen pintaan saadaan liukkautta ja kovuutta, niklaus ja kromaus ulkonäköä ja korroosionkestoa varten, kovakromaus suurempaan rasitukseen sekä muilla menetelmillä saatuja erilaisia perusainetta kovempia ja liukkaampia pintoja, jne.

Guzzin laatikossa lienee vain karkaistuja ja pintakarkaistuja osia kuten laakerit ja ainakin osa hammaspyöristä.

egon

  • Viestejä: 973
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #11 : Elokuu 12, 2015, 21:20:39 ip »
Juu, mitään kolojen täyttymistä on turha odottaa, mutta voiteluaineena tai öljyvoitelun tehosteaineena RSV:llä saattaa olla jokin rooli.

Kurtsi

  • Viestejä: 300
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #12 : Marraskuu 30, 2015, 08:59:13 ap »
Laatikko on nyt avattu, pesty ja vähän jo tutkittu. Vitosen rattaat oli odotetusti ruvella, 1-2 ja 3-4 siirtokaarukoissa kulumaa, mutta niinkai pitää ollakin noillakin kilometreillä. Valitsinrummussa oli reilusti päittäisvälystä kun se askiin yksinään istutin.

Ainoa oikea vika oli että vaihdeakselin kytkimen puoleisessa päässä oleva mutteri oli pyörinut auki ja jättänyt jälkensä koppaan. Ennen laatikon purkamista pyöritin sitäporakoneella  ja se kalkatus kuului silloin kun aski oli kallistettu eteenpäin. Olisikohan akselin pään hakkaaminen koppaan saanut äänen aikaan ?. Ääni ihan kuin joku olisi koputellut askin sisällä jä pyytänyt päästä  ulos.

Joka tapauksessa valitsinrumpu pitää shimmata välyksettömäksi, mutta mihin suuntaan. Sitä pitää miettiä. Keskelle ?
Laakereissa ei tuntunut tai näkynyt sen ilmeenpää, mutta kannattanee vaihtaa (kaikki kuusi akselien päissä olevaa ?). Ainakin osan saa laakerikaupasta, mutta saako kaikkia ?. SD:ltä kai sitten mitä ei täältä löydy. Vitosen rattaiden lisäksi taidan harkita 1-2 vaihteiden haarukan vaihtamista, vaikka kallis taitaa olla. Laatikon kopassa ja takakannessa on kaksi laakeria umpipesässä). Mites ne irti ? Lämmittää pitää varmaan ainakin, mutta tippuvatko ihan kopauttamalla. Ei taida kerhollakaan olla tuohon ylosvetäjää.

Matias

  • Viestejä: 69
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #13 : Marraskuu 30, 2015, 10:14:55 ap »
Mikä oli sen aineen nimi ,mikä auttaa siihen vaihelaatikon ulinaan ja paljonko sitä sinne laitetaan , korvataanko koko vaihelaatikon öljy sillä aineella?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Kalkatusta vaihdelaatikosta
« Vastaus #14 : Marraskuu 30, 2015, 10:50:45 ap »
http://www.motonet.fi/fi/tuote/606176/RVS-T3-Vaihteiston-kasittely

Tämä, ja osa öljystä korvataan (tai tämä lisätään öljymäärään).
Hyvä pyörä, parempi mieli.