Kirjoittaja Aihe: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys  (Luettu 36156 kertaa)

JuhaV

  • Vieras
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #60 : Tammikuu 26, 2015, 18:14:35 ip »
Lainaus
Josko tuohon -05 Breva 1100:een sopii saman aikakauden Grison kartta

Teknisesti ei ole saman moottorinohjausjärjestelmän sisällä mitään estettä siirtää toisen mallin tiedostoja ECUjen välillä. Jos on 5AM moottorinohajus niin kaikkien mallien, venttiilimäärästä tei teknisistä eroista huolimatta, samanlainen ECU kyllä hyväksyy tiedostot.

Esimerkiksi kokeeksi siirsin V11 Sportin 15M ECUn tiedostot California 1100:seen. Cali kulki iloisesti mutta teknisestä epäsopivuudesta ja jonkinlaisesta tehonlisästä johtuen kulutus kasvoi eikä siten toimenpiteestä ollut suoranaista hyötyä. Toki epäsopivankin tiedostokokonaisuuden saa sopivaksi mutta se vaatii paljon säätötyötä.

5AM-ympäristössä saattaa hyvinkin käydä samanlailla jos tiedostoja noin vain siirtelee mallista toiseen eikä ota niiden eroja huomioon. Vaikka moottori näyttää päällepäin samalle niin sisällä voi olla eroja: puristussuhde voi olla eri, nokka-akselin nosto ja ajoitus voi olla eri, venttiilien koko voi vaihdella puhumattakaan ilmansuodatuksen ja pakoputkiston eroista. Myös pyörän käyttötapakin voi olla aivan eri. En ainakaan miellä Brevan käyttötapaa ja luonnetta samanlaiseksi kuin Grison.

Olisin varoinen vetämään tätä johtopäätöstä 100 % varmuudella yksinkertaistetustu siten että jos ECU yksikkö on sähköisesti identtinen niin karttoja voi vaihdella mielin määrin pyörästä toiseen.

Se että ECU:n rauta on identtinen ei takaa sitä että siellä sisällä on identtinen "käyttöjärjestelmä"-ohjelmisto, joka hyödyntää karttoja jotka olisivat kaikissa tapauksissa muistissa samassa kohtaa muistiavaruutta (osoitteita)  ja/tai tismalleen samankokoisia.

Todennäköistä tämä kylläkin on, kiitos italialaisten tuotekehittäjien laiskuuden. Helpointa on muuttaa vain karttaa mallista toiseen.

Mutta jos tuossa muussa ohjelmistossa tapahtuu versioiden kehittymistä voi ohjelmistoon tulla uusia piirteitä joita muusta koneesta otetut kartat eivät huomioi tai osa parametrejä jää siirtämättä.

Tämä ei perustu henkilökohtaiseen tietoon näistä uudemmista Guzzeista mutta on tullut esiin muiden ECU:jen yhteydessä. Eli jos tuotekehittelijä on aktiivinen niin häntä ei rajoitu kuin ECU:n muistitila jonka hän täyttää sitten tarkoituksenmukaisella tavalla käyttöjärjestelmällä ja kartoilla. Input/output pinnien käyttö voi säilyä entisellään vaikka ohjelmistoissa olisi radikaalejakin muutoksia.





 


tipi

  • Viestejä: 14
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #61 : Tammikuu 26, 2015, 18:27:56 ip »
Täytyypi sitten testata omaan sporttiin miten brevan kartat pelaa, etenkin tuo stage 1 kittin kartta.

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #62 : Tammikuu 26, 2015, 22:16:14 ip »
Tähän virityskeskusteluun liittyen linkki saksalaiseen palveluntarjoajaan.
http://www.motoguzzi-center-lamparth.de/tuning%201.htm
En osaa itse saksaa (vinkki, Camn), mutta kyllähän noita dynokuvia ja teho/väänto numeroita ymmärtää.
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

Peejii

  • Viestejä: 27
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #63 : Tammikuu 28, 2015, 10:43:51 ap »
On tullut paljon hyviä kommentteja aiheeseen jonka aloitin . Kiitokset kaikille , itse jatkan varmaan motomatin kanssa kun ajaminen alkaa olemaan mahdollista . Hän lupasi auttaa kun itse en ymmärrä näistä muuta kun ehkä sen pers tuntuman säätöjen jälkeen. Toki yritän opiskella , mutta saa nähdä ymmärränkö sitten höykäsen pöläystä. ??? ??? ???

kvlm

  • Viestejä: 378
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #64 : Tammikuu 28, 2015, 17:01:21 ip »
Tähän virityskeskusteluun liittyen linkki saksalaiseen palveluntarjoajaan.
http://www.motoguzzi-center-lamparth.de/tuning%201.htm
En osaa itse saksaa (vinkki, Camn), mutta kyllähän noita dynokuvia ja teho/väänto numeroita ymmärtää.

google kääntäjällä englanniksi  , saa jo aika hyvin selvän.

-KG-

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #65 : Helmikuu 11, 2015, 08:43:13 ap »
Tässä muuten voisi olla ajatusta Brevaankin:

https://www.youtube.com/watch?v=JyqhDOSJOfE

Ihan hyvät numeroina nuo nousut  8)
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #66 : Helmikuu 11, 2015, 17:54:07 ip »
Herranen aika kun pukkaa jatkoksi (ainakin tällä koneella katsellessa) tuon jälkeen huimia Supertwin -pätkiä. Se Mandelloracingin vesijäähy esim. ja Vallelungan radalta kisaa yms.
V11 - it defines you.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #67 : Helmikuu 11, 2015, 21:02:34 ip »
Joo, ei pidä avata linkkiä työpaikalla.. Sopivilla hakusanoilla löytyy ihan mitä vaan juutuubista.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #68 : Helmikuu 12, 2015, 10:50:31 ap »
Lainaus JuhaV:ltä:
Lainaus
Olisin varoinen vetämään tätä johtopäätöstä 100 % varmuudella yksinkertaistetusti siten että jos ECU yksikkö on sähköisesti identtinen niin karttoja voi vaihdella mielin määrin pyörästä toiseen.
Ei toki niin, mikäli on epäilyskin että kyseinen asennettava tiedosto on sisäiseltä rakenteeltaan eri kuin alkuperäinen. Mutta se ei estä millään tavoin siirtämästä toisesta moottorinohjaustiedostosta "tiedon palasia" kuten esimerkiksi osan sytytyskartasta yksinkertaisella leikkaa ja liimaa-komennoilla. Ne kun ovat "vain" numeroita ruudukossa. Muutoin kyseinen .bin-tiedosto pysyy rakenteeltaan entisenlaisena ja kelpaa nikottelematta takaisin ohjausyksikköönsä.

Omat kokemukseni ovat rajoittuneet lähinnä 15M-moottorinohjauksiin joissa olen tehnyt seikkailuita eri mallisarjojen kesken kokeellisesti. Kuten jo aiemmin kerroin saa Californian luulemaan itseään V11 Sportiksi. Tällöin on 15M pyyhitty ensin tyhjäksi asennettaessa toisen mallisen pyörän .bin-tiedostoa ECUn sisään. Ja sama toisinpäin. Ei ongelmia. Osoittautui kuitenkin ettei se ole järkevää muokkaamatta tiedostoa koska moottoreissa on liikaa eroja. Softa toimii mutta rauta laittaa hanttiin.

Mutta esimerkiksi en ryhtyisi siirtämään kokonaista .bin-tiedostoa 15M-moottorinohjauksesta 15RC-moottorinohjaukseen. Saati sitten 5AM-järjestelmään. Silti voi siirtää "yli rajojen" yksittäisiä tiedoston osia "leikkaa ja liimaa" menetelmällä ja siinä välissä muokata tätä tiedoston osaa säätötietokoneen laskentatauluko-ohjelmassa.

Kokemuksesta että eri mallisten pyörien 15M-järjestelmän sisällä voi vaihtaa kokonaista .bin-tiedostoa toiseen malliin, oli se sitten käytännössä järkevää tai ei, niin näkyy onnistuvan myös 5AM-moottorinohjauksien välillä. Siis siirto toisesta pyörämallista toiseen kokonaisena tiedostona tai tiedoston osina.

Epäilys siitä että eri mallisissa pyörissä, kuten JuhaV mainitsi, voi olla alkuperäisen ohjelmoijan aivoituksista johtuen eroavaisuuksia, on otettava huomioon. Tai saatava asiasta selvyys ennen toimenpiteitä.
Tämän kuitenkin voi välttää siirtämällä vastaavien tiedoston osien numeraalitaulujen osa-alueita kopioimalla ja liittämällä alkuperäiseen tiedoston osaan. Eli ei muokata tai muuteta .bin-tiedoston sisäistä järjestystä tai rakennetta vaan vain yksittäisiä arvoja. Tätä voisi verrata myös siihen että alkuperäistiedostoa muokataan "karttojen" osalta jolloin voidaan olla varmoja että tiedoston rakenne ei ole muuttunut toimenpiteiden aikana. Vain sen yksittäiset arvot on muutettu.

Spekulaatiota: kun moottorinohjaustieto kopioidaan pyörän ECUsta tietokoneelle siinä kokonaisuudessa kuin mitä tapahtuu normaalilla Reader-kopiotoiminnolla ja saadaan aikaiseksi .bin-tiedosto. Herää kysymys että onko tiedosto niin täydellinen että sen voi syöttää toiseen ECUun niin että se korvaa täydelleen siellä aiemmin olleen tiedoston vaikka se olisikin ollut täysin erilainen ja sen tietokomponentit, joihin JuhaV viittaa, eri lailla järjestäytyneenä? Tätä emme toistaiseksi voi tietää koska, tietojeni mukaan, suurin osa .bin-tiedostosta on käyttäjälle, esimerkiksi juuri TunerPro:lla avattuina, näkymättömissä ja muokkaamattomissa. Käyttämämme "tiedostotulkit", XDF-ohjelmat kun paljastavat vain niitä kohteita joita voimme säätää eikä niitäkään kaikkia. Esimerkiksi lambdan asetusarvojen muokkaus on vielä pimennossa.

Mutta toistaiseksi näyttää siltä että saman moottoriohjausjärjestelmän sisällä voi tehdä "täydellisiä" moottorinohjaustiedostojen vaihtoja. Ainakin Breva kulkee Norgen tiedostolla tarvittaessa, jne.
En kuitenkaan lähtisi koittamaan esim. Ducatin vastaavan järjestelmän tiedonsiirtoa Guzziin.....

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #69 : Helmikuu 12, 2015, 18:14:13 ip »
Lainaus
onko tiedosto niin täydellinen että sen voi syöttää toiseen ECUun niin että se korvaa täydelleen siellä aiemmin olleen tiedoston
Jos ecu on täsmälleen samanlainen kuin alkuperäinen, kyllä korvaa kaiken vanhan. On selvitettävä että tyyppimerkinnät (ecun tarra voi puuttua tai pyörän valmistaja ei halua että alkuperäinen tarra on paikallaan) ovat täysin samat. Vaikka "IAW15RC.C8" tai "IAW15M.C5". Myös tuon pisteen jälkeisen koodin ("C8/C5") on oltava sama. 15M ecusta ei voi tehdä 15RC ecua tai päinvastoin, mutta jos vaikka ottaa Voxan Street Scramblerista 15RC.C8 ecun ja vaihtaa sen Cali Vintageen jonka alkuperäinen ecu oli 15RC.C8, toimii.  Samoin Motomatti voi käydä lainaamassa Ducati 1098 ecun (5AM) jos tyyppi on täysin sama kuin hänellä (ja laittaa sen Breva 1100:eensa).

"
Myös ecun firmware päivittyy aina samalla, kun ecuun syötetään *.bin -tiedosto "Writer" -ohjelmalla. Firmware = ecun sisäinen toiminta: "kuka minä olen, mitä ja miten minä teen, miten kukin kartta vaikuttaa jne.  Software = karttojen rakenne, niiden arvot, jne.
"
V11 - it defines you.

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #70 : Helmikuu 13, 2015, 10:26:32 ap »
Paljoa ei ole enää juttua venttiilien suurentamisesta,

Done.
Lainaus
nokka-akselin vaihtamisesta,
Done, mutta palattu vakioon.
Lainaus
kanavien avartamisesta
Done.
Lainaus
ja kiillottamisesta
Kaipa tätäkin tehtiin.

Lainaus
tai puristusten nostamisesta.
Tän kanssa meni vähän hupsusti toisinpäin. Mutta männät ovat nykyään kevyemmät kuin alunperin :)

Lainaus
Ahtaminenkin on moottoripyörissä harvinaista
Vieläköhän jaksais pistää uuden ahtimen hajonneen paikalle ....

Lainaus
. Suosituin muutos taitaa olla pyörän vaihto.

Seuraava muutos taitaa olla täällä olla ajoneuvoluokan muutos -> L4e.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #71 : Helmikuu 13, 2015, 10:36:00 ap »
Mutta pelkän "raudan" vaihto onnistuu, tietenkin varauksin. Vaihdoin noin vuosi sitten ongelmia tuottaneen 15RC ECUn tilalle 15M ECUn ja sen kummemmitta ongelmitta ajo jatkui. Kartat muokattiin 15M:ään kopioimalla osan15RC:n sytytys- ja ruiskutuskarttojen sisällöstä 15M:n .bin-tiedoston vastaaviin kohtiin.

Jossain oli maininta että ei suositella 3D-muokkaamista karttojen suhteen vaan olisi tyydyttävä säätämään vain numeraalitauluja. Itse olen tässä asiassa vastavirtanen. Säädän nimenomaan 3D-pohjalle koska säätäminen on silloin hyvin visuaalista eikä synny jyrkkiä poikkeamia. 3D-muokkaukset näkyvät myös numeraalitaulussa eri värillä. Että sikäli tulee kaksoistarkistettua tekemisensä. Numeraalitaulussa sinänsä on helppoa säätää jos pitää jotain aluetta korottaa esimerkiksi viisi prosenttia. Silloin voi käyttää "Multiply"-toimintoa ja toiseen suuntaan "Divide". Yksittäisten arvojen asetteleminen ruutuihin on hidasta ja tylsää. En ole huomannut kuin muutaman kerran että 3D-kartta ei olisi toiminut kunnolla: Joko jotain arvoa ei ole voinut muuttaa lainkaan tai sitten on syntynyt jumi ja mitään arvoa ei ole 3D:ssä voinut muuttaa. Mutta otan opikseni ja katson entistä tarkemmin myös numeraalitaulua.
Numeraalien muuttaminen näkyy myös 3D-kartassa pisteinä muutettujen kohtien osalta. Numeraalitaulun muutokset vois siis kätevästi tarkastaa 3D-muodossa ettei ole vahingossa tullut isoja poikkeamia.

EsaBusa

  • Viestejä: 6
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #72 : Helmikuu 15, 2015, 22:30:28 ip »
^
Samoilla linjoilla, vaikka itselläni on Brevasta vieläpä tuo pienempitehoinen, 72 hevosvoimainen 850-versio. Ei kyllä ole enempiä tehoja tullut kaivattua. Ei vaikka edellisessä pyörässä olikin tuplasti paukkuja.
Putken vaihto on jokus käväissyt mielessä, mutta sekin lähinnä äänien vuoksi. Vakiopörinätkin kyllä varsin miellyttävät. ;D


Juup tuli hankittua sitten tälläinen Breva 1100 vm 07. Viimekesänä tuli myytyä moottoripyörä pois kun selkä ei kestänyt..... näin kauan se päätös piti.

Tehojahan tuossa tulevassa kulkineessa ei ole puoliakaan siitä mitä edellisessä oli. Tämä hieman askarruttaa, mutta ajellaan tuleva suvi nyt näin.

Äänet saisi kuullostaa enemmän moottoripyörältä  ::) Onko porukat vaihdelleet mökäpönttöjä ja mitä suosittelisitte? Matka-ajoa enimmäkseen emäntä kartanlukijan/pelkääjän paikalla 99 %  aina.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #73 : Helmikuu 15, 2015, 22:50:41 ip »
Tuolla Työkalupalstalla on tarjolla .bin-tiedostoaihioita omaehtoiseen säätämiseen jos aiot vaihtaa pakoputkistoa. Tuo kone kyllä tahkoaa ulos virirööreilläkin suunnilleen sen mitä sieltä lähtee vakioputkellakin säädöt optimoituna. Merkittävän lisätehon metsästykseen vaadittaisiin yhtä sun toista koneeseen liittyvää muutosta ja osavaihtoa. Moottorinohjaus ja sen tiedostojen muokkaus ei rajoita tehon hakua ja sinne voi tehdä helpostikin pientä parannusta. Vain "rauta" rajoittaa.

http://www.guzziclub.fi/hscms/foorumi/index.php?topic=5298.0

Tässä ohjeistusta omatoimiseen säätöön: http://www.guzziclub.fi/hscms/foorumi/index.php?topic=3793.0

Jukka Laine

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 053
  • Kotirintamamotoristi
Vs: Breva 1100 muuttaminen 1200 kuutioiseksi /tehon lisäys
« Vastaus #74 : Helmikuu 16, 2015, 13:44:26 ip »
Muulla on joutilas Mistral-alu. äänimaailma on hieman möreämpi kuin vakiolla. Se oli kiinni elokuussa 2013 ostamassani Breva 850-laitteessa. Löytyy myös vakioputki, jos sen virittäminen kiinnostaa.
Putket ovatten Tuusulassa. Pistä yv jos tarvit moisia.
Jukka Tuusulasta, Sport 1200.
Verestä Hyviä Muistoja!
Veriryhmä Gruppo MOTO GUZZI.