Tässä hieman taulukkotietoa eri moottoripolttoainelaatujen vaikutuksesta.
Mitä pienempi AFR-luku, sitä suuremmat suuttimet pitää kaasuttimissa olla ja vastaavasti ruiskutusmoottorissa pidemmät suuttimien aukioloajat.
Fuel AFR
Methanol 6.4
Ethanol 9.0
Gasohol 14.2 (10% ethanol)
Gasoline 14.7
Propane 15.7
Lähde:
http://www.megamanual.com/megatune.htmTämä ehkä selittää joidenkin ajoneuvojen suuremman kulutuksen. Jos moottorin "ruokinta" on säädetty perinteisen bensiinin 14,7 AFR-arvon mukaan ja vieläpä laihahkolle, kuten tapana on, ja käytetäänkin tuota "gasoholia", täkäläisittäin E10:ä, pitää kahvaa kääntää tai pedaalia polkea että löytyisi kulkua ja siten jo valmiiksi heikoilla käyvä moottori käy vieläkin heikommin sekä kuluttaa myös. Onneksi monet nykymoottorit osaavat adaptoitua polttoainelaadun mukaan eli säätävät seoksen omatoimisesti oikeaksi.
Tällöin polttoaineen kulutus voi jopa laskea jos moottorin ominaisuudet, erityisesti puristussuhde, ovat tasapainossa ja edistävät alkoholiosan palamista tehokkaammin.
Asia ilmenee jo E5-bensallakin jos on liikaa "herkkyyttä" siihen suuntaan.
Että ei ole mikään ihme että jotkut kokevat, muutoinkin kuin tunnepohjaisesti, että polttoainepolitiikka on aunuksesta.
mm