Vaikka polttomoottorien valmistus loppuisikin suunnitelmien mukaisesti 2035, niillä viimeiseksi valmistuneilla kuitenkin ajetaan vähintään 20 vuotta, siis vuoteen -55 asti ja jonkun on niihin polttoaineitakin myytävä. Sen jälkeenkin vielä polttonesteitä saa pienkoneisiin ja näihin meidän jälkeen jääviin museoajoneuvoihin. Tuskin polttonesteiden myyntiä koskaan tehdään laittomaksi.
Pidän aivan selvänä, että sähköautot päihittävät nämä lämpövoimakoneet kohta lyhyessä ajassa ainakin henkilö- ja pakettiautoina. Moottoripyörät ovat kyllä aika iso kysymysmerkki. Sähköauto on kerta kaikkiaan niin paljon parempi joka suhteessa. Hyötysuhde on pistämätön, käyttävarmuus ja vääntömomentti tekevät ajamisen niin miellyttäväksi, helppo ja yksinkertainen rakenne tekevät valmistuksen paljon helpommaksi kuin tosi hienostuneeksi kehittyneet polttomoottorit. Sukupolvikin vaihtuu ja milleniaalit eivät enää lämpövoimakonetta osta. Ja hinta näkyy menevän alle bensiiniautojen aivan pian.
Aiheeseen ei taida kuulua, mutta en malta olla kertomatta, että meidän rivitalossa autojen parkkipaikan lämpötolppien kaapeli meni roudassa rikki, ei kestänyt kuin 40 vuotta. Täytyy siis korjata ja samalla tietysti rakentaa sähköautojen latausvalmius, vaikka ei meillä ole yhtään sähköautoakaan.
Otin sitten osaa Kiinteistöliiton webinaariin samasta aiheesta. Opin, että ARA tuen saamiseksi on oltava vähintää 5 type-2 pistoketta ja 11 kW:n kaapelit niille. Muitakin mahdollisuuksia on, mutta ARA tuki sitten jää. Kävin tänään neuvonpidossa paikallisen asennusliikkeen insinöörin kanssa ja totesimme, että maidän taloon ei saada mahtumaan type-2 latauksia kaikille asukkaille, eikä edes niitä viittä. Se johtuu siitä, että meille juuri tehtiin maalämpö ja sen pumppu ryystää niin paljon, että pääsulakkeet pitäisi vaihtaa isommiksi ja se taas vaatisi koko sähköpääkeskuksen uusimisen. Se siis jää.
Opin webinaarissa myös, että sähköauton saa ladatuksi vähemmälläkin kunja on hiukan malttia. Hidaslataus on, itse asiassa kovasti lisääntymässä. Siksi päädyimme rakentamaan normaalit lämpöpaikat hyvänlaatuisilla 1x16 A:n pistorasioilla. Teemme jokaiselle oman tolpan ja varaudumme vetämään myöhemmin jokaiselle oman kaapelin omasta ryhmäkeskusestaan, jolloin asukas lataa omalla sähköään. Tässä vaiheessa kytkemme taloyhtiön sähkön kaikkiin rasioihin, kute ennenkin. Vuosikokus saa aikanaan päättää: vedetäänkö ne omat syötöt vai tyydytäänkö digitaaliseen ratkaisuun, joka nyös on tarjolla.
On mahdollista käyttää esim. eChargie latauslaitetta nykyisessä lämpötolppasysteemissä. Laitteita on mahdollista ostaa sitä mukaa kun sähköautoja ilmestyy. Se purkki liitetään pistorasiaan ja siihen taas auton latauspistoke, molemmat siis norm, shukoja, ja sovelluksella käynnistetään lataus. Laskutus tulee omalle tilille. Laite valvoo myös molempien töpseleidensä lämpötiloja. Siinä on myös vikavirtasujaus. Ne kesustelevat radioteitse keskenään ja tasaavat sähkökuorman sen mukaan, paljonko on värkeissä varaa, ja montako lataajaa on. Suomalainen patentti.
https://echargie.com/fi/shop/echargie-laitteet/echargie-master-plug-and-play/