Kirjoittaja Aihe: Turkulainen silta  (Luettu 9884 kertaa)

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Turkulainen silta
« : Syyskuu 17, 2016, 18:44:00 ip »
Urpo ja Turpo ovat vierailulla Turussa. Täällä on ilmeisesti huumorimielessä rasvattu
sillan kansi (Martinsilta). Sangen vitsikästä, mutta voi olla myös hiukan vaarallista.

Kaijus

  • Viestejä: 806
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #1 : Syyskuu 17, 2016, 19:51:52 ip »
Juu, ajoin sen yli eilen ja olipa pelottavan näköinen pinta - olin siis autolla ja ilma oli ihan kuiva.
Paikallisradiossa lievästi varoittivat autoilijoita sillan uudesta, vähän erilaisesta pinnoitteesta - saattaa kuulemma olla hieman liukas ennen kuin
karhentuu käytön myötä.

Saas kattoo montako harrikkaa (Turussa ei paljon muita näy ;-) ) on nurin kun syyssateet alkavat.
Ai niin, eihän h:t sateella ajele, joten olkaatten paikalliset guzzistit varovaisia :-)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #2 : Syyskuu 17, 2016, 23:37:41 ip »
Mikä tuossa siis on ajatuksena? Tarkoituksella tehty liukas pinnoite?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #3 : Syyskuu 18, 2016, 08:45:41 ap »
Tienpitoa tehdään kai arpomalla tai "kunhan nyt jotain" -menetelmällä. Takavuosina tehtiin keskiviivan paikkauksia, joiden takia kaksi motoristia kannettiin pois. Asia korjattiin, kun lehdissä se nostettiin framille. Liikennemerkkejä ripustellaan tienvarrelle ja tietöiden merkkejä unohdellaan ihan mielivaltaisesti. Erään tien varrella oli vuosia merkki " Muu vaara" ja lisäkilpenä "Ei koske erikoiskuljetuksia".

Kyllähän minä sen ymmärrän, että rahat on vähissä. Mutta kun johonkin kohteeseen tulee autolla pari-kolme ukkoa ja he siinä vähtäävät puoli päivää, niin ei luulisi kunnolla tehdyn tulevan juuri kalliimmaksi.
En usko, että kyse on osaamisen puutteesta. Pikemminkin - ehkä - välinpitämättömyydestä; "Kun työnantaja ei välitä, niin miksi minunkaan pitäisi..."

Turun motarilla Espoon Tuomarilassa oli n. vuoden tilapäinen nopeusrajoitus ja tietyömerkit. Sinä aikana ei paikalla ollut mitään muuta eikä mitään tapahtunut. Arvatkaas kuinka moni noudatti rajoitusta! Selitys oli, minulle kerrottiin, että näin autoilijat totutetaan "kohta" alkavan siltatyön aiheuttamaan nopeusrajoitukseen. Joopa joo...

Ja hommaa johtaa Diplomaatti-Ingejörare. Joskus olis parempi, kun johtajaksi valitaan ohi kulkevasta autosta joku arpomalla.

millegt

  • Viestejä: 598
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #4 : Syyskuu 18, 2016, 15:20:08 ip »
joo meillä täällä piikkiössä korjattiin siltaa kuukauden verran ja kun homma oli ohi siihen jäi kahdeksi viikoksi 50 km/h rajotus kilsan matkalle

niin paljon kun nyt puhutaan tietyömaiden rajoituksista ja kaiken laista vetoautoa yms niin tommonen ei kyllä ole omiaan parantamaan kuuliaisuutta

rimpjar

  • Viestejä: 331
  • tuolla mennääntämä suvi
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #5 : Syyskuu 18, 2016, 20:41:20 ip »
Joo huomasin tuon Suomen teiden kunnon tässä elokuun lopulla kun käväsin pikareissun Pohojanmaalla.
Tässä jokusen ajan mielessäni moittinut kun päästävät täällä Ruotsissa tiet huononemaan ja sillä tarkoitan että koloja ja reikiä ei ole
mutta pinnat alkaa syömään renkaita.
Mutta sitten kun pääsin suomen puolelle ja 8- tietä Mynämäen pohjoispuolelle niin empä moitikaan näitä meidän teitä, saatana kun oli kolonen
ja uranen reissu Kokkolaan. Sitten vielä net kameratolppien sijainnit täyttä kalastamista. >:(

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #6 : Syyskuu 18, 2016, 21:04:35 ip »
Meillä on risteysremontti taajama-alueen ulkopuolella, mutta ihan taajaman vieressä.
Sieltä on rapsittu merkit pois ja nyt saa vetää 80km/h Prisman parkkipaikalla, kun kukaan ei ole muistanut laittaa nopeusrajoitusmerkkejä tai "taajama alkaa" merkkkejä, kun paikalle tulee tietystä suunnasta.
Vissiin niillä liikennemerkeillä kerrotaan muutokset ja jos niitä ei ole, niin ei kai se ole autoilijan vika.
Siinä saattaisi olla ihan kiva keskustelu poliisin kanssa, kun vetäs 40km/h aluerajoituksella 80km/h tutkaan ja lähdettäisiin yhdessä tuumin katselemaan tulosuunna liikennemerkkien puuttumista... Että ihan laillista nopeutta sitten vedit tai sitten ei...
Tämäkin vielä! ! !

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #7 : Syyskuu 18, 2016, 21:22:17 ip »
Reilut kymmenen vuotta sitten käytiin hirvittelemässä Ruotsin teiden huonoa kuntoa. Tartunta on siis tullut sieltä päin. Esimerkiksi Pajalasta pohjoiseen tiessä oli melkein autonmentäviä monttuja. Siis toista metriä halkaisijaltaan olevia syviä kuoppia. Tuli ajoreissusta melko mutkaista suorallakin tiellä. Rajoitukseksi oli merkitty 110 km/h nopeus. Ei toteutunut edes matkaendurolla. Ehkä ne pohjoisen tiet ovat poikkeus. Etelä-Ruotsin läpi olen muutaman kerran ajanut, pääosin valtateitä mutta pikkuteilläkin on poikettu. Tiet siinä päässä valtakuntaa ovat olleet paremmat. Siellähän ne ihmisetkin ovat.

Mun ajot Ruotsissa ovat suuntautuneet enimmäkseen Uumajan pohjoispuolisille alueille. Silloinkin enimmäkseen itä - länsi suunnassa. Norjaan on tai sieltä poispäin. Kapeita ovat ne tiet mutta ihan ajettavia.

Lauantaina ajoin sekä hyviä että huonoja teitä mutta oli ne huonotkin ihan ajokuntoisia rajoitusnopeuksilla.
http://www.motomatti.fi/2016/09/syysajelu-vaaksyyn.html

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #8 : Syyskuu 18, 2016, 21:42:19 ip »
Tuolla Savossa päin joitakin vuosia sitten säästettiin käyttämällä muovijätettä bitumin sijasta sideaineena. Ihan samannäköistä tavaraa syntyi tienpinnoitteeksi kuin tavallinenkin pinnoite ja poudalla oli ok.  Mutta sateella kaatuilivat moottoripyöräilijät osuudella jossa kyseistä massaa oli käytetty. Oikeuteen oltiin silloin menossa mutta ennen kuin esitutkinta oli loppusuoralla silloinen Tielaitos maksoi kaikki kaatuneet ulos sillä summalla kuin liukkauden uhrit kehtasivat pyytää eikä lehdistölle saanut kertoa. Isompia vammautumisia ei tapahtunut mutta muutama pyörä meni lunastukseen.
Destia jyrsitytti liukkaat kohdat pois ja peitti uudella bitumipohjaisella massalla. Kokeilemalla ja erehtymällä oppii ja oppirahat maksaa.

Eikös Oulun suunnalla ole selkkausta myös tiepinnoitteen osalta. Silläkin kaiketi kokeiltiin uudenlaista, halvempaa kierrätysmassaa.

Tienpito kuuluu nykyään ELY-keskuksille. Tiehommat suorittaa L-vastuualue. Tiet rakennetaan ja ylläpidetään kilpailuperiaatteella. Halvin voittaa.

Junkers

  • Viestejä: 468
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #9 : Syyskuu 18, 2016, 21:44:48 ip »
Tuo silta (Martinsilta) on kyllä karmean näköinen jo kuivallakin säällä puhumattakaan syyssateista ja piakkoin alkavista yöpakkasista. Koko kesä tuota yhtä kaupungin vilkkaimmin liikennöityä siltaa korjattiin ja nyt sitten tällainen sähläys. Ei liene tarkoituksella tehty liukkaaksi, tällainen vain sattui tulemaan. Jos vanhat merkit paikkansa pitävät, niin ensin kaupunki maksaa tästä täyden hinnan ja sitten joku tilataan eri maksusta karhentamaan päällyste. Sitä ennen  taitaa tulla peltikorjaamoille töitä.

Nuo Timo EV:n mainitsemat keskiviiva- ym. paikkaukset ovat minusta usein aika vaarallisen tuntuisia. Esimerkiksi Turusta Tampereen suuntaan johtavalla moottoritiellä on kaistojen välissä kilometritolkulla tuollaista muuta asfalttia korkeammalla olevaa pikipalkoa. Ei taida tienpitäjän leivissä olla montaakaan moottoripyörällä ajavaa.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #10 : Syyskuu 18, 2016, 21:51:25 ip »
Tuolla Savossa päin joitakin vuosia sitten säästettiin käyttämällä muovijätettä bitumin sijasta sideaineena. Ihan samannäköistä tavaraa syntyi tienpinnoitteeksi kuin tavallinenkin pinnoite ja poudalla oli ok.  Mutta sateella kaatuilivat moottoripyöräilijät osuudella jossa kyseistä massaa oli käytetty. Oikeuteen oltiin silloin menossa mutta ennen kuin esitutkinta oli loppusuoralla silloinen Tielaitos maksoi kaikki kaatuneet ulos sillä summalla kuin liukkauden uhrit kehtasivat pyytää eikä lehdistölle saanut kertoa. Isompia vammautumisia ei tapahtunut mutta muutama pyörä me....

Jyväskylän Keljosta Keuruulle päin ovat testailleet tien pätkällä erilaisia pinnoitelaatuja viitisentoista vuotta. Ilmeisesti ko pätkällä testin laajuus on lähinnä kesto ja ääni. Kokeiluvedot sijaitsevat suoralla tien osuudella.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #11 : Syyskuu 18, 2016, 21:56:19 ip »
Tuo silta (Martinsilta) on kyllä karmean näköinen jo kuivallakin säällä puhumattakaan syyssateista ja piakkoin alkavista yöpakkasista. Koko kesä tuota yhtä kaupungin vilkkaimmin liikennöityä siltaa korjattiin ja nyt sitten tällainen sähläys. Ei liene tarkoituksella tehty liukkaaksi, tällainen vain sattui tulemaan. Jos vanhat merkit paikkansa pitävät, niin ensin kaupunki maksaa tästä täyden hinnan ja sitten joku tilataan eri maksusta karhentamaan päällyste. Sitä ennen  taitaa tulla peltikorjaamoille töitä.

Nuo Timo EV:n mainitsemat keskiviiva- ym. paikkaukset ovat minusta usein aika vaarallisen tuntuisia. Esimerkiksi Turusta Tampereen suuntaan johtavalla moottoritiellä on kaistojen välissä kilometritolkulla tuollaista muuta asfalttia korkeammalla olevaa pikipalkoa. Ei taida tienpitäjän leivissä olla montaakaan moottoripyörällä ajavaa.


Tuosta tulee mieleen paikallinen pitkä pyörätie, jonka pinta uusittiin joku vuosi sitten. Tarkoitus oli korjata pitkittäiset halkeamat kokonaan uudella pinnalla, jotta esim rullaluistelu olisi turvallista. Jotain asfaltin laittajalla sitten meni pieleen, kun pinta vastasi huonosti tiukattua murskepintaa. Asfaltti oli myös punertavaa. Yleisönosasto lehdellä kehui hetken aikaa ja uusi, erinomainen pinta vedettiin talven jo koputellessa ovella.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #12 : Syyskuu 18, 2016, 22:08:58 ip »
Aikoinaan saattoi paikkakunnan ja tiemestaripiirin tunnistaa tien väristä tai sen kimalluksesta. Kas kun aikanaan käytettiin lähinnä harjusoraa joka määritteli pinnoitteen värin. Siellä missä jouduttiin käyttämään mursketta niin ulkonäkö oli kyseisen kivilaadun mukainen. Nyt taidetaan käyttää koko maassa vain yhdenlaista kalliolaatua kun tien väri on tasaisen keskiharmaa liki joka tiellä.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #13 : Syyskuu 18, 2016, 22:35:36 ip »
Se mustanharmaa tuntuu olevan täällä Keski-Suomessa näköjään se yleisin kalliolaatu, ainakin kun seuraa louhoksia.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Junkers

  • Viestejä: 468
Vs: Turkulainen silta
« Vastaus #14 : Syyskuu 20, 2016, 00:39:14 ap »
Tässä kuva edellä puheena olleesta turkulaisesta osaamisesta (Martinsilta 19.9.2016). Tämä ei naarmuta renkaita.