Kirjoittaja Aihe: Öljynlämpömittari Stelvioon  (Luettu 25204 kertaa)

Jani Janhunen

  • Viestejä: 203
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #30 : Lokakuu 24, 2019, 19:30:00 ip »
Iltaa, lainaan vanhaa säiettä, kun en viitsinyt uuttakaan aloittaa ja liittyy kuitenkin tähän aiheeseen.

Eli onko täällä kylmässä Pohjolassa kukaan asentanut 8-venttiilikoneeseen jäähdytysjärjestelmään termostaattia niissä malleissa missä sitä ei alunperin ole tehtaalla laitettu? Kun tuolloin yli kolme vuotta sitten joitain aikeita ilmeisesti eräillä oli?

Itsellä nyt Grisossa vähän syvempi huolto työn alla, ja mietin että olisi mahdollisuuksia talven aikana tehdä jotain tuolle jäähdytysjärjestelmällekin. Pyörä on siis toiminut normaalisti ja ajot ovat aina olleet semmoisia, tai ainakin olen pyrkinyt siihen, että moottorin lämmöt olisivat ok kylmäliman muodostumisen estämiseksi. Mutta silti vahvasti epäilen että normaalissa Suomen kesäsäässä öljyt ovat liian viileät. Minulla ei siis ole tällä hetkellä minkäänlaista öljyn lämpötilamittaria, eli mutu-tuntumalla mennään. Talven aikana ajattelin kuitenkin jonkunlaisen lämpömittarin hommata, ehkä ainakin alkuun ihan öljytikun paikalle ruuvattavan. Ja ehkä myös sen takia pitää aloittaa ensi kausi ihan vakio-kokoonpanolla lämpömittarin kera, jotta saa jotain vertailukohtaa ja referenssiä.

AInakin ulkomaan foorumeilla näkyy esim. Beetle laittaneen Grisoon termarin, ja nimenomaan siten että jäähdytin jää sivukiertoon. Tosin hänen Grisossaan oli tehty muitakin muutoksia, isosta Calista sylinterit ym, joten on sen 1400 kuutiota. Mutta silti vaikuttaa hänen mukaansa lupaavalta mitä on ehtinyt kokemuksia karttua. Taisi jollain olla vastaava systeemi laitettuna myös Stelvioon.

Toinen vaihtoehto on, että teen tuohon öljynjäähdyttimelle menevän, nimenomaan ilmavirtauksen inlet-aukkoon säädettävän "kaihtimen" tai jonkun muun säädettävän ratkaisun, vähän kuten Moto-Matti oli Californiaansa laittanut. Tuo Grison jäähdytin on siinä öljypohjan sivussa, joutuu vähän tuota Matin ideaa soveltamaan. Jos saisi tuon kaihtimen tms. koneella suunniteltua ja piirrettyä ja vaikka laserilla leikattua, niin voisi olla jopa suht mahdollista päästä ihan ok näköiseen lopputulokseen. Mutta en siis tiedä, miten tuommoinen kaihdin vaikuttaa öljyn lämpöön, saattaa sillä sivussa olevalla-aukollakin eli ilman ulostulolla olla joku jäähdyttävä vaikutus?

Mites sitten, näkeekö arvon raati mahdollisia ongelmia, jos vaihtaisikin jäähdyttimen kennon pienemmäksi? Tai jos oikein villiksi heittäytyisi, niin jopa siirtäisi koko jäähdyttimen uuteen paikkaan? Saisi tuon moottorin sivun siromman näköiseksi. Tosin tuossa ei ihan älyttömästi ole mahdollisuuksia vaihtaa jäähdyttimen paikkaa, ainakaan moottorin etuosaan, kun oikean sylinterin putki kurvaa siitä kohti. Tuohon edessä olevaan jäähdyttimeen olisi samalla helpompi tehdä se säädettävä suoja.

No joo, nää on nyt näitä mietteitä ajokauden ollessa ohi, ehkä tällä hetkellä tuon vakio-jäähdyttimen eteen tulevan suojan tekeminen on eka ja helpoin vaihtoehto. Tosiaan ulkomailla on termostaatteja laitettu, mutta halusin tietää onko meidän foorumilaisilla omia kokemuksia asiasta?

T. Jani




motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #31 : Lokakuu 24, 2019, 21:42:25 ip »
Itsekin suunnittelin termostaattia California 1400 GTS:ään mutta ajatus siirtyi yksinkertaisempaan ja erittäin helposti toteutettavaan sekä halpaan ratkaisuun: poistetaan jäähdyttimestä läpi kulkeva ilman virtaus osittain. Kaksi kesää on kokemusta aiheesta. Toki vahtina on lämpömittari diginäytölllä kytkinnestesäiliön kupeessa ettei käy väärin. Olen ollut tyytyväinen ratkaisuun jonka hinnaksi kertyi rosterisen ilmanvaihtoventtiilin arvo, pala lasikuitulevyä ja tiivistämiseen tarkoitettua solukumia sekä neljä nippusidettä. Mittari maksoi 40€ Stormilla. Syö kaksi nappiparistoa per kausi.

1200-malleissa jäähdyttimen sijainti on eri mutta sen ympärillä on ilmanohjainkotelo joka suuntaa ilmavirran jäähdyttimen läpi. Uskoisin että tätäkin ilmavirtaa voi säädellä kunhan tekee sopivan kaihtimen tuloilman rajoittamiseksi. Koska moottoriöljyn lämpötila on se jota ilman virtauksen muutoksilla säädellään on hyvä olla lämpömittari.

Yleinen huomioni on että säätö vaikuttaa hitaasti. Johtunee siitä että moottoria jäähdyttävät muutkin sekundääriset ulkoiset muuttuvat tekijät kuten ilman virtaus sylinterikansien jäähdytysrivoissa, muualla moottorin osien ympärillä sekä kulloinenkin kuormitus. Ulkoilman lämpö ja kuormitus ovat suurimmat muuttujat. Kun ulkoilman lämpö on yli 25 astetta niin moottoriöljyn lämpötila on hyvällä tasolla pitkällä taipaleella mutta lämpötilan tavoittaminen lähdön jälkeen kestää varsin kauan. Siksi päädyin lähes tukkimaan ilmanvirtauksen jäähdyttimeen. Nykyisin siinä on säätö ja kaksi pientä kanavaa jatkuvalle virtaukselle. Sekä tietenkin sähköinen tuuletin. Se ei ole käynnistynyt kertaakaan ajon aikana eikä sen jälkeen. Paikallaan huudattaen saa puhaltimen käynnistymään ja silloin öljyn lämpötila on yli 130 astetta.

Tässä vielä linkki viritykseeni: http://www.motomatti.fi/2018/05/california-1400-gts-jaahdyttimen.html
Lämpömittari: http://www.motomatti.fi/2016/07/california-1400-lampomittarin-asennus.html

« Viimeksi muokattu: Lokakuu 25, 2019, 12:00:31 ip kirjoittanut motomatti »

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #32 : Lokakuu 25, 2019, 08:55:32 ap »
Ihan mielenkiinnosta: niinköhän tuo 1200cc:kään tavallisessa ajossa kovin lämpiää, että öljynjäähdytintä tarvisi. 850cc Grisossa ei syyläriä ole ollenkaan.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #33 : Lokakuu 25, 2019, 12:24:25 ip »
Ihan mielenkiinnosta: niinköhän tuo 1200cc:kään tavallisessa ajossa kovin lämpiää, että öljynjäähdytintä tarvisi. 850cc Grisossa ei syyläriä ole ollenkaan.

Suurella todennäköisyydellä ei meidän olosuhteissamme ilmenisi liikaa kuumuutta vaikka jäähdytintä ei olisi. Valmistaja on kuitenkin mitoittanut jäähdytyksen varmaśti riittäväksi että pyörä toimii myös ääriolosuhteissa ja huippukuormitettuna missä vain. Vaikka Saharassa.

Viileässä ilmastossa esiintyvät haittapuolet eivät ole kiinnostaneet valmistajaa. Laite toimii riittävän pitkään vaikka ajettaisiin pakkasellakin.

Kylmänänä käynnistä on joitakin haittoja: öljyn voiteluominaisuudet ovat huonoja kun öljy on kylmää ja öljyyn kertyy helposti vettä kylmänä käytettäessä. Edellä mainitut seikat kuluttavat ja rasittavat konetta myös kemiallisesti nopean mekaanisen kulumisen lisäksi. Myös polttoaineen kulutus on suurempaa. Kylmäkäyntirikastus on pitkään päällä ja sen tekemä rikas seos palaa kylmempänä ja kone lämpiää siksi erityisen hitaasti. Asia tuntuu myös lompakossa.

1400 Euro3-koneessa hyvä "käyntilämpötilaikkuna" on kapea: rikastus on päällä kylmästä 70C asteeseen asti ja toisessa päässä lämpötilan ollessa yli 125C rikastus menee jälleen päälle siksi että konetta jäähdytetään polttoaineella. Rikastus on varsin loivaa mutta näkyy kyllä sekä kulutusmittarin lukemassa ja tankatessa kun on kylmää tai helteistä. Siinä alle 25C ulkolämpötilassa kulutus on pienimmillään.

Rikastusta voi rajoittaa jonkin verran seuraavalla toimenpiteellä joka onnistuu helposti kotiasentajiltakin: http://www.motomatti.fi/2018/01/sylinterikannen-lampoanturin-modifiointi.html

Näin toimien moottori lämpenee nopeammin ja kulutus on vähäisempää. Anturi siis reagoi nopeammin kuin vakiona.

Vielä olisi mahdollisuus säätää GuzziDiagilla rikastuskarttoja mutta tulos on jo niin tyydyttävä että en ole vaivautunut.



Jani Janhunen

  • Viestejä: 203
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #34 : Lokakuu 25, 2019, 17:22:05 ip »
Ihan mielenkiinnosta: niinköhän tuo 1200cc:kään tavallisessa ajossa kovin lämpiää, että öljynjäähdytintä tarvisi. 850cc Grisossa ei syyläriä ole ollenkaan.

No tuokin kävi mielessä, mutta jotenkin tuntuisi aika radikaalilta ottaa jäähdytin pois kokonaan. Sillä mietin sitä pienempää jäähdytintä, jonka saisi myös sijoitettua pienempään tilaan jos niin haluaisi. Tässä on nyt talvi aikaa miettiä ratkaisua, en kokonaan hautaa ajatusta termostaatista. Letkujen ja liittimien uusimista olisi ainakin tiedossa, samalla olisi helppo laittaa se lämpöanturi kuten MM tuossa linkkasikin.

Tuossa linkissä on tuo Beetlen ratkaisu https://wildguzzi.com/forum/index.php?topic=100396.0

Nätisti on saanut sijoitettua termarin oikean sivuposken alle piiloon. Tuota termostaattia en löytänyt Euroopan myyjiltä, mutta kai noita vastaavia löytyy muiltakin merkeiltä. Näyttää tuossa olevan hieman ohivirtausta kylmälläkin öljyllä, noin kymmenkunta prosenttia kiertää joka tapauksessa jäähdyttimen kautta. Jossain kotimaan nettisivuilla näin jonkun vastaavan termostaatin, tosin se alkoi kierrättämään jo 75 asteista öljyä jäähdyttimen kautta. En ehtinyt sen enempää guuglettamaan, että oliko myös muilla lämpöarvoilla saatavana. Noh, ainakin jostain ulkomailta saa tilattua joka tapauksessa, n. 100:n asteen tuntumassa toimivan kapineen.

Jos siis tuolle linjalle päätän lähteä.  ::) Pitää rauhassa tuumailla.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #35 : Lokakuu 25, 2019, 17:39:11 ip »
Minulla oli jo nuo termostaattivehkeet ja liittimet sekä muut tarpeet kourassa mutta en niitä asentanut sillä tuo ajatus jäähdyttävän ilman rajoittamisesta oli niin paljon yksinkertaisempi.
Tommonen: https://www.race.fi/fi/product/45437a/mishimoto-inlinethermostat

Jani Janhunen

  • Viestejä: 203
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #36 : Lokakuu 25, 2019, 17:52:37 ip »
No se säädettävä lätkä tai kaihdin on tietty helpoin ja varmaan halvinkin vaihtoehto, ja varsinkin jos haluaa testailla eri variaatioita niin nopeasti sitä saa modattua ja testattua että miten nopeasti toimii ja vaikuttaako ylipäätään miten paljon lämpötilaan. :)

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #37 : Lokakuu 25, 2019, 18:48:25 ip »
Koko asiaan vaikuttava härpäke syylärin edessä on neljällä nippusiteellä kiinni. Sivuleikkurit ovat sivulaukussa jos sattuisi että ilmavirta ei riitä. Muitakin varotoimia on että ihan ensin ei tarvitse kaihdinta irrottaa.
Päävarotoimi on että on lämpömittari. Vaikka kaihdin on ollut pääosin "tukossa" niin öljyn lämpötila ei ole noussu koskaan niin korkealle että jäähdytyspuhallin edes käynnistyisi. Toki California 1400 GTS ei ole ajossa koskaan kiusattu likikään äärirajoilleen. Ehkä helteellä kaupunkiajo ruuhkassa on ollut raskainta. Tosin Tampereella ei sellaista asiaa ole vielä koettu jota voisi tosissaan nimittää ruuhkaksi.

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #38 : Lokakuu 25, 2019, 22:13:04 ip »
Mie laitoin CagivaDucatin öljynjäähdyttimen eteen 3/5 osaa peittävän levyn ilman säätömahdollisuutta (reilun sentin irti jäähdyttimestä), kun öljykorkin tilalla ollut lämpömittari ei noussut kuin helteellä sinne reiluun 100 asteeseen.
Kun tuli viileä ja / tai kostea keli, niin lämpömittarin neula värjötteli siellä 75 asteessa.
Levyn asennuksen jälkeen huippulämpö ei noussut yhtään, mutta viileällä kelillä lämmön nousua oli jopa reilu 10 astetta.

Olisiko sitten Cagivan laskutikkumiehet todenneet, että termari öljykiertoon olisi liian kallis...
Tämäkin vielä! ! !

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #39 : Lokakuu 27, 2019, 19:37:24 ip »
Kaksi viimeisintä uutena hankkimaani pyörää ovat olleet euro3-normisia ja jäähdytys luonnonvoimien armoilla. Mutta en ole huomannut siinä yhteydessä kun tuli euro4 käyttöön että erikoisesti olisi pyritty säätelemään jäähdytystä. Päästöihin vaikuttaa myös moottorin käyntilämpötila mutta taitaa olla helpompaa päästöjen suhteen vain ohjata puhdasta ilmaa pakoputkistoon ohi palotilan.

Vesijäähdytetyissä pyörissä on liki poikkeuksetta termostaatti. Myös moottorin lämmönhallinta on silloin helpompaa. Toisaalta vesijäähdytteisessä on huomattavasti kapeampi toiminta-alue lämpötilan suhteen kuin ilma- tai ilma-öljyjäähdytteisessä. Tyypillisissä ilmajäähdytteisissä Guzzeissa öljy on osallistunut aina jäähdytykseen. Öljyä on runsaasti ja laaja öljypohja on jäähdytysrivoitettu kauttaaltaan.

Jani Janhunen

  • Viestejä: 203
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #40 : Lokakuu 28, 2019, 17:58:49 ip »
Jeps, kiitoksia vastauksista. Pitää tosiaan perehtyä tarkemmin tuohon asiaan kunhan saan pyörän taas omille tassuilleen. Etuteleskoopit on nyt huollettuina ja irrallaan, tsekkaan ohjainlaakerin kunnon ja minkälaisissa rasvoissa se on, sitten käyn miettimään tätä jäähdytyspuolta. Jäähdytin ja suojakoppa on nyt irrallaan, tosin letkut kiinnitettyinä, pitää vähän mallailla termostaatin paikkaa ja letkujen vetoja, tai sitten sitä jäähdyttimen peittoa.

Jos termostaattiin päädyn, niin luulisi täältä Savonmaalta löytyvän joku hydrauliliike, joka osaisi tehdä parit letkut oikeilla liittimillä oikean mittaisina? Tai voi itseasiassa olla että tarvii uusia nuo olemassa olevatkin, riippuu toteutuksesta. Mitenkähän tuon Mishimoton kanssa, riittääköhän tuo vakio 85 asteinen vai pitäisikö suoraan laittaa tuo 93:nen jos sen meinaa laittaa? Toki muitakin merkkejä on, ja eri lämpöarvoilla, olen vähän vakoillut mitä jotkut ovat Ducateihin ja harrikoihin laittaneet. :)

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #41 : Lokakuu 28, 2019, 18:30:15 ip »
Helpoin on testata jäähdyttimen tukkimista kokonaan tai osittain vaikka teippaamalla.

Kun tekee sitten sopivan kaihtimen saatujen kokemusten perusteella on se asennettava niin että se on irti syyläristä esimerkiksi paksun kaksipuolisen tiivistenauhan varassa ettei se hierrä lian ja ajan kanssa jäähdyttimen osia rikki. (Tosin kaikissa malleissa hiertämisestä huolta ei ole.)

Lisäksi ilmatila kaihtimen ja jäähdyttimen välissä auttaa jäähdytykseen silloin kun kaihdin on 100% suljettu ja jäähdytyspuhallin käynnistyy. Puhallin vaikuttaa vain keskiosaan jäähdytintä (California 1400) ja käynnistyessään se vetää ilmaa syylärin läpi molempiin suuntiin: reuna-alueilta kaihtimen eteen ja vaikutusalueeltaan jäädyttimen läpi taaksepäin. Eli koko jäähdyttimen pinta-ala tulee hyödynnetyksi silloin kun jäähdytyspuhallin pyörii.

Puhallin on ehkä väärä nimitys sillä tässä tapauksessa se imee ilmaa edestä taapäin jäähdyttimen takana. Jonkinlainen imutin siis.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #42 : Lokakuu 28, 2019, 18:38:17 ip »
Lainaus
Pitää tosiaan perehtyä tarkemmin tuohon asiaan kunhan saan pyörän taas omille tassuilleen. Etuteleskoopit on nyt huollettuina ja irrallaan, tsekkaan ohjainlaakerin kunnon ja minkälaisissa rasvoissa se on

Omalta kohdaltani olen purkanut kohta uutena sekä 1100 Brevan ja California 1400:sen ohjauslaakerit. Kummassakaan ei ollut tippaakaan vaseliinia. 1400:ssa meni laakerit vaihtoon alkavan ruosteen vuoksi. Samaa ongelmaa poti Brevan takajoustintuen proggressiovivusto. Ohjauslaakerien kulumista hillitsee maajohto keulan ja rungon välillä.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #43 : Lokakuu 28, 2019, 19:04:45 ip »
Lainaus
Jos termostaattiin päädyn, niin luulisi täältä Savonmaalta löytyvän joku hydrauliliike, joka osaisi tehdä parit letkut oikeilla liittimillä oikean mittaisina? Tai voi itseasiassa olla että tarvii uusia nuo olemassa olevatkin, riippuu toteutuksesta. Mitenkähän tuon Mishimoton kanssa, riittääköhän tuo vakio 85 asteinen vai pitäisikö suoraan laittaa tuo 93:nen jos sen meinaa laittaa?

Jos omaan 1400 Californiaan laittaisin niin 93 astetta olisi avautumislämpötila mutta viereen säädettävä ohivirtausventtiili ja lämpömittari näkökenttään.
Jäähdytysöljyn kiertoa ei, mielestäni, pidä katkaista kokonaan sillä moottorissa voi syntyä ennen termostaatin avautumista "hot spotteja" jonnekin. Termostaatti on laite jossa on hyvin lyhyt aukeamis- ja sulkeutumisaika eli ensin ei ole jäähdytystä mutta heti liipaisinarvon ylityttyä jäähdytys on täysillä. Siinä on vaarana nopeita lämpömuutoksia rakenteissa.

Silloin kun asiaa suunnittelin niin ei ollut aivan tarkkaa käsitystä siitä onko jäähdytysöljyllä voiteluun vaikuttavia toimia. Siksi en ryhtynyt tukkimaan tai rajoittamaan jäähdytyskiertoa termostaatilla vaan valitsin helpomman ja hyvin helposti hallittavan metodin jolloin jäähdytyskiertoöljy kiertää kaiken aikaa mutta lämpenee ja jäähtyy silti hallitusti.

Varmaa on että Savostakin löytyy hydrauliikkaliike joka tekee sopivat letkut hetkessä jos aiheesta on valmiina mitoitus, osaluettelo ja tarvittavat liitintyypit. Yhdessä niistä olen ollut töissäkin vuoden päivät kun kokeilin Savossa elämistä.


Jani Janhunen

  • Viestejä: 203
Vs: Öljynlämpömittari Stelvioon
« Vastaus #44 : Lokakuu 28, 2019, 21:28:38 ip »
No niin, tein tallilla pahvista mallineen ilma-aukon eteen, tietty ilman mitään aukkoja tms. Tuohon kotelon ja kotelon sisällä olevan ilmanohjaimen väliseen pikku rakoon saa ujutettua parin millin vahvuisen levyn, ja sitten sisäpuolelle mahtuisi hyvin toinen "säätölevy", jota liu'uttamalla suuntaan tai toiseen saisi säädettyä ilmavirtauksen määrää. Tuon ilmanoton sisempään reunaan jää noin parin sentin ilmarako, eli vaikka "kaihdin" olisi täysin kiinni, niin vähän sieltä silti ilmaa pääsisi jäähdyttimelle tässä variaatiossa. Jos tekee tuon levyn jostain harjatusta tai maalatusta alumiinista tms. niin voisi jopa olla mahdollista osin päästä samaan ulkonäköön, kuin tuossa ulostulo-aukon ritilässä on. Tai tod.näk sitten samalla vaivalla tekee siihen vastaavan uuden ja samanlaisen ritilän, niin olisivat sitten samaa sarjaa. Voisihan siitäkin tehdä säädettävän, tosin en tiedä onko sillä tuolla puolella juurikaan vaikutusta. Ehkä se ulosvirtausta vähän hidastaisi ja siten voisi kuvitella että sisällä oleva ilma lämpiäisi vähän enemmän, en tiedä? Tuohon ulostuloon löytyy kaupallisiakin ratkaisuja. http://www.mgcycle.com/index.php?main_page=product_info&products_id=4667

Tuolla levyllä ja öljytikun tilalle ruuvattavalla lämpömittarilla on se etu, ettei tarvitse tehdä pyörään mitään rakenteellisia muutoksia, helppo palauttaa vakioksi milloin vain.