Kirjoittaja Aihe: MG California - ruisku?  (Luettu 28886 kertaa)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #15 : Kesäkuu 13, 2016, 12:19:39 ip »
On muuten ihan samanlainen, kuin oli mullakin kärkikaksikossa, kun omaani hommasin. Sain sitten jostain rypistettyä sen verran väliin, että ostin uudemman mallin.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #16 : Kesäkuu 14, 2016, 18:42:52 ip »
1100i ei taida isommin erota myöhemmistä.
Oliko oikein muita muutoksia kuin etuputkien kasvu 45millisiksi ja jarrulevyt 320millisiksi, muuten kosmeettista?

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #17 : Kesäkuu 14, 2016, 18:50:49 ip »
Eipä juuri eroa. Satula ja tanko mittaristoineen erilainen. Jotenkin iski enemmän tuo tuoreempi ja se paksumpi keula.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Olavi

  • Viestejä: 500
  • MG California1100ie, Breva 850 , Ducati Monster796
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #18 : Kesäkuu 14, 2016, 21:54:47 ip »
Kiitos teknisistä vinkeistä ja muutenkin kannustavista kommenteista. Pyörän mukana tuli muuten sivulaukut kiinniketelineineen ja pultteineen. Lienee kiinnitys mutkatonta. Laukut ovat muuten juuri samanlaiset kuin stein.dinsen räjäytyskuvissa ko.pyörän osalta sivun lopussa. Pienellä puhdistuksella ja muovin käsittelyllä niistä saa kyllä siistit.

Etupleksi on omaan silmään vähän erikoinen tummalla sävyllään ja muodollaan, joka kiertää valon ympärille. Lienee kuintenkin alkuperäinen hieman kulahtaneesta ilmeestä päätellen. Ehkä sitten seuraavalle kaudelle voisi pleksi vaihtua kirkkaanpaan ja hieman selkeämpään muotoon. No, käytön perusteella voi sitten sitäkin voi joutua arvioimaan vielä uudestaan.

Nyt vaan pitää malttaa vielä vähän aikaa ennen kuin saan pyörän alleni. Siitä onkin sitten hyvä aloittaa kesäloma juhannusviikon alusta
Tarpeeksi ei riitä, vasta liika on tarpeeksi.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #19 : Kesäkuu 14, 2016, 22:35:35 ip »
Pleksi lienee alkuperäinen.
Keula on moottoripyörämaailmassa poikkeuksellinen siinä mielessä että siinä on neljä säätönupikkaa joista alemmat säätävät jousipainetta ja ylemmät paluuvaimennusta. Yleensä customeissa ei säätöjä ole.
Iskunvaimentajat ovat alaputken alapäässä sen sisällä Guzzin omaa valmistetta ja vaativat aika-ajoin huoltoa. Ovat myös helposti korjattavissa mikäli haluaa pitää säädettävän keulan. On myös tarjolla perusvaimentimia joissa ei ole säätöjä. Molemmilla pärjää mutta kunnossa olevalla saa enemmän ominaisuuksia. Itse keulaputkissa, per putki, ei ole kuin 0,7 desiä ATF- tai vastaavaa öljyä. Iskunvaimentimissa on sitten omat iskunvaimenninöljynsä. Molemmissa teleskoopeissa pitää olla kokolailla samat säädöt.

Tässä keulan käytäntöä: http://www.motomatti.fi/2016/03/california-iii-etuiskunvaimentimen.html

MarkkuEVP

  • Viestejä: 966
  • Kauneus on katoavaista...rumuus sentään lisääntyy
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #20 : Kesäkuu 14, 2016, 22:52:16 ip »
Kannattaa kokeilla tosiaan ensin iso pleksi.
Tuo etupleksi on suojaava ja yleensä katsellaan ajonäkymää sen läpi. Muutamaa MG:n omaa mallia saa Caliin ja monia yleispleksejä.
Pleksin valinta on ajonopeuksien, että hyvin henkilökohtaisten mieltymysten summa  ::).  Toiset tykkää suojautua sateelta ja ilmavirralta ja pleksin läpi katselu ei haittaa.  Tai sitten alkaa se leikkely.... muutama sentti pois ja toinenkin pala.... ja sitten se saattakin olla jo pilalla. Laminar Clip / vastaavat ovat suosittuja ilmavirran lisäohjaimia.
Toinen vaihtoehto on pienempi ohjaintyyppinen pleksi joka poistaa "rintapaineen" mutta kypärä on laminaarisessa (suoraviivaisessa ) virtaukseessa. Siinä miinuspuolena on yleensä kypärämelun lisääntyminen ja kaikenlaisten pörriäisten liiskaantuminen visiiriin.
Tänään kun ajoin Rokualle olin kuin keltaisessa kreemissä pyöritetty nahkapuku mukaaanlukien.  Muuten pieni pleksi antaa vapaan näkymän tielle ja todentuntuisemman ajovaikutelman. Tosin korvatulpat pitää olla ja 500 km jälkeen alkaa otta kaaleen. Tai helkutin hyvä kypärä. Guzziin en ole hyvää pleksiä löytänyt vaikka 20 kpl olen tehnyt / ostanut.  Ei pitäisi verrata Valkyrien pleksiin.....
Ja sitten se "hallitus" eli tarakkaharakka  ;D

Huumorilla
Mr
Kahta asiaa en koskaan ole ymmärtänyt... mopon kaasutinta ja naisten sielunelämää

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #21 : Kesäkuu 14, 2016, 23:07:32 ip »
Pyörän mukana tuli muuten sivulaukut kiinniketelineineen ja pultteineen. Lienee kiinnitys mutkatonta.

Ne laukkuraudat on sitten, sanotaanko taas, hanurista. Laukut on varmaan ne perinteiset 40L hepcot ja ne kun lataa tavaraa täyteen niin johan murtuu telineen kiinnitykset ajan kanssa. Auttaa jo paljon asiaa kun vedät laukun kahvasta kyytiläisen kädensijoihin varmistusremmit. Niin ettei laukut pääse heilumaan.

Muutenhan tuommonen Cali on sitä parasta A-ryhmää. Mun mielestä paras ja mukavin guzzin tekemä moottori, ainakin kaasariversiona. Ja kestää. Ja jos siihen perusilmeeseen kyllästyy niin siitä saa pikku vaivalla vaikka tuommosen kun liitteenä.

Tuossa sinun calin kuvassa näyttää eturengas kovin matalaprofiiliselta, tuskin on oikea koko vai huijaako kuvakulma?
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #22 : Kesäkuu 14, 2016, 23:18:16 ip »
Ei kai kukaan pleksin läpi katsele ajaessaan?


motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #23 : Kesäkuu 15, 2016, 08:09:41 ap »
Viimeksi kun moottoripyörää katsastin niin katsuri istui kuljettajan paikalle ja katsoi että pleksin yli näkee. Tosin en tiedä perustuiko asia mihinkään lainkohtaan suoraan. Mutta samaa mieltä olen: ei pleksin läpi pidä katsella koskaan. Jos on kuski niin matala että ei näe yli on pleksi väärää tyyppiä tai säätö väärin. Itse olen löytänyt suotuiset pleksit jokaiseen pyörääni. 1100 Brevaan Laminar Lipin avulla, tosin. 1400 Calissa toiseksi isoin pleksi vaikuttaa hyvälle vaikka onkin kovin tavanomaisen näköinen. Paras on ehdottomasti California T3:ssa. Mutta ei ehkä kaunein.....

MarkkuEVP

  • Viestejä: 966
  • Kauneus on katoavaista...rumuus sentään lisääntyy
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #24 : Kesäkuu 15, 2016, 11:46:27 ap »

Pleksin läpi ajellaan ... kypärän tai tuulilasin.
Minä ainakin katselen ja tosi tyytyväinen . Helkutin äänetön ja optisesti hyvää tasoa. Kengän nokat saattaa jopa kastua sateella.
 Ei tarvi korvatulppia, silmäsuojaimia ja vain rengasäänet kuuluu. Eli makukysymys.

Guzziin ei varmaan kannata laittaa ... kolinat kuuluu liikaa..

Mr.
« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 15, 2016, 13:05:47 ip kirjoittanut MarkkuEVP »
Kahta asiaa en koskaan ole ymmärtänyt... mopon kaasutinta ja naisten sielunelämää

Olavi

  • Viestejä: 500
  • MG California1100ie, Breva 850 , Ducati Monster796
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #25 : Kesäkuu 17, 2016, 18:39:36 ip »
Ei ole vielä California ajossa >:(. Kaikki muu ok, mutta bensaletkut päätettiin tänään laittaa vielä kaikki kerralla uusiksi. Oli letkut siinä kunnossa, että kannata ajella. Joku vuotokin oli.  Osa letkuista ei kuulemma onnistu metritavarasta, vaan pitää olla MG tarvikkeita. Huono asia on, että tavaraa ei löydy maahantuojan varastosta ja tavara tulee tilata Italiasta. Menee kuulemma pari viikkoa. Ollaan sitten heinäkuun alussa, ennen kuin pääsee tiellä tällä. Onneksi on kaksi pyörää  ;).
Tarpeeksi ei riitä, vasta liika on tarpeeksi.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #26 : Kesäkuu 17, 2016, 19:19:54 ip »
Lainaus
tavaraa ei löydy maahantuojan varastosta
Miksi sieltä kun kaupoissakin on käypää letkua hyllytavarana?
Korja-Kumi tarjoaa ratkaisun: http://www.korjakumi.fi/
Sivu 8: https://asiakas.kotisivukone.com/files/korjakumi.kotisivukone.com/tiedostot/107_Letkutuotteet.pdf

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #27 : Kesäkuu 17, 2016, 19:30:47 ip »
Olisiko esim joku huohottimen tms muotoletku säikäyttänyt.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #28 : Kesäkuu 17, 2016, 20:19:56 ip »
Lainaus
Osa letkuista ei kuulemma onnistu metritavarasta, vaan pitää olla MG tarvikkeita
Tuo olis kiva tietää mitä merkillistä siellä on? Kun mitään ei ole bensan sisällä, eikös ihan normi bensaletku käy. Sisältä pitää kestää bensaa ja ulkoa ulkoilmaa. Onkos siellä metallipunos päällä jossain missä mennään lähellä sylintereitä? Sen vaihdoin jo omaan ja taisi tulla S-D:ltä - hyvin näki että jostain metritavarasta sekin oli pätkäisty.
V11 - it defines you.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: MG California - ruisku?
« Vastaus #29 : Kesäkuu 17, 2016, 21:19:16 ip »
Mielestäni on kyse aivan tavallisesta kudosvahvistetusta etanolinkestävästä polttoaineletkusta.
Sellaista voi löytää muualtakin kuin mainitsemastani osoitteesta. Ulkoiseen järjestelmään ne on kohtuuhelppo vaihtaa itsekin kunhan huomioi että katkomisen jälkeen pitää pitää huoli että letkun sisään ei jää yhtään mitää ylimääräistä. Ainakaan suodattimen jälkeen. Suuttimet on herkkiä pienroskille.