Kirjoittaja Aihe: Etujätön pienentäminen  (Luettu 18222 kertaa)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #15 : Huhtikuu 24, 2016, 19:44:12 ip »
Täällä Kekkoslovakiassa katsastusviranomaisen tehtävä on karsia teknisen harrastusvälineet virheet. Ruotsissa ohjata ja auttaa rakentajaa oikeaan suuntaan. Siinä on vissi ero.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #16 : Huhtikuu 24, 2016, 19:57:20 ip »
Täällä Kekkoslovakiassa katsastusviranomaisen tehtävä on karsia teknisen harrastusvälineet virheet. Ruotsissa ohjata ja auttaa rakentajaa oikeaan suuntaan. Siinä on vissi ero.
Tuon voin kyllä allekirjoittaa.

Paitsi sen että heidän tavallaan ei vältetä virheitä vaan aiheutetaan niitä. Kahdella tapaa: ymmärtämättömästi kielletään tekemästä hyvää työtä ja toisaalta pakotetaan muuttamaan rakenteita toimiviksi vasta leiman saannin jälkeen.

Oma arvostukseni useimpia tapaamiani katsastuhenkilöitä kohtaan on pakkasen puolella. Tarvitaanko vielä insinöörin tutkinto katsastusmieheksi pääsemiseksi? Hommaan tarvittaisiin ammattimiehiä eikä koulupoikia.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #17 : Huhtikuu 24, 2016, 20:18:12 ip »
Kyllä, AMK-inssi pitää vähintään olla.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #18 : Huhtikuu 24, 2016, 20:29:38 ip »
Niin tänään käytiin tuo yhdistelmä tarkastuksessa läpi ja suurimmaksi ongelmaksi tuli tuo etujättö.
Nyt pitäisi saada vinkkejä millä sen vois kohtuu työllä muuttaa. Täällä Ruotsissa tarkastaja vaati että se pitää olla 50-80mm sisällä ja
nyt se mittauksen mukaan on 130mm.
Olihan siinä sitten muutakin pientä lisäystä elikkä turvavyö, seisontajarrun mekaaninen lukitus sekä vaunun kiinnitys pulttien vaihtaminen
kuusiokolo pultteihin joista kiinnityksen jälkeen pitää hitsata tai porata avainkolo pilalle että ei tule kiusausta sooloilla.


No onpa teillä tiukkaa! Ei olis mennyt mun Velorex-Jackal ihan heittämällä läpi. Täällä setä katsoi silmällään kiinnikkeet ("Näyttää olevan tukevat, eikä ole runkoa muutettu, hyvä on") ja valot, ja niistä hieman keskusteltiin. Katsari kaipasi vaunuun jarruvaloa, joka toki hyvä olisikin. En vaan saanut sitä toimimaan ajoissa, joten poistin piuhan joten se ei edes yritä palaa. Laki täyttyy kun tuon ikäisessä vaunupyörässä on pyörässä jarruvalo, niin yllättävää kuin se onkin.

Etupäälle en ole tehnyt mitään. Matin eturenkaan siirtosarja olisi kyllä fiksu, mutta nyt ei oikein ole resursseja.

Ennen siirtosarjaa saatan kuitenkin hankkia pitkän perän soolokäyttöä varten. Nykyinen lyhyt perä on aivan ihana taajamaan ja pikkutielle, mutta iso maantie ei oikein ole kivaa. Nykyinen viitonen vastaa vanhaa kolmosta ...

Ohjausiskari on hankintalistalla. Jotain reilu kolmekymppiä kuplavolkkarin tarvikepalikka. Vaan olen ollut laiska ja toimii tuo noinkin.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #19 : Huhtikuu 25, 2016, 10:31:30 ap »
Tein pienen kuvaelman aiheesta jätön muutos keulaa tiputtamalla, kun en ihan purematta niele aiempia väitteitä.

Ensimmäisessä kuvassa perus mitat. Kakkosessa keulaa liu'utettu kolmioista ja kolmosessa eturengasta pienennetty alkuperäisestä. Ja kyllä jättö pienenee. Perän nostaminen vaikuttaa samalla tavoin, kuin eturenkaan pienentäminen.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #20 : Huhtikuu 25, 2016, 10:53:16 ap »
Tunturi TT:lle terveiset että on jokseenkin selkeä esitys aiheesta.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #21 : Huhtikuu 25, 2016, 10:55:03 ap »
En tiedä miten Ruotsissa on säädetty mutta Suomessa ei etupyörän kokoa saa pienentää kuin yhdellä tuumalla eikä pienemmäksi kuin takapyörä. Tosin tehdasvalmisteisia pienemmällä etu- kuin takapyörällä olevia pyöriä on mutta jos viet sellaisen täällä muutoskatsastukseen joudut laittamaan vähintään saman läpimittaisen pyörän kuin takana. Johtuu yksinomaan lainsäätäjän teknisen näkökannan kapeudesta. Se ei varsinaisesti liity tähän teknisesti.

Lähtökohta, joka tuolla aiemmin tekstissä ilmeni, on että jättöä pitää pienentää noin puolella. Tuollaiset näpertelyt ovat yhtä tyhjän kanssa tavoitteen saavuttamiseksi eikä taloudellisessa mielessä kannattavia.

Soolopyörässä tuommoinen parinkymmenenen millin tasoa oleva muokkaus kyllä tulee vaikuttamaan ajo-ominaisuuksiin mutta ehdottomasti toteutustapa on hieman ongelmallinen ja on olemassa helpompikin tapa eikä tarvitse vaihtaa osia niin kovasti.

Soolopyöräasiassa on myös tullut perehdyttyä tuohon perän nostoon ja keulan laskuun: Centaurossani on portaaton ride height-säätö joka vaikuttaa alkuperäisasentoon verrattuna takapyörän korkeuden suhteen - 5 - + 60 mm ja etuputkia on tullut sujutetuksi kolmioissa suuntaan jos toiseen sekä eturenkaan profiilia vaihdetuksi. Sen verran vanhanaikainen on Centauron ohjausgeometria että sieti melkomoisen säädön ennenkuin siitä tuli epävakaa. Siitä asennosta sitten kohti lähtökohtaa löytyi se asento jossa on ollut miellyttävin ajaa.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #22 : Huhtikuu 25, 2016, 10:58:31 ap »
Tuossa Matti käytät aika ehdotonta kieltä..



On aivan turha yrittää kikkailla keulan tai perän asennolla että jättö muuttuisi. Olen jopa kuullut väitteen että keulan pidentäminen muuttaisi jätön suuruutta. Ei muuta Guzzin tapauksessa.

 
Hyvä pyörä, parempi mieli.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #23 : Huhtikuu 25, 2016, 11:02:34 ap »
Tässä vielä pelkkä keulan pidentäminen o asteisilla t-kappaleilla (kuten Guzzeissa).
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #24 : Huhtikuu 25, 2016, 11:36:31 ap »
Viiemisessä kuvassasi olikin jo aiemmin mainitsemani T-kappaleiden asteita vastaava 30 mm "etuotto" teleskoopin alapäässä. Useissa Guzzeissa tuota ei ole tai sitten se on luokka 5 - 10 mm. Käytännössä nollakulma ei muuta jättöä keulan pituutta muuttamalla ja jos on hieman kulmaakin niin muutos jää melko vähäiseksi eikä sillä saavuteta useiden kymmenien millimetrien jätön pienennystä.

Siksi tuonne keulakulmalaskuriin laitoin linkin. Ilmeisesti et ole kuitenkaan hyödyntänyt sitä vaan piirtänyt uutta. Sinänsä ansiokkaita piirroksia ja asia tulee näin selväksi "suurelle yleisölle".

Haluan edelleenkin painottaa sitä että keulaa pidentämällä ei useimpien Guzzien tapauksessa saa aikaiseksi juuri muuta kuin pidemmän keulan. Muutos jää nollaksi tai jopa suurentaa jättöä jos akseli on takapuolella teleskoopin alaputkea.
Perää nostamallakaan ei paljoa saada aikaiseksi. T-kappaleita muuttamalla taas pelivara kasvaa runsaasti mutta kääntösäde voi suurentua.

Mukava että asiassa tulee runsaasti näkökohtia ja ns yleissivistävää tietoa ajogeometriasta.
Mutta sivuvaunuaiheeseen tämä lätinä ei juurikaan auta vaan suhteellisen rankat rakenteelliset muutostoimet.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #25 : Huhtikuu 25, 2016, 11:51:44 ap »
Lainaus
Viiemisessä kuvassasi olikin jo aiemmin mainitsemani T-kappaleiden asteita vastaava 30 mm "etuotto" teleskoopin alapäässä. Useissa Guzzeissa tuota ei ole tai sitten se on luokka 5 - 10 mm. Käytännössä nollakulma ei muuta jättöä keulan pituutta muuttamalla ja jos on hieman kulmaakin niin muutos jää melko vähäiseksi eikä sillä saavuteta useiden kymmenien millimetrien jätön pienennystä.

No tässä versiot, joissa pidennetty keula, etuakselin 5mm offsetilla. Mitat kuvitteellisesta pyörästä, mutta todistaa kyllä periaatteen silti toimivan, vaikka offsettia olisi vähemmän.

Hyvä pyörä, parempi mieli.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #26 : Huhtikuu 25, 2016, 12:34:48 ip »
Kannattaa muistaa sekin, että kun tekee muutoksia olemassa olevaan pyörään,
rungon asennon muuttuminen vaikuttaa muhinkin ominaisuuksiin kuin jättöön.
Jos muutetaan kolmioita tai etupyörän paikkaa ohjausakselin suhteen, se vaikuttaa
myös ohjauksen ominaisvärähtelytaajuuteen. Etuteleskoopin ja siihen kiinnitettyjen
osien painopisteen siirtyminen kauemmas ohjausakselista lienee kuitenkin se
taajuutta pienentävä, turvallisempi suunta.
Sohc van Helmi.

Harri Eronen

  • Viestejä: 377
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #27 : Huhtikuu 25, 2016, 13:18:47 ip »
Kyllä minulla on täällä Suomessa ollut rekisteröity ja muutoskatsastettu Sivari jossa oli 165*65*13" etupyörä ja 175*65*14 ,takapyörä,
alkuperäinen rengaskoko oli takana 16" ja edessä 17" , joten kyllä pyörien pienentäminenkin onnistuu.

rimpjar

  • Viestejä: 331
  • tuolla mennääntämä suvi
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #28 : Huhtikuu 25, 2016, 20:08:14 ip »
Minä laitoin sinulle Tunturi TT yv, mutta en ole varma läksikö se.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etujätön pienentäminen
« Vastaus #29 : Huhtikuu 25, 2016, 20:47:33 ip »
Perille tuli.
Hyvä pyörä, parempi mieli.