Kirjoittaja Aihe: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin  (Luettu 18237 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« : Tammikuu 28, 2016, 12:59:52 ip »
Kuumehorkassa vällyjen alla ja välillä hikeä valuen tätäkin päivää viettänyt.
Helpotukseksi posti toi juuri MP1-lehden. Seuraavat pari tuntia meneekin mukavammin.....

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #1 : Tammikuu 28, 2016, 13:22:35 ip »
Täällä vaimo ja toinen tytöistä kuumeessa kotona. Omat iltaharrastukset on aika vähissä..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #2 : Tammikuu 28, 2016, 14:21:00 ip »
MP1 on siltä osin luettu kuin siinä luettavaa oli.
Veijon ja Kalevin matkanpuolikkaan luin mielenkiinnolla. Odottelen jatkoa. Pidän tuollaisesta toteavasta kerronnasta.

Toinen artikkeli joka kiinnosti hieman oli wankelmoottoripyöristä.
Kuvassa näkyy ilmeisesti sama alkusarjan Suzuki kuin oli taannoin Mäntässä. Omistaja ei antanut ottaa kuin kylmät tyypit. Ajanut ei ollut itsekään kuin hieman.
Kouvolassa joku brittiläinen ajoi Nortonilla kovaa katuradalla noin neljännesvuosisata sitten ja voitti mutta taisi jäädä palkinto pokkaamatta kun kilpailijat olivat tehneet valituksia vedoten väärin ilmoitettuun kuutiotilavuuteen.
Muistaako joku tarkemmin?

Pääkirjoitus oli mielenkiintoisinta antia juurikin harrastuksen siirtymisestä juurilleen päin: personoitujen pyörien rakentelu pienellä budjetilla. Nyt lainsäädäntömme tämän sallii vaikka alusta asti itse tehden omavalmisteena mutta vielä 80-luvulla joutui virkaintoisen poliisiin kynsiin jos oli vääränmallinen lokasuoja tai laitettu ajovalon eteen kiveniskemäsuoja.

Meinasi unohtua: olihan myös Westyn artikkeli ajoneuvon väliaikaisesta liikenteestä poistosta. Asia jonka meidän jokaisen lienee kohtapuoliiin osattava. Myös joitain arvioita mihin suuntaan vakuutukset kehittyvät ja hyvin vähän tulevasta moottoripyörän käyttöverosta.
« Viimeksi muokattu: Tammikuu 28, 2016, 15:26:07 ip kirjoittanut motomatti »

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #3 : Tammikuu 28, 2016, 17:16:37 ip »
Wankelilla ajetaan yhä jotain kilpaa. Ongelmat pyörivät yhä lämmöntuoton ympärillä.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #4 : Tammikuu 28, 2016, 17:30:55 ip »
Lainaus
Ongelmat pyörivät yhä lämmöntuoton ympärillä.
Tuosta johtunee myös huono energiatehokkuus: osa tehosta menee harakoille. Joko lämmöntuotanto pitäisi saada kuriin tai olla sille talteenotto ja takaisinkierrätys.

LeCa

  • Viestejä: 710
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #5 : Tammikuu 28, 2016, 17:35:20 ip »
Muistanpa hyvinkin nuo Kouvolan TT Formulat. Harmi, että jäivät vain kahteen kertaan. Mukava meininki. Tuli vietettyä siellä pellolla campingissa parit pitkät viikonloput.  ;D Ja veturimes Suhonen veti komeasti radalla.

Vinkkeli tai wankkeli. Muistan lukeneeni tuolloin, olikohan Assenissa samana kesänä, että nopein TT-Formula päihitti siellä aika-ajossa nippa nappa viimeisenä 250 cc luokan kisaan päässeen pyörän. On varmaan nelitahtien tehopainosuhteet kehittyneet hieman niistä päivistä.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #6 : Tammikuu 28, 2016, 19:34:49 ip »
Enpä tiedä. Suurin syy kuumaan lienee se, että kierroksesta kaksi kolmasosaa on palotapahtumaa. Hivenen haastavaa saada tuotettu lämpö siirtoon.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #7 : Tammikuu 28, 2016, 21:19:31 ip »
Lainaus
Suurin syy kuumaan lienee se, että kierroksesta kaksi kolmasosaa on palotapahtumaa. Hivenen haastavaa saada tuotettu lämpö siirtoon.

Saattaisi auttaa että käytettäisiin kylmempänä palavaa polttoainetta. Etanoli käy jo hieman kylmempänä mutta joistakin kaasuista voisi olla apu.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #8 : Tammikuu 28, 2016, 21:33:18 ip »
Voisi ollakin. Tänä päivänä kun tenua saa pumpusta. Yhtään tehokkaampia turbovehkeitä ei kukaan varmaan enää tee bensalla.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #9 : Tammikuu 29, 2016, 11:14:49 ap »
MP1 on siltä osin luettu kuin siinä luettavaa oli.
Veijon ja Kalevin matkanpuolikkaan luin mielenkiinnolla. Odottelen jatkoa. Pidän tuollaisesta toteavasta kerronnasta.
<snip>

Tarkoitit siis Moto-Ykköstä, sillä tulipa eilen MP Powered by Motorrad - ja siinähän on sivun juttu Grupposta: "Suomen aktiivisin merkkikerho".  :) :) :)
Emeritus-guzzisti

Olli

  • Viestejä: 264
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #10 : Tammikuu 29, 2016, 12:43:24 ip »
... wankelmoottoripyöristä.
... vedoten väärin ilmoitettuun kuutiotilavuuteen.
Muistaako joku tarkemmin?

En muista. Yleisemmin wankkelille ei kai ole olemassa yhtä vakiintunutta tapaa ilmoittaa moottorin tilavuutta.
  • Mazda käyttää yhden palotilan pienimmän ja suurimman erotusta (* kammioiden lukumäärä). Tälle löytyy "perusteluja" netistä. esim "ei siinä ole kuin yksi palotila, kun on vain yksi sytytystulppa" tai "moottorin akseli kiertää 3 kertaa, kun roottori kiertää kerran, iskutilavuus mitataan yhdelle akselin kierrokselle ja sen aikaiselle työtahdille" (tällä perusteella yksipyttyisen nelitahtimoottorin iskutilavuus olisi nolla joka toisella kierroksella))
  • Nelitahtimoottorihan kiertää kaksi kampiakselin kierrosta, kun yksi kokonainen palotapahtumakierros (imu, puristus, työ ja poistotahdit) on valmis. Nelitahtimoottoriin verrannollinen kahden akselikierroksen wankkelin tilavuus on sitten kahden työtahdin, eli kahden palotilan pienimmän ja suurimman tilavuuden erotuksen summa. (tällä perusteella puolen litran kaksitahtikone onkin yllättäen litrainen)
  • Ja kolmas tapa ilmoittaa on tietenkin wankkelin kaikkien osien täyskierros alkutilasta alkutilaan. Kolme akselin kierrosta, yksi roottorin kierros ja kolmen palotilan summa.
Näillä eri tavoilla saadaan esim: Mazdan kaksikammioisen 13B moottorin tilavuudeksi 1,3 l (Mazdan oma), 2,6 l tai 3,9 l. (Kaksi kammiota kertaa 1, 2 tai 3 kertaa 654 cm3). Valitse omasi.
Jossain näille oli omat nimensäkin:
Lainaus
... One chamber was defined as "Geometric Displacement," two were "Equivalent Displacement" and three were "Thermodynamic Displacement."
Onhan se tietenkin etu, että 1,3 litran koneesta saadaan ulos 260 heppaa noin vaan. Ainakin kisoissa, jossa osallistuminen tapahtuu kuutiotilavuuden mukaisissa luokissa.  ;D

Disclaimer, En todellakaan ole mikään moottoriteknologian asiantuntija. Muistin vain että joskus aikoinaan ihmettelin tuota wankkelin tilavuuden laskemista ja googlailin...

  .

GuzGuz

  • Viestejä: 1 573
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #11 : Tammikuu 29, 2016, 14:21:02 ip »
klassikolle vikkinä että jos puuvenelehdet kiinnostaa, niin mulla on satoja Classic Boat, Water Craft, wooden Boat ja Puuvene lehtiä.
Vanhempia, pääasiassa vuosita 1994-2004.

motomatti

  • Viestejä: 13 492
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #12 : Tammikuu 29, 2016, 16:48:14 ip »
Aikanaan oli sellainen yleistekninen aviisi kuin Purje ja Moottori. Nimenssä mukaisesti siinä käsiteltiin veneitä käyttövoimasta riippumatta mutta myös kaksipyöräisiä maakulkuneuvoja.
Vimpy:n (Vilppulan moottoripyöräilijät ry) Umpimähkän tallilla oli kokoelma näitä lehtiä ja niissä oli kiintoisia artikkeleja 60 - 70 -luvun kulkimista. Koeajoja ja teknisiä selvityksiä. Niitä siellä lueskelin joutoaikoina. Toivottavasti eivät ole niitä hävittäneet.

Lieko kellään muulla tallessa? Muistelin että ainakin jonkin Guzzimallin koeajo löytyi ja taisipa Benellikin siellä vilahtaa.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #13 : Tammikuu 29, 2016, 18:15:06 ip »
Joskus noita oli iso pino Petäjäveden kirjastossa. Siis 20-25 vuotta sitten.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

aj@

  • Viestejä: 360
Vs: Ei niin pahaa ettei jotain muutakin
« Vastaus #14 : Tammikuu 30, 2016, 12:23:56 ip »
Vesimäkärä tuli rakennetuksi Taitajan piirustuksin ja ohjein. Sittemmin lehti sulautui Tekniikan Maailmaan ja mäkärä poltettu juhannuskokossa. Enää en muista, missä 15-heppainen Gale on.