Kirjoittaja Aihe: Ultraäänipesuri  (Luettu 18537 kertaa)

ALi

  • Viestejä: 1 038
Ultraäänipesuri
« : Joulukuu 16, 2014, 15:01:35 ip »
Mihin kaikkeen olette uskaltautuneet moista laitetta käyttää ja millaisia puhdistuskokemuksia teillä siitä on ?
(Hain Lidlistä (pari kk odoteltuani) sellaisen tänään, kun on kehuttu edulliseksi (24,90), tilavaksi (600ml) ja kestäväksi (3v takuu).)
Voi ilmeisesti putsata kaasuttimen pikkuosia, karstoittuneita sytytystulppia, tukkeutunutta lambda-anturia,  ym.
Laimea PineLine-liuos (oma suosikkini) kuulemma toimii tehokkaana liuotus liemenä.
Itselleni laitos on täysin uusi tuttavuus, mutta mielenkiintoinen lisä työkaluvalikoimassa.
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio) (ex: -04 Nevada, ex: -88 V35 Florida)

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #1 : Joulukuu 16, 2014, 15:28:28 ip »
Mulla on muutaman vuoden ajalta kokemuksia uä-pesurista. Itsellä neljä litraa vetävä Qteck.

En tunne Lidlin laitetta mutta kuulostaa melko pieneltä eikä varmaankaan pese kuin pienen määrän kerrallaan. Mutta jos pesee hyvin niin ajan kanssa saa puhdasta.

Olen kokeillut useita eri pesuaineita. On olemassa erikseen uä-pesuaineet rasvaiselle pinnalle, eri metalleille ja ei-metallisille osille.
Esimerkiksi Fairyä kannattaa vältää koska siinä on vahaa joukossa. Se on se aine joka saa naarmuisetkin astiat kiiltämään.
On myös edullisia uä-yleispesuaineita jotka toimivat varsin hyvin mutta käyttämäni Motonetin aine kyllästyy nopeasti. Eli seos pitää vaihtaa usein. Se lienee myös valmistaja tarkoitus. Hyvänä puolena voi mainita että se on happamuudeltaan varsin neutraalia eikä aiheuta alumiinilaaduille vaurioita.

Lyhyt juttu: http://www.motomatti.fi/2009/03/korkeataajuusaanipesulaite.html
Takana jo satoja puhdistustunteja.

Paloöljyä olen käyttänyt, sen heikon haihdunnan vuoksi, sellaisten laitteiden puhdistukseen jotka eivät siedä vettä. Öljyn ja puhdistettavan kohteen laitan katkaistuun muovipulloon ja upotan sen pesuveden sisään sen verran että uä-signaalit välittyvät muovin läpi paloöljyyn. Muutoinhan liuottimia ei voi palovaaran ja kaasuuntumisen takia uä-pesurissä käyttää.

Mahtuuko tuohon Lidlin pesuriin DellOrton runko kokonaisena nesteen alle? Pestävä osahan ei saa koskea altaan seinämiin eikä pohjaan.



ALi

  • Viestejä: 1 038
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #2 : Joulukuu 16, 2014, 17:04:11 ip »
Ei mahdu kokonainen kaasari. Pyöreäkulmaisen korin koko on 13 x 15,5 x 4,5 cm.
( http://3229.4706.m.edge-cdn.net/vsc_4706_3229_1_vid_586785/.html )
Pikkuosaa, kuten tulpat, suuttimet, katkaisijat, pyöränlaakerit ym sellaista sopii koriin.
p.s. Tilavampi 2.5L (kori 26x16x8cm) vetoinen maksaisi noin satasen (linkki).
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio) (ex: -04 Nevada, ex: -88 V35 Florida)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #3 : Joulukuu 16, 2014, 18:20:01 ip »
Itse olen kokeillut tuolla Lidliläisellä kaikkea, mikä koriin mahtuu. Elektroniikkaa, moottorinosia jne. Pitäisi vaan hommata parempia aineita. Tuohon kun liittää kunnon myrkyt, niin pääsee parempaan tulokseen. Esim. hapettumat eivät lähde pelkällä fairyvedellä.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

ALi

  • Viestejä: 1 038
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #4 : Joulukuu 17, 2014, 17:33:12 ip »
Kotikonsteista kun olen aina kiinnostunut, niin...
Messinki puhdistuu (uä-pesurissakin) seoksella 1 dl etikkaa, 4 dl vettä, 1 tl suolaa ja 1 tl astianpesuainetta.
Video näyttää, kuinka tehokasta on punaviinietikan ja suolan sekoitus:
( https://www.youtube.com/watch?v=9PMZL5UH5CQ )
Messinki huuhdellaan etikkaveden jälkeen haalealla vedellä ja sitruunamehulla, jotta kirkkaus säilyy pidempään.

Veteen sekoitettu ruokasooda on sekin tehokas puhdistusaine, jota luultavasti (ellei vaahtoa) voi käyttää uä-pesurissa puhdistustehoa lisäävänä aineena ( http://www.siivous.info/ruokasooda/ruokasooda-puhdistus-4-vinkkia ).

Alumiinin puhdistukseen sitruunamehu ( sitr.happo + vesi ) on tehokasta ja vanha konsti on keittää (n.30 min.) siinä kattilassa kaasuttimet (muoviosat poistettuina) kokonaisina. (kuvahaku).
( http://draftcycleworks.blogspot.fi/2010/05/lemon-juice-party-cleanin-green-and.html )
Toiminee tuo sitruunamehu myös uä-pesurissa hyvin, joten täytynee kokeilla, kunhan kerkiää.

"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio) (ex: -04 Nevada, ex: -88 V35 Florida)

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #5 : Joulukuu 17, 2014, 21:13:34 ip »
Tuskin vaahtoaa. Oikeastaan mikään ei ole vaahdonnut. Se uä:n liike on niin pientä, ettei se juuri kerää ilmaa nesteeseen.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Junkers

  • Viestejä: 463
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #6 : Heinäkuu 01, 2015, 14:19:57 ip »
Hommasin itselleni tuollaisen ultraäänipesurin, hintaa rapiat 100 €, allas 2,5 litran vetoinen. Syynä hankintaan oli ruohonleikkurin moottorin huono käynti. Pesin kaasuttimen (Keihin, Hondan moottorista) laitteella ja puhdasta tuli vallankin kun käytin myös laitteen lämmitystoimintoa. Pesun jälkeen pesurin altaan pohjalta löytyi pieni pyöreä messinkikuula, jota ei näkynyt kaasuttimen räjäytyskuvissa ja josta ei mainittu mitään myöskään YouTubeen ladatuissa sinänsä hyvissä kaasuttimen puhdistusta esittelevissä videoissa. Aikani asiaa pähkittyäni huomasin, että kyseessä oli kuula jolla oli tulpattu kaasuttimen kohokammiossa olevassa putkimaisessa osassa, jonka sisällä on mm. pääsuutin, oleva kaasuttimen rungon valmistusvaiheessa tarpeen ollut reikä. Kaasutinta tutkiessani havaitsin siinä muitakin tällaisia messinkikuulalla tulpattuja reikiä. Sain kaasuttimen toimimaan tekemällä reikään kierteet ja tulppamalla reiän pienellä ruuvilla. Tällaistakin voi siis uä-pesurilla saada aikaan. Mikä tuon kuulan irroitti on minulle arvoitus. Olisikohan kuula ollut jo alun perin hieman löysästi kiinni ja kuumassa vedessä kaasuttimen runko ehkä laajeni enemmän kuin kuula ?   

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #7 : Heinäkuu 07, 2015, 13:37:55 ip »
Lainaus
Mikä tuon kuulan irroitti on minulle arvoitus.
Taisi kaasuttimen vikakin tulla havaituksi ja korjatuksi yhdellä kertaa.

Alumiini on herkkää hapettumaan ja on saattanut syöpyä "messinki"-kuulan ympäriltä pois. Tuskin johtuu valmistuvirheestä kuulan irtoaminen. Uä-pesuri on syönyt hapettuman pois kuten sen pitääkin tehdä.
Hapettuminen voi johtua myös galvaanisesta syöpymisestä eli kahden eriarvoisen materiaalin sähköisestä potentiaalierosta. Syöpyminen vaatii lisäksi "kiihdyttimen" kuten veden ja siinä olevia suoloja mutta myös ilman happi saa aikaiseksi syöpymisen erityisesti kosteassa tilassa.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #8 : Heinäkuu 07, 2015, 13:46:31 ip »
Mikähän olisi paras aine uä:n kanssa alumiinin hapettuman poistoon? Sattui pikku moka, kun luulin astiassa olevan Pinelinea ja lopsautin erään kaasarin sinne liukenemaan. Ei ollut, niin hapettumat lisääntyivät..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #9 : Heinäkuu 07, 2015, 13:53:39 ip »
Perinnetieto auttaa: jos on hapolla saanut vian aikaiseksi osan sen vaikutuksista saa pois emäksisellä aineella ja päivastoin. Lämpö nopeuttaa tapahtumaa.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: Ultraäänipesuri
« Vastaus #10 : Heinäkuu 07, 2015, 16:22:34 ip »
Oma veikkaus on, että kyseessä oli vahvasti emäksinen konepesuaine. Siis osapesuriin tarkoitettu pesuaine.
Hyvä pyörä, parempi mieli.