Kirjoittaja Aihe: RE85 adapteri  (Luettu 33941 kertaa)

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #30 : Toukokuu 06, 2012, 10:14:02 ap »

Taitavat mustankimiehet käsittäneet jotenkin väärin. Etanoli palaa nopeammin kuin bensiini.


Minullekin tuli hassu olo kun luin tuon mustankimiesten palstan väitteen. "Ignition" ja "burning" on tai ei ole kaksi eri asiaa, mutta tuskinpa siitä on kyse tai sillä on väliä.

Mietin vaan, et tuplatulppaus vaikuttaa samaan tapaan kuin että sytytystä myöhästetään? Joka olisi alkholion polton kannalta hyvä asia?

Eikun just toisinpäin. Eli "palotapahtuma on äkkiämmin joka paikassa" on tietty sama asia kuin että sytytettäis aikaisemmin. Höh.

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #31 : Toukokuu 06, 2012, 10:40:57 ap »
Alkoholin parissa läträillessä aika kuluu rattoisasti, vaikka sitä ei sisäisesti käyttäisikään.
Forza Moto Guzzi!

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #32 : Toukokuu 06, 2012, 11:35:39 ap »
Tuskin olisivat äidit ja tädit koskaan arvanneetkaan, että äijäporukassa tallilla viinan kanssa läträämällä vietettyä aikaa voidaan joskus jopa ihan vakavissaan kutsua "maailman parantamiseksi"  ;D

Puristussuhteen nostaminen tai ahtaminen sopii ilmeisen hyvin etanolille ja parantaa virittely mahdollisuuksia.
Luetun ymmärtämiselläni vapaasti hengittävässä koneessa ei ajoitusta tarvii muuttaa, mutta ahdetuissa koneissa
(nakutuksen ja RE85 nopeamman palotapahtuman vuoksi) täytyy sytkää säätää n. 5 astetta myöhemmälle.

Tuo pesevyys/liuottavus riippuu mitä pestään/liuotetaan. Lika lähtee sillä mistä se on tullut  ??? .
Bensa (mineraaliperäinen) ja etanoli (kasviperäinen tai orgaaninen) puhdistavat ja liuotavat oman "sukunsa" tuotoksia.
Tämä menee jo aiheesta sivuun, mutta vesikin on liuotin mm. suolalle ja sokerille, jotka eivät liukene bensaan.
Jos muuten olette joskus miettineet, millä konstilla tai aineella saisi takan tai kiukaan lasiluukun puhtaaksi, niin tarvittava on käden ulottuvilla. Tökkäämällä vetistä rättiä tuhkaan ja sillä pyyhkimällä kiinni palanut noki irtoaa aivan helpolla  ;) .

Alkaa tuo RE85 bioadapter vaikuttaa sen verta kiinnostavalta, että saatanpa tehdä tilauksen  :) .
Tankkauspaikkakin on lähellä ja projektille varmaan löytyy jokin väli "ruoskaniskujen ja juomalaulujen" välistä  ;D .

p.s."Megasquirt 2 v3 löytyi valikosta flexfuel anturille korjauskartat" kerrotaan täällä (alleviivattu=linkki).
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

Olli

  • Viestejä: 264
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #33 : Toukokuu 06, 2012, 17:47:00 ip »
... Bensa (mineraaliperäinen) ja etanoli (kasviperäinen tai orgaaninen) puhdistavat ja liuotavat oman "sukunsa" tuotoksia...
Uh. Mitähän tuo "mineraaliperäinen" tässä tarkoittaa? Bensiini on hiilivetyjen seos ja sellaisena orgaaninen liuotin kuten etanolikin. Se, että kasvit ja eläimet elivät ja kuolivat vuosimiljoonia sitten ei tee niiden jäänteistä yhtään vähempää orgaanisia.

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #34 : Toukokuu 06, 2012, 18:32:03 ip »
Orgaaninen=eloperäinen. Mineraalitärpätti mitäköhän se on? Onko sukua mineraalivedelle? Onnea vaan matkaan kaikille liuotinaineilla kokeileville.
Forza Moto Guzzi!

Olli

  • Viestejä: 264
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #35 : Toukokuu 06, 2012, 19:52:30 ip »
Orgaaninen=eloperäinen. Mineraalitärpätti mitäköhän se on? Onko sukua mineraalivedelle? Onnea vaan matkaan kaikille liuotinaineilla kokeileville.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mineraalitärpätti
"Mineraalitärpätti eli lakkabensiini on maaöljystä jalostettu liuotin..."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Maaöljy
"Maaöljy eli vuoriöljy tai raakaöljy, joskus myös yksinkertaisesti öljy, on maaperässä muinaisista eliöistä muodostunut hiilivetyjen seos..."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hiilivety
"Hiilivety on orgaaninen yhdiste, joka koostuu vain hiilestä ja vedystä..."

Eli mineraalitärpätti on maaöljystä valmistettu orgaaninen liuotin.

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #36 : Toukokuu 06, 2012, 20:07:45 ip »
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mineraali  sekä  http://fi.wikipedia.org/wiki/Mineraali%C3%B6ljy

Menee "OffTopic", mutta
"...kivennäinen, yhtenäinen maankuoren tai taivaankappaleen aines, joka ei ole ihmisen tai elollisen luonnon tuottama; tavallisesti epäorgaaninen yhdiste..."

Käytännössä jako on orgaaninen ("elollinen", kasvi- tai eläinperäinen)  vs. epäorgaaninen ("kuollut", maa-/kiviperäinen).
Kasvi- ja eläinöljyissä (rapsi, rypsi, pellava, mänty, voi, kala, sitruuna, oliivi jne öljyt) käytettävä orgaaninen liuotin/ohenne esim. etanoli tai puutärpätti (=pineenitärpätti männystä).
Maa- eli mineraaliöljyssä käytettävä liuotin/ohenne on aromaattinen- tai alifaattinen hiilivetyliuotin eli mineraalitärpätti, maaöljytisle, lakka- tai teollisuusbensiini.

Orgaanisia öljyjä ovat ne joita yleensä vatsa kestää ja joista voi valmistaa bio-polttoaineita.

Näistä kahdesta ryhmästä kokonaan erillinen on sitten synteettinen öljy: http://fi.wikipedia.org/wiki/Synteettinen_%C3%B6ljy

Omat kokemukseni näistä öljyjen ja liuottimien eroista tulee puun pintakäsittelystä mm. pellavaöljyllä ja pellavaöljylakalla.
Esim. kuivuneeseen pellavaöljyyn ei bensiini tai mineraalitärpätti tehoa, vaan luistaa kuin rasva sen pinnalla.
Sen sijaan Marinol/Masinol (=n.80% etanoli) siihen tehoaa sitä liuottaen ja pehmittäen.

Yllä esittämästäni johtuen uskon, että ennakkoluulot ja kokemukset siirtymisessä 98:sta 95E10:een oli huono ajoittaa talviseen vuoden vaihteeseen.  Lisääntynyt etanoli teki vanhoihin autoihin "suolihuuhtelun", joka ilmeni käyntihäiriöinä ensimmäiset pari-kolme sataa kilometriä eloperäisen karstan liuettua pa-järjestelmästä.  Näin kävi omalle autollenikin lämpimillä keleillä 95E:n ensitankkauksen jälkeen.
Tyhjäkäynti ja veto oli välittömästi huono muutaman päivän ja sitten käynti palasi takaisin entistä ehompana.
Suositus näyttää olevan (ehkä tuosta syystä?) vaihtaa öljyt sekä suodattimet 1500 km:n jälkeen siirryttäessä 95E:stä RE85:een.
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #37 : Toukokuu 08, 2012, 07:53:27 ap »
Onnea tilaukseen. Minä siis tilasin jo, kaksi. Nuo BIC, SWIFT, IBAN ynnä muut käikäleet aiheuttavat ressiä...

Bioadapter
------------------------------------------------------
Order Number: 577
Detailed Invoice: http://bioadapter.com/account_history_info.php?order_id=577
Date Ordered: 03/05/2012

The comments for your order are

Your order has been shipped by international registered airmail.

Tracking number is: XXXXXXXXXXXXX.

Direct link to tracking service (will start to work at next business day):

http://80.91.187.254:8080/servlet/SMCSearch2?barcode=XXXXXXXXXXXXX&lang=en

After the shipment will be exported abroad, you can track it on the mail site of your country.




Your order has been updated to the following status.

New status: Shipped

Products
2 x    Bioadapter version 3.1
  - Connectors:: EV1

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #38 : Toukokuu 08, 2012, 09:12:14 ap »
Pitäisi kaiketi olla huolestunut, että meinaat lisätä viinan kulutusta tuntuvasti tänä kesänä  :o

Mut asiasta:  - Etanoli liuottaa ruostetta, jos sitä on tankissa ja toisaalta myös ruostuttaa peltitankkia, koska sisältää happea.
Ei haitanne (?) ainakaan uudempaa kalustoa, mutta talviseisontaan joko tankki tyhjänä tai bensalla (98) täytettynä.
Kaikki muovitankit eivät nekään tykkää etanolista, joten niihin sopivuus selviää vain (?) kokeilemalla.
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #39 : Toukokuu 08, 2012, 09:40:32 ap »
Juu, viinaa kuluu mun ja Jussin riennoissa entistä enemmän.

Silti ei pyöristämme saa ihan heti ja helpolla korkeakiiltoista terassinseisojaa...

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #40 : Toukokuu 08, 2012, 15:29:04 ip »

Mut asiasta:  - Etanoli liuottaa ruostetta, jos sitä on tankissa ja toisaalta myös ruostuttaa peltitankkia, koska sisältää happea.
Ei haitanne (?) ainakaan uudempaa kalustoa, mutta talviseisontaan joko tankki tyhjänä tai bensalla (98) täytettynä.
Kaikki muovitankit eivät nekään tykkää etanolista, joten niihin sopivuus selviää vain (?) kokeilemalla.

Mistä tulikin mieleeni.

Onko olemassa ja jos niin mistä saa ja mihin hintaan tankin sisäpinnoitusjuttua?

Joku liemi tai sotku jolla vois eka pestä tankin sisäpuolen ja sitten toinen litku jolla huljuttamalla ja holvaamalla tulis tankkiin ikuinen pinnoita?

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #41 : Toukokuu 08, 2012, 16:01:48 ip »
Kun pinnoittavat noita vesi- ja viemäriputkia, niin kestäisiköhän se aine etanolia?
Työn osaavalta mp-tankki voisi hoitua juomapullon hinnalla.

POR 15 aineista foorumeille kirjoitetut kokemukset ovat hyviä http://www.mobitive.com/tanksealer.html

edit:   ... jaa-aa motomatilla on näköjään ollut tämä projekti esillä mmaf:n puolella pari vuotta taaksepäin,
( http://www.mmaf.fi/forum/index.php?topic=1331.0 ) mutta ketju ei kerro kuinka asiassa sitten on käynyt.

Veneilyharrastuksen puolelta on tietoa, että jopa 95E10 voi liuottaa hartsia lasikuitu-pinnoista.
Siitä syystä (sekä tietysti moottoreihin sopivuudesta) veneasemat myyvät vain E98:aa ja dieseliä.
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #42 : Toukokuu 08, 2012, 22:27:05 ip »
Pinnoitusprojekti jäi kiinnostuksen puuttuessa pois.
Nyt kyllä jälleen kiinnostaa kun pitäis tankkihommia alkaa tekemään.
Taidan myös päätyä tuohon PORriin.

mm

MotoJussi

  • Viestejä: 965
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #43 : Toukokuu 09, 2012, 09:58:59 ap »
POR 15 aineista foorumeille kirjoitetut kokemukset ovat hyviä http://www.mobitive.com/tanksealer.html

Humjaa. Tossa ois pinnoite. ennen sitä pitäis vaan siivota tankin pinta. fosforihappo?

Jukka Laine

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 053
  • Kotirintamamotoristi
Vs: RE85 adapteri
« Vastaus #44 : Toukokuu 09, 2012, 10:43:56 ap »
VMPK:n puolella ovat käyttäneet myös sitruunahappoa kera sepelin tahi ruuvi/mutterilajitelman. Lämmin happo ja sepelit tankkiin ja riuskaa ravistelua. Jos  omistat sementtimyllyn, niin tankki vaahtomuoviin ja myllyyn. loppuhuuhtelu esim. sinolilla. Näin ovat kertoneet isot pojat joillon henskelit.
Jukka Tuusulasta, Sport 1200.
Verestä Hyviä Muistoja!
Veriryhmä Gruppo MOTO GUZZI.