Kirjoittaja Aihe: V11:n akku  (Luettu 21516 kertaa)

Bhill

  • Viestejä: 263
V11:n akku
« : Kesäkuu 09, 2009, 16:19:50 ip »
Tämä kesä kun on alkanut vähän viileänä on toi V11:n akku osoittautunut muuten hyväksi, mutta kun se ei kylmänä (+5 astetta) tunnu antavan kunnolla virtaa. Jouduin Finnclipperiltäkin ottamaan perjantaina mäkilähdön. Onneks pyörät on yläkannella. Lämpimällä kelillä hyytelöakku antaa kunnolla virtaa. Voihan se akku tietenkin olla jo huonokin, mutta kuitenkin talvellakin latailin sitä useamman kerran. Kyllä akun pitäis kestää enemmän kuin kaks vuotta.
Olisko joku akkumalli parempi kuin muut? Akku on siis V11:ssa kyljellään, joten normaali lyijyakku ei siihen kelpaa.
V11 Sport

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: V11:n akku
« Vastaus #1 : Kesäkuu 09, 2009, 17:47:13 ip »


Vuosi sitten vaihtoehtoja oli tasan kaksi.:

http://www.guzziclub.fi/foorumi/index.php?topic=1251.msg7608#msg7608

En tiedä, onko nyt tullut lisää valikoimaa.


Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: V11:n akku
« Vastaus #2 : Kesäkuu 09, 2009, 20:27:58 ip »

Akuista vielä sen verran, että reilu vuosi sitten ostaessani sitä Odyssey -akkua Akkupalvelu Häkkiseltä
kysyin, että eikös tämmöisen geeliakun lataaminen ole jotenkin tarkempaa kuin tavallisen?

Häkkinen valisti, että nämä sen koommin kuin Yuasatkaan eivät ole geeliakkuja vaan suljettuja
tavallisia lyijyakkuja (tyyppi AGM), joihin on lorautettu hapot sisään ja sitten vaan suljettu
korkeilla, joita ei saa ruuvaamalla auki ja jotka eivät normaalikäytössä vuoda, vaikka akku olisikin
kyljellään.

Tuossa Wikipedian artikkeli aiheesta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gel_battery#Gel_battery


Bhill

  • Viestejä: 263
Vs: V11:n akku
« Vastaus #3 : Heinäkuu 10, 2009, 14:04:40 ip »
Aikani pähkäilin akkuasiaa ja gooletin noita akkuja. Tilasin eilen akkunetti.fi:stä Odyssey PC545 Metal Jacket akun hintaa 145€+6,80€toim.kulut. Yuasan akkuja olis saanut kolme samaan hintaan. Tosin kapasiteettia olis Yuasassa ollut 2Ah vähemmän. En tiedä maksoinko turhasta, mutta arvelin suuremman kapasiteetin olevan joskus kylmillä keleillä olevan tarpeen. Kestävyydestä en sitten tiedä, mutta ainakin mainoksessa lupaavat Odysseylle paljon. Mainoksethan tietenkin ovat luotettavia tai ainakin ainoa löytämäni info.
Maksoinko turhaan? Oliskos kuitenkin pitänyt sijoittaa rahat kaljaan ja makkaraan?
V11 Sport

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: V11:n akku
« Vastaus #4 : Heinäkuu 13, 2009, 15:27:53 ip »
Akkuongelmat ovat joskus ikäviä.
Samoin ongelmat jotka helposti viittaavat akun huonoon kuntoon. Vaikka näin ei olisikaan.

V11 ja muissakin yhdeksänkymmentäluvun pauolella ja sen jälkeen valmistetuissa Guzzeissa ja Bemareissa on pääosin Valeon käynnistinlaitei. (Solenoidi, alennusvaihde ja itse moottori.) Ihan hyvä ja huollettuna varma peli. Mutta pikku mutta siinäkin. Kun olen aukonut noita värkkejä on noin 80 prosentista alennusvaihteista löytynyt vikaa joka  voi vaikuttaa sekä itse moottorin että alennusvaihteen toimintaan. Aiheuttaa molemmissa tapauksissa sen että käynnistäminen ottaa ylettömästi virtaa ja käynistimen kierrosluku jää alhaiseksi.

Vian korjaaminen edellyttää käynnistinlaitteen irroittamista moottorista ja sen jälkeen käynnistinmoottorin irroittamista alennusvaihteesta.  Käynnistinlaitteen valmistaja on katsonut että laite on kertakäyttöinen ja siksi siihen ei saa varaosana kuin hiiliharjat. Alennusvaihde on koottu niittaamalla.
Todennäköistä on että alennusvaihteen ja käynnistinmoottorin välissä oleva suojalevy on irronnut ja moottorin pöly on mennyt ja tahmannut alennusvaihteen voitelun sekä voiteluaine alennusvaihteesta on mennyt käynnistinmoottoriin ja tehnyt saman siellä. Myös ruostevauriot ovat yleisiä kyseisen käynnistinlaitteen sisuksissa. Ruoste rikko takapään suojakotelon ja katkaisee tai veltostuttaa alemman hiilen jousen.

Niille jotka eivät pidä näpräämisestä ja käsien tahrimisesta suosittelen hankkimaan varaosakäynnistimen vaikka jo ennakkoon.

Korjaaminenkin onnistuu mutta vaatii välineitä ja vähän osaamista sekä paksuun rasvaan pystyvää pesuainetta.

Aika monesta Bemarista ja vielä useammasta Guzzista olen onnistunut poistamaan "akkuongelman".

mm

akx

  • Viestejä: 83
Calin akku
« Vastaus #5 : Heinäkuu 15, 2009, 15:54:45 ip »
-01 Stonestani hiipui akku (alkuperäinen?). Guzzin tarroilla varustettu nostokahvallinen 30aH akku näytti olevan by Exide. Etsin pitkään vaihtoehtoja ja sattumalta Agrimarketin pienkoneakuista löytyi Fulmen Granit. Huom. Fulmen on yksi Exiden brändeistä (tosin netti ei tunne Fulmen Granit -mallia muualla kuin Agrimarketin sivuilla). Mitat ovat lähes millilleen samat. Ainoastaan huohottiimen lähtö on etupuolella, mistä syystä jouduin leikkaamaan akun päällä olevan työkalukaukalon ulokkeen matalammaksi. Edullinen vaihtoehto! Käyttökokemuksia tulevina vuosina.

Bhill

  • Viestejä: 263
Vs: V11:n akku
« Vastaus #6 : Heinäkuu 16, 2009, 10:29:06 ap »
Akku tuli postiin jo pari päivää sitten, metten ole ehtinyt sitä vielä kokeilla. Pitää perjantaina laitella paikoilleen, jos vaikka Bella Italiaan lähtis ajelemaan. Toivottavasti  vika oli akussa, kun sen vaihto on helpompaa. Startin irroittelu vois sopia paremmin talvihuoltoihin.
On muuten aika paljon helpompaa ostaa netistä toi akku, kun kierrellä liikkeissä kyselemässä. Tosin siinä jää tinkiminen ja muu spekulointi kaupan tiskin takana pienemmälle. Jos siitä sitten tykkää. Toisaalta kun useamman kaupan eioot on kuunnellut, niin alkaa se kalliimpi hintakin kääntyä toisin päin. Ainakin tällaisella yrittäjällä.
V11 Sport

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: V11:n akku
« Vastaus #7 : Syyskuu 22, 2012, 11:07:06 ap »
Niin ne vuodet vierii! Odysseyn akulla on viides kesä menossa ja näin syksyn tullen
se alkoi osoittaa väsymisen merkkejä. Ei muuta kuin Akkunetistä tilaamaan uutta.
Tuli hankittua peltikoteloinen malli kun se oli vain 10EUR kalliimpi. Ajattelin, että kotelo
voi olla hyväkin, kun satula ja runkoputket nirhaavat akun muovikuorta.
Ei olisi kannattanut maksaa ylimääräistä. Se peltikuorinen on justiin sen verran isompi,
ettei sitä saa kirveelläkään paikalleen. Onneksi kuoret on vaan saniteettisilikonilla
kiinni ja sisältä paljastuu standardi suojaamaton akku. Saahan tosta kotelosta
vaikka kivan pöytäroskiksen.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: V11:n akku
« Vastaus #8 : Syyskuu 22, 2012, 11:49:15 ap »
Laita kotelo mulle. Siirrän Cali T3:sen akun vaihteiston alle ja tuo on melko sopivan näköinen kotelo uudelle Bilteman AGM-akulle.

Viime vuoden keväällä täällä arvosteltiin hankkimaani Euroglobe akkuani. Nyt siitä on kahden vuoden kokemus Breva 1100:ssa. Ei vielä ongelmia. Saman merkkinen mutta isompi Euroglobe on ollut T3:ssa jo neljä kesää. Ei siinäkään vielä moittimista vaikka käytttö on ollut varsin satunnaista pyörän ollessa lähinnä teknisten innovaatioden testialustana. Pyörässä kuitenkin on erillinen, hihnavetoinen ja pienikokoinen kiinalainen auton laturi.

Nimellisarvoa isomman akun hankkiminen on turha sijoitus. Se ei ehdi aina latautua täyteen. Erityisesti jos ajetaan lyhyitä taipaleita ja käynnistellään usein. Niissä malleissa Guzzeja joissa laturi on kampiakselin päässä suoraan on melkoisen heikko latauskyky. Pienempi akku latautuu nopeammin täyteen ja silloin käynnistysvirtakin on taatumpi.

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: V11:n akku
« Vastaus #9 : Syyskuu 22, 2012, 13:10:52 ip »

Laita kotelo mulle.

Ootko tulossa syysajeluristeilylle viikon päästä? Jos et ole niin laita postitusosoite.
Meidän lähikauppaan tuli juuri semmonen postikonttoriautomaatti. Sieltä saisi nyt
lähettää tutustumistarjouksena paketteja 1 eurolla.

Bhill

  • Viestejä: 263
Vs: V11:n akku
« Vastaus #10 : Syyskuu 22, 2012, 13:40:00 ip »
Mä taidan olla kovakouraisempi, kun mun V11:en akku meni koteloineen. Ei nyt heittämällä, mutta ilman väkivaltaa kuitenkin.
V11 Sport

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: V11:n akku
« Vastaus #11 : Syyskuu 23, 2012, 01:56:01 ap »
hyvän värinen akku. sitä voi käyttää hengityskoneissakin. ja voi kuljettaa lentokoneissakin vastoin piikkiön saamaa tietoa.
Forza Moto Guzzi!

Bhill

  • Viestejä: 263
Vs: V11:n akku
« Vastaus #12 : Syyskuu 23, 2012, 09:34:33 ap »
"Muistanko oikein että Bhillillä oli jo akkutelinettä vähän pudotettu"

Tietääkseni teline on ihan alkuperäisessä muodossa. Pienellä pujottelulla Metal Jacket Odyssey menee paikoilleen, vaikka siinä on useampikin virtapiuha (navi, virtapistoke, kahvan lämmitys ja C-tec-laturin piuha alkuperäisten lisäksi) ja nekin normikamaa paksumpaa.
V11 Sport

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: V11:n akku
« Vastaus #13 : Syyskuu 23, 2012, 09:43:41 ap »
Mulla ei menisi millään pujottelulla kun ottaa sivusuunnassa runkoputkiin kiinni
jo ilman koteloakin. Ehkä se riippuu siitäkin, että kuka tehtaalla on hitsannut rungon kasaan.


Bhill

  • Viestejä: 263
Vs: V11:n akku
« Vastaus #14 : Syyskuu 23, 2012, 11:58:28 ap »
Mun on 2000-mallia. Sulla on vähän uudempi. Saattaa olla tullut pieni muutos.
V11 Sport