Kirjoittaja Aihe: Vaihteistoöljyn vaihdon tarpeellisuus? Kardaanin äänet?  (Luettu 4126 kertaa)

  • Vieras
Moro!

Nevada oli sitten huollossa, ja pyydettiin vaihtamaan myös laatikkoon öljyt. No, sitten kun mopoa haettiin niin setä totesi että "ei alettu sitten vaihtamaan niitä laatikkoöljyjä, eihän niitä tarvii vaihtaa ja kun tässä oli niin paljon kaikkea muutakin niin säätyi muutama euro...". Sama juttuhan on a*tojen laatikoissa, sekä manuaalit että automaatit, ei niitä vaihdella vaikka valmistajan huolto-ohjelmassa sekin homma on aika ajoin tehtävä. Mitäs olette mieltä? Mittarissa on kohta 20tkm, ja siinä 20tkm huollossahan se olisi ollut ajankohtaista. Siinä kardaanin ja vaihteiston (?) liitoskohdassa olevan kumin ympärillä huomasin vähän kosteaa, lienee öljyä. Kummasta päästä se mahtaa olla peräisin? Täytyy nyt joka tapauksessa putsata se kohta ja katsoa tuleeko lisää.

Toinen juttu, tuntuu tuo vetokeppi ulvovan kovasti. Tai no, kun ei aikaisempaa kokemusta ole guzzeista eikä keppivetoisista, hätäilenkö turhia? Huollossa peräöljyt vaihdettiin ja lisäaineistettiin. Esim. ykkösellä kun lähdetään niin siinä jossain 4000 kierroksen kohdalla on aika ujellus, tulpat korvissa ei haittaa mutta ilman tulppia häiritsee.... Ja muillakin vaihteilla sitten vaihtelevin kierrosluvuin.


-Olli

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vaihteistoöljyn vaihdon tarpeellisuus? Kardaanin äänet?
« Vastaus #1 : Kesäkuu 06, 2007, 04:57:56 ap »
Kannattaa ensimmäisenä tarkastaa onko sitä öljyä tarpeeksi. Samalla näkee ja haistaa onko se riittävän hyvän näköistä vai tarviiko vaihtaa. Ei siihen montaa rahaa mene kun ne lootaöljyt vaihtaa. Pikkulohkon laatikkoon menee nimittäin vain litran verran 80/90:ä.

Ääni voi johtua öljyn vähyydestä tai sen laadusta. Siinä kumipalkeen kohdalla jos on ihan märkää, niin voihan se olla öljyäkin. Mutta epäilen sen olevan ristinivelestä ulos tursunnutta rasvaa.

Onko kardaanissa välystä paikallaan heijatessa? Huomaa kyllä vaihde päällä. Jos on, niin kannattaa kurkata kardaani. Siihen on kyllä ohjeet tekniikkapalstalla, haulla löytyy. Sen kuivuus tai rikkonaisuus pitäisi kuulemma tuntua jurinana oikeassa jalkatapissa, mutta itse en eroa huomannut, kuin vasta remontin jälkeen. Itselläni on vieläpä kovat, alumiiniset tapit, eikä mitään kumitöllöjä.

Lariossani oma laatikko (65tkm) huuti kuin Valmetin pykälärasia kaikilla muilla vaihteilla PAITSI vitosella!! Tämä uusi (n30tkm) taas on hiljainen kaikilla pykälillä. Molemmat taasen toimivat moitteitta äänistä huolimatta. Ainakin jos itse vain kytki vaihteet tupaan asti, eikä välille.
Hyvä pyörä, parempi mieli.