Pyörä on tuotu taloyhtiön talliin. Vaan ei pääse baanalle.
Tosin, juuri nyt, lämpömittari näyttää kuuden asteen positiivista lukemaa. Lumet ovat lähdössä.
Onhan lumisateella, kuten vesisateellakin, keväisin, se etu että tiet puhdistuvat. Vähemmän kuraa, vähemmän pölinää.
Onpa tullut tehtyä, taloyhtiön tallisääntöjä uhmaten, pikkuremonttia kaudenaloituspyörään: vilkun lasi kunnostettu, läpikäynti moniin muihinkin kohteisiin ja havainnointi siitä mitä kaikkea vielä pitäisi kunnostaa, korjata, muuttaa tai viimeistellä. Ainahan sitä jotain ajanvietettä keksii.
Eilen tutkin "pelastuspakkauksen" sisällön. Sellaisen pussukan jossa on kokolailla sopivia välineitä jos ilmenee reissun päällä harmeja.
Huomasin että tarvitaan, vielä lisäksi, tunkki. Jos tulee rengasrikko niin milläpä pyörän irroitat jos sitä ei saa alta poies. Toistaiseksi, korvasin sen nk. paukkupullolla. Silläkin voi tilanteen pelastaa. Pitänee käydä kaupoilla ja ostaa pari kaasupatruunaa kun pumppua on ikävä kuskata matkassa.