Kirjoittaja Aihe: Keuliminen Guzzilla  (Luettu 4065 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Keuliminen Guzzilla
« : Elokuu 16, 2023, 22:36:00 ip »
Tiedä sitten kuinka moni on yrittänyt tosissaan. Siis tasaisella asfaltilla
GT850 70-luvun alusta keuli kyllä komeasti, kerran. Sitten vaihdettiinkin perävaihteeseen rattaita ja laakereita.
650TT oli koneeltaan kaikista tässä esitellyistä se joka ei poikinut mistään teki vaikka mitä. Kytkin, vaihteisto ja perä kestivät repimistä. Kaikilla liki neljälläkymmenellä heposvoimalla.
750NTX sentään keuli mutta ei sekään pelkästään kaasuttamalla vaan kytkimen kanssa kikkaillen. Myöhemmin perävaihde halkesi ojan yli hypätessä. Sain uuden perän takuuseen.
Quota Mille keuli vain hyppyristä. Jos yritti tasamaalla asfaltilla niin todennäköinen homma oli tiedossa kuten kytkinlevyjen vaihto tai/sekä kytkinakselin kaksirivisten laakerien vaihto. Minusta tuli varsin nopea vaihtamaan kytkinlevyt ja laakerit.
Centauro 1000 sen sijaan, varsinkin ahdettuna, keuli oikein mielissään ykkösellä ja kakkosella ilman kytkimellä kikkailua. Toki se oli jo maahantuojalla asennettuna teholastulla. Sittemmin ahtimen kanssa, riippuen ahtopaineventtiilin aukeamispaineesta, (Niitä oli kolme erilaista.) oli hupia ihan sakkojen saamiseen asti. Mäntän poliisi palkitsi kikkailuni liikennevaloista lähtiessä. Niistä ainoista.
California 1000 ei keuli ja jos yrittää syntyy, varsinkin alkuperäiskytkinlevyillä, kytkinlevyjen niittausten aukeaminen. Myöhemmin, kun tein siitä triken niin harvempi välityssuhde ei edes houkuta keulitteluun. Tosin voitin sillä eräässä kokoontumisajossa dyynikiihdytyskisan ykköspalkinnon kahdesta syystä: olin ainoa joka pääsi kaatumatta maaliin ja ainoa trikellä ajanut. Mutta hauskaa oli.
1400 Californiaa en edes ole tohtinut keulittaa eikä se edes keuli kun on luistonesto. Eikä nosta takapyörääkään vaikka kuin jarruttaisi.

Miten lienee uusi tonninen? Keuliiko se jos kaasua tarjoaa reippaammin?

Paikallisen Kerhoni "pojilla" on sellaisia pyöriä joissa voi etukäteen säätää keulimiskulman napista valitsemalla. Jotain tehdasahdettuja japaninpelejä joissa ajoasento on sellainen että takamus on korkeammalla kuin pää kun kovaa ajetaan.

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #1 : Elokuu 17, 2023, 08:18:57 ap »
Olisiko ollut 2005 kun Turpon kanssa oltiin menossa Tanskaan Guzziralliin. Minulla V11 ja Turpolla Ducati M800. Ruotsissa kiihdytettiin verkkaisesti moottoritien ramppia kun näin sivupeilistä auton ohittavan vasemmalta. Tulkitsin niin, että ajetaan liian hiljaa. Kaasu auki ja voisin vannoa, että etupyörä oli hiukan irti asfaltista. Turpo tuli hienosti peesissä.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #2 : Elokuu 18, 2023, 12:17:42 ip »
Eipä ole katupyörillä ollut tarvetta keulimiseen. Kersana Monkeyllä. Nyttemmin kun ajohalut ovat enemmä uralla ja metsässä, on tullut tarve harjoitella etupyörän kevennystä. Tämänhetkisessä metsäkoneessa on painoa 120kg ja tehoa nelisenkymmentä leveäharteista itävallan hevosta, niin etupyörän nostelu on oletuksena jo helpompaa. Teknisesti taas vaikeaa. Joka jätkä saa etutennarin ilmaan konstilla jos toisella, mutta hallittu, ”mittatarkka” keuliminen on haastavaa.
Calin olen saanut nostamaan eturengasta radalla apexilta kiihdyttäessä ja Larion rivakassa liikennevalolähdössä.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Henko

  • Viestejä: 340
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #3 : Elokuu 22, 2023, 20:29:13 ip »
Netistä luettujen juttujen mukaan jos V85TT:n hengitystä, putkistoa ja bensansaantia muuttaa, saa sen keulimaan kaasulla. 950 Kotarin Supermoto taas oli sellainen että jossain määrin jopa oppi keulimaan, kun ei se rengas maassakaan meinannut pysyä. Nimim. 5. vaihteella vahingossa mäennyppylällä eturengas ilmaan.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #4 : Elokuu 22, 2023, 23:23:57 ip »
Taitaa Henkoa poltella maitsemansa "tutkimus" V85TT:n suhteen.
Tuolla tekniikkapalstalla taisi nimimerkki Camn jo viitata välillisesti tähän mahdollisuuteen. Olikos sulla jo TT:hen sopivat välijohdot? Voin tulla kummisedäksi kun kytket tietsikan ensimmäistä kertaa ohjausboksiin.

Henko

  • Viestejä: 340
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #5 : Elokuu 23, 2023, 13:29:13 ip »
Taitaa Henkoa poltella maitsemansa "tutkimus" V85TT:n suhteen.
Tuolla tekniikkapalstalla taisi nimimerkki Camn jo viitata välillisesti tähän mahdollisuuteen. Olikos sulla jo TT:hen sopivat välijohdot? Voin tulla kummisedäksi kun kytket tietsikan ensimmäistä kertaa ohjausboksiin.

Eipä tässä ole kiirettä tai tarvettakaan sellaiseen. Jos keuliminen tai kulku kovin tärkeätä olisi niin sitten olisi toisenlainen pyörä. Mutta yleisesti kiinnostaa pyörän ecuun pääseminen, jos se mahdollistaisi esim. TPS-resetit sun muut.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #6 : Elokuu 23, 2023, 14:28:17 ip »
Tämän pyörämallin digipuoleen en ole vielä tutustunut. Katso tästä onko pyörääsi saatavissa luku, kirjoitus ja muokkaustyökalut:
https://www.von-der-salierburg.de/download/GuzziDiag/

Kontaktointi pyörään esitellään tässä hyvin perusmuodossaan:  https://foorumi.guzziclub.fi/index.php?topic=5408.15  mutta lienee kauppiaalla tarjolla liitinpuolisko tuohon niin ei tule hutia asennuksessa. Jos ei ole niin silikonista, tms. materiaalista sellaisen voi valaa. Niitä on tullut tehdyksi. Viimeksi taisin irrotusaineena käyttää käsivoidetta. Eihän ne kauniita ole mutta täyttävät tehtävänsä ja homma sujuu oikein.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #7 : Elokuu 23, 2023, 16:13:55 ip »
Lainaus
Katso tästä onko pyörääsi saatavissa luku, kirjoitus ja muokkaustyökalut
Jos ecu on 7SM, eli Euro 4 VTT85 kyseessä, sittenhän ihan sama setti kun MM:lla. On siis myös jo kokemusta "yhteydenotosta" ecuun.  Ja xdf -tiedostokin näkyy olevan olemassa "V85TT", että voi imuroitua *.bin -tiedostoa Tuner Pro:ssa katsella. Ei tarvitse kun sen sovittimen pyörän liittimeen tai sitten tilapäiset johdinviritykset (vain 2 johtoa niin pelaa - ainakin jos on myös miinusjohto/hauenleuka johtosarjassa mukana että se iso KKL -murkula saa käyttövirtansa ?).

Lainaus
Yleisesti kiinnostaa pyörän ecuun pääseminen / voin tulla kummisedäksi
No vot. Sittenhän me muut asiasta yleisellä tasolla kiinnostuneet voimme nauttia "valitsemiemme edustajien" (Henko/MM) välityksellä.  Tarinaa ketjuun "Tuner Pro kokeilua..."
V11 - it defines you.

Aapo

  • Viestejä: 716
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #8 : Elokuu 23, 2023, 19:13:33 ip »
No palataanpa otsikkoon. Ensimmäinen Guzzini, 850 T keuli vahingossa kiihdytyskisassa Yamaha Rd 350:tä vastaan. Vaati toki kaasua ja kytkintä. LM IV keuli vakiona vahingossa Saksassa, kun päreet paloi autoilijan törttöilyyn. Myöhemmin Dynotecin sylinterisarjan ja nokka-akselin jälkeen  halutessa.
 V75 keuli ihan kaasusta pienellä kikkailulla kansien ja kanavien käsittelyn jälkeen. Uudemmista ei kokemusta. Kakstahti-Kawa  750 keuli sopivasta mäennyppylästä n.180km vauhdissa jo 70-luvulla ja nykyiset ajopyörät, Morinit ihan halutessa. No se ei enää kuulu otsikon alle.

@

  • Viestejä: 552
  • Death to Stock
Vs: Keuliminen Guzzilla
« Vastaus #9 : Elokuu 26, 2023, 23:03:52 ip »
No palataanpa otsikkoon. Ensimmäinen Guzzini, 850 T keuli vahingossa kiihdytyskisassa Yamaha Rd 350:tä vastaan. Vaati toki kaasua ja kytkintä. LM IV keuli vakiona vahingossa Saksassa, kun päreet paloi autoilijan törttöilyyn. Myöhemmin Dynotecin sylinterisarjan ja nokka-akselin jälkeen  halutessa.
 V75 keuli ihan kaasusta pienellä kikkailulla kansien ja kanavien käsittelyn jälkeen. Uudemmista ei kokemusta. Kakstahti-Kawa  750 keuli sopivasta mäennyppylästä n.180km vauhdissa jo 70-luvulla ja nykyiset ajopyörät, Morinit ihan halutessa. No se ei enää kuulu otsikon alle.

70-luvulla kaksitahti-Kawoilla ajaminen olikin pelkkää keulimista. Pyörät olikin kuin tehty sitä varten; lyhyt akseliväli ja swingi, kevyt paino ja ärhäkkä moottori. Itselläni oli koko sarja: 350-, 500- ja 750-kuutioiset. Hauskaa oli niin kauan kuin sitä kesti ...oppirahat piti maksaa ja pyörät päätyivät vakuutusyhtiön keskusvarastolle.

Saa vanhankin Guzzin keulimaan mutta se on pyörän totaalista rääkkäämistä. Pyörän suunnittelussa kaikki oli suunnattu keulimista vastaan. Uudemmista Guzzeista ei kokemusta ole lukuunottamatta lyhyttä V85TT:n koeajoa, jossa ei saanut pyörää keulimaan kaasulla mutta varmasti pyörä keulii siitä missä muutkin adventurer-pyörät jos puikoissa on ammattilainen:

https://www.youtube.com/watch?v=6oh95eTdsNs