Kuinkas mahtaa tää isompi Monster kestää.
Riippuu vähän 'isomman monsterin' mallista ja iästä, niissä (1000cc+) kun on ollut useampaakin eri konetta, jokaisessa vähän omat vinkeensä. Mutta kyllähän ne 'oikein' käytettynä ja hyvällä, asioihin perehtyvällä ylläpidolla kestää siinä kuin useimmat muutkin. Onhan noita toisinaan myynnissä 100tkm lähentelevillä tai ylittävilläkin kilsoilla, joten ainakin joku on 'kestänyt' ihan kohtalaisesti.
Moni essonbaari- tai internetmeemi on saanut alkunsa käyttäjän tietämättömyydestä, mitä esim. tällä grupossa esiintyy varsin harvoin. Tai ainakin siihen löytyy täällä yleensä hyvät ropit, ainakin Guzzien osalta, jos vaan avaa suunsa ja kysyy. Mutta yhtäkaikki nämä em. meemit ovat usein joko liioiteltuja tai ainakin vahvasti väritettyjä, etenkin italopyörien kohdalla.
Tottahan niiden italomopojen suunnittelufilosofia ja jo pelkät valmistusmäärätkin ovat pienillä italialaispajoilla ihan eri asia kuin japsien ja nyttemmin kiinalaisten teollisuusjättien.
Joten jos "kestävyys" on se ensimmäinen ja ylivoimaisesti tärkein kriteeri mopottimen hankinnalle, ehkä (ainakin jos essonbaarin parlamenttia on uskominen) kannattaa hommata joku massateollinen, väritön, hajuton ja mauton 'demaripyörä' Aasian suunnalta.

Varsinkin kun otetaan huomioon myös se että kaikenmerkkiset laitteet voivat kosahtaa tai kestää pitempään kuin kuski. Jos tarpeeksi paljon ajaa niin kyllähän sitä roplattavaa tulee ennen pitkää. Toisaalta jos niillä vehkeillä ei ajeta vuosikausiin, sekin on usein haitaksi ja yksi kestävyyttä heikentävä tekijä, merkistä riippumatta.
Enivei, pitkän ja mahdollisesti tarpeettoman paasauksen pointti oli vaan se, että minusta tuo "kestääkö XYZ" on tässä asiassa vähän turha kysymys. Ostitpa minkä mopon tahansa, etenkin käytetyn, varaudu siihen että se ei kestä. Loppu on itsestäsi (ja asenteestasi) kiinni. Jos hankintahinku ei siitä huolimatta laannu riittävästi, olet valmis ostamaan (italo)pyörän.

Entäs TnT- saako osia
Saa.
Pyörämallin ja koneen valmistus on loppunut mutta osia saa edelleen suht kivasti, vähän samoin kuin moniin Guzzi-malleihinkin. Joitakin osia tehdään jopa uustuotantona pikkupajoissa. Hovihankkijan nimi saattaa vaan vaihdella, esim. Stein-Dinsen tai TLM:n sijaan osia hommataan Maniacmotorsilta tmv.
en ole omist. 3-cyl, kestääkö kone.
Kestää, vrt. edellinen Monster -vastaus. Itsellä on ollut moinen vuodesta 2008. Tosin sen verran lisäyksenä siihen että TnT sen koommin kuin isompi Mörkökään ei ole parhaimmillaan sport-touring -käytössä. Toki niitä semmoiseenkin voi käyttää, ainakin jos matkatavarat mahtuvat pieneen tilaan, mutta ensisijaisesti ne ovat lystinpitolaitteita. Molempien hyvät ja huonot puolet ovat samantyyppisiä.
Jos taas etsit pesarolaista sport-tougingpyörää, ehkä Tre-K voisi olla lähimpänä, ja on muuten vallan verraton menopeli etenkin mutkaisempien teiden kautta suoritettuun sporttisempaan tourinkiin. Amazonas -malli puolestaan sopii myös päällystämättömille teille, vähän samaan tapaan kuin vaikka Teneret, Tigerit, Guzzi 85TT:t ymv.
Uudempi Guzzi ?
Mikä ettei, tosin ensin pitäis varmaan määritellä mikä on se 'uudemman Guzzin' ikä- ja mallihaarukka. Lienee vähän suhteellinen käsite.
