Olen Samin kanssa samaa mieltä siitä, että huomioasut lisäävät näkyvyyttä niitä käyttäville. Niiden teho taitaa perustua siihen, että ne erottuvat taustastaan. Näkyvät näkijälle sen matkan, mikä on kenenkin silmien erottelukyky. Lieneekö asiasta virallisesti tutkittua tietoa?
Valot ovat kuitenkin mielestäni ihan eri asia, kuin huomioväri. Päiväsaikaankin pitkillä ajavan motoristin huomaa kyllä mielestäni paljon kauempaa, kuin huomioliiviin käyttäjän. Ei taida olla tutkittua tietoa tästäkään? Mutta kyllä pitkät valot varmaan jokainen jossain vaiheessa on saanut silmiinsä aika kaukaa ja tietää, että motoristi on tulossa.
Nykypyörissä on päivävalot jo aikalailla vakiona. Ja ledit. Mutta ne taitaa olla vakiona ehkä virran säästön takia, eikä ne välttämättä näy kovin kauas, edes joissain autoissa.
Itse olen työstämässä "lisäpäivävalo" projektia omaan pyörään. Voin kyllä käyttää huomioliiviäkin lisäturvana. Kaiki on ns. kotiin päin!
Jouko