Kirjoittaja Aihe: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto  (Luettu 22478 kertaa)

Wäinö

  • Viestejä: 211
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #30 : Joulukuu 12, 2018, 22:33:00 ip »
Hyvin tätä on monin osin pidetty ja guzzistilta (joka vaihtoi uuteen) ostettu eikä edes paljon maksettu. Ohjeet sain, että niitä nesteitä ei sitten ole katsottu hyvään aikaan. Muuten kaikki öljynvaihdot oli säntillisesti hoidettu, spoorit rasvattu jne. Nyt tuli vuosi, kun tarkastin itse perän.

Yritän jatkaa hyvää polkua.

Nyt pitäisi ottaa tankki irti ja vaihtaa se ilmansuodatin. Sen pitäisi kyllä olla pestävää mallia, mutta sama kai se on uusi laittaa. Bensiinisuodatin menisi varmaan samalla itkulla. Muuten teen perushuollon. Moottoriöljyksi ajattelin Enin 20X50, kun on suositus.

Kahden kesän aikana 17 000 ilman mitään varsinaista häiriötä. Viime kesän kuumilla ruikki sylintereiden väliin hiukan öljyä, mikä touhu lakkasi syksymmällä. Pitää katsoa tankin alainen letkuhässäkkä, onko siellä jotain. Jos laitan sitä öljyä, jonka viskositeetti kuuluu tuohon pyörään, sekin varmaan on ihan hyvä juttu. On monia MP:n 20X50-öljyjä, mutta varsinaiset viskositeetit käsittääkseni ovat silti erilaiset ja sillä on jotain tekemistä sen varsinaisen käytön aikaisen paksuuden ja virtauksen kanssa.

Vaijerit rasvaukseen, laakereitten tarkastus jne. Öljykoppaan on uusi tiiviste ja suodin. Sylinterinkannen tiivisteet on uudet kaapissa.




TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #31 : Joulukuu 12, 2018, 22:55:31 ip »
Ei ole huikean kranttu öljyn suhteen. Riippuu omasta käytöstä, mitä sinne kannattaa laittaa.
Öljyistä löytyy haulla paljon keskustelua palstalta.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #32 : Joulukuu 12, 2018, 22:56:51 ip »
Vaikuttaa pyörä olevan vastuullisessa ylläpidossa.

Jos kyseessä on ns vapaavirtaussuodatin niin myy se sellaiselle joka sen haluaa. Tavallinen paperisuodatin, alkuperäismerkkinen tai tarvike, hoitaa homman paremmin. Toki tämä lausuma nostaa aina haloon. Mutta niin se vain on.

Joissakin malleissa ei ole annettu bensiinin suodattimelle vaihtoväliä. Kotimaisilla bensoilla ja ruosteettomalla tankilla se kestää pitkään. Ei ole kallis hankinta ja sen voi vaihtaa vaikka varoiksi. Eipä tule lähivuosina yllätyksiä sen suhteen.

Tyypillinen polttoaineensuodattimen tukkeuma johtuu tankin ruosteesta. Koskee vain teräspeltisiä tankkeja.

Öljykeskustelu on syvä suo. Laita suosituksen mukaista öljyä tai vastaavaa toisen merkkistä laatuöljyä.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #33 : Joulukuu 12, 2018, 23:09:01 ip »
Edelleen on keneltäkään näyttämättä suodattimen läpäisemä pöly, jota kuulemma pestävästä menee ihan valtoimenaan läpi..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #34 : Joulukuu 12, 2018, 23:31:54 ip »
Edelleen on keneltäkään näyttämättä suodattimen läpäisemä pöly, jota kuulemma pestävästä menee ihan valtoimenaan läpi..

Kokemuksesta tiedän että niin vain käy. Imukanavat ja läpät mustana.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #35 : Joulukuu 12, 2018, 23:43:36 ip »
Edelleen on keneltäkään näyttämättä suodattimen läpäisemä pöly, jota kuulemma pestävästä menee ihan valtoimenaan läpi..

Läpi menee, imupuoli vaapaavirtaussuodattimen jälkeen muuttui mustaksi. Ihan tunnettu merkkisuodatin oli kokeilussa.
Jos suodattimen läpi auringonvalo paistaa jo uutena, kyllä siitä melkoisen paljon menee hiekkaa läpi. Ei jatkoon siviiliajossa
jos tavoitellaan isoja kilometrilukemia matkamittariin. Jos haluaa suodatinta pestä, vaahtomuoviset ovat hyviä.
esimerkiksi PiperCross.
Sohc van Helmi.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #36 : Joulukuu 13, 2018, 06:34:11 ap »
Viimeksi tänä kesänä K&N:n huoltaneena, en löytänyt tuota pölyä putsarikotelosta. Puhtaalla, valkoisella paperilla pyyhin kotelon sisäpintaa. Siellä kuitenkin on jonkin verran öljyä huohotuksesta tms, pölyä tai muuta mustaa ei löytynyt..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #37 : Joulukuu 13, 2018, 18:47:04 ip »
Jaa, minulla on yleensä Buellin putsarikotelon pohjalla, ennen suodatinta, puolen sentin hiekkakerros ajokauden jälkeen jos on jossain pidemmällä tullut käytyä.
Kyllä siitä osa ehti mennä K&N:n läpikin vaikka se oli selvästi hiekka-aavikon pinnan yläpuolella. Synkän näköinen oli imusarja ja kaasuläppä. Mitään offroad tai soratie ajoa ei hiekan kertymiseksi tarvitse harrastaa. Joskus putsarikotelon sisältä on talvihuollossa löytynyt puolenmetrin mittainen lehtipuun oksakin. Siellä se oli nätisti ilmansuodattimen ympärille kiertyneenä.
LeMansin männät ja männänrenkaat menivät alkumatkasta piloille jo vähän ennen ensimmäistä sataatuhatta. Ajelin silloin muistaakseni Malossi-merkkisillä
"suodattimilla".
Pitäkää ilmansuodattimet kunnossa jatkossakin.
Sohc van Helmi.

Ikkala

  • Viestejä: 1 823
  • Seinäjoki / Alavus
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #38 : Joulukuu 13, 2018, 19:43:37 ip »
Edelleen on keneltäkään näyttämättä suodattimen läpäisemä pöly, jota kuulemma pestävästä menee ihan valtoimenaan läpi..

Kokemuksesta tiedän että niin vain käy. Imukanavat ja läpät mustana.

Mitähän varten mulla ei näin käy?

Kävin ruuvaamassa omastani ja emännän mopoista suodattimet irti. Mulla hyvin vapaasti hönkivä arlen ness, emännällä orginal paperifiltteri. Paperisen takana kaasuläppä ja muut näytti kurjemmalta ja likaisemmalta.
HD FLSTC -09, BMW R1200RT-14, Honda CB1000R-12 , pannonia T1 250 -62, Kawasaki KMX 125

Wäinö

  • Viestejä: 211
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #39 : Joulukuu 13, 2018, 21:14:12 ip »
Jos tästä tulee ratkaisematon, voimme varmaan hyväksyä totuuden likiarvoksi sen, että ilmansuodatin kannattaa tosiaan pitää kunnossa, oli se milainen ratkaisu hyvänsä.

Aapo

  • Viestejä: 716
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #40 : Joulukuu 13, 2018, 21:26:04 ip »
Le Mans IV:sella lähes 100 000 km ilman ilmanputsaria ajaneena en ymmärrä mokomaa keskustelua, Jos pysyy poissa sorateiltä, tai ei ainakaan aja kenenkään perässä, on melkein sama mitä siellä imupuolella on.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #41 : Joulukuu 13, 2018, 22:54:57 ip »
Aika paljon ratkaisee mikä pyörä on kyseessä. Breva 1100 ei kaivannut paperisuodattimen vaihtoa kymmeniin tuhansiin kilometreihin. California 1400 suodatin on vahvasti pölyinen jo muutaman keväällisen tuhannen kilometrin jälkeen. Selvitin jälkimmäistä asiaa: suodattimen alapuolella olevat rakenteet pyörittävät pölyä ylöspäin suodatinkoteloiden imuputkien tietämille. Poistin kumiset imuputket joten ilmanottokanavien pinta-ala kasvoi. Varmaksi en voi mennä sanomaan vähensikö se pölyn kertymistä suodattimeen mutta ilmanotot eivät ainakaan muistuta pölynimurin suulaketta. Joka tapauksessa samassa tilassa oleva akku ja sen kotelo ovat paksussa pölyssä vaikka soratiellä ei oltaisikaan ajettu. Käyntiääneen muutoksesta tuli mukava lisä.

Se että suodatin on pölyinen ei sinällään kerro suodattimesta muuta kuin että ainakin sen kokoisen hiovan ainesosan se ottaa talteen. Suodatin koostuu pienistä ilmakanavista ja kun pölyhiukkanen pysähtyy kanavaan se jakaa kanavan kahteen pienempään kanavaan. Reikiä lienee suodattimessa satoja tuhansia. Jos jokainen reikä saa sen osittain tukkivan kappaleen sisäänsä niin suodattimen suodatusteho paranee mutta virtausvastus kasvaa. Jos suodattimessa on riittävästi pinta-alaa niin se riittää moottorin ilmanottohommassa pitkän aikaa. Yleensä suodattimet ovat tämän vuoksi suuresti ylimitoitettuja. Kaiken varalta.

Pekka

  • Viestejä: 1 905
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #42 : Joulukuu 13, 2018, 23:38:46 ip »
Le Mans IV:sella lähes 100 000 km ilman ilmanputsaria ajaneena en ymmärrä mokomaa keskustelua, Jos pysyy poissa sorateiltä, tai ei ainakaan aja kenenkään perässä, on melkein sama mitä siellä imupuolella on.

Minulla oli sentään jotain suodatinta ennen kaasuttimia, jos ei 3mm männänrenkaiden päiden rako ja orastava öljynkulutus ole kulumista, mikä sitten?
Orkkis paperisuodattimesta luovuin kun sitä joutui vaihtamaan kesken ajokauden, meni usein sateessa ajaessa tukkoon.
Nyt on ajettu Pipercross-suodattimilla liki 200kkm ja hyvin menee vieläkin.
Ei ne Pipercrossitkaan loputtomiin kestä, tässä on kolmannet menossa, vasta.
Sohc van Helmi.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #43 : Joulukuu 14, 2018, 08:39:30 ap »
En epäile hetkeäkään, etteikö olisi kulunut huonoilla filttereillä, mutta onkohan männänrenkaissa ollut Guzzilla koskaan laatuheittelyä? Jos Malossit olisivat sitä sitten auttaneet?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #44 : Joulukuu 14, 2018, 12:30:48 ip »
Merkittävin syy kulumiseen on noin yleisesti ottaen että moottoripyörällä ajetaan. Itse ajan enää vain noin 10.000 km kaudessa. Usein useammallakin pyörällä. Silloin kun ajoin moninkertaisesti enemmän niin moottorit sekä pyörä yleensäkin myös kuluivat enemmän. Uusi pyörä oli uuden oloinen vain sen yhden kauden. Sitten alkoikin ilmetä kaikkea pikkujuttua toisella kaudella. Kolmannen kauden lopulla savuttava pyörä vaihtoriviin ja uusi alle. Nyt kun ajaa vain vähän niin tuntuu että pyörä kestää ja toimii kovin hyvin.

Cali 1400:ssa olen mielenkiinnosta katsonut ilmansuodattimen tilan jopa kesken kauden. Ensinnäkin se on helpossa paikassa. Tarvitsee vain satula ja akku irrottaa. Yllätys oli heti alkuunsa että suodattimessa oli runsaasti hiekkaa. Siksi olenkin suodattimen vaihdon ajoittanut tässä pyörässä vasta kesäkuulle kun tiet ovat puhtaammat. Vanha edelliskesäinen suodatin pitää pölyn loitolla paremmin kuin uusi.

Verrattuna 1100 Brevaan on Cali 1400:ssa halvempi suodatin ja paljon helpompi vaihtaa. Suodattimet olen hakenut Motonetistä. Ufi-merkkisiä viimeksi tarjosivat. Yleensä ostan useamman kerrallaan niin ei tarvitse työnään hypätä kaupassa. Kuten muitakin huolto-osia.