Kirjoittaja Aihe: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto  (Luettu 22477 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #15 : Joulukuu 04, 2018, 14:52:57 ip »
Kyllä nuo keulan osat voi laittaa ruuvipenkkiin. Seuraa vaan esim tuon manuaalin ohjeita.

Pyytäisin kyllä välttämään erityisesti yläpropun avauksen ja kiristyksen yhteydessä kuten korjaamokirja esittää. Sutta tulee.
Olen nähnyt naarmuuntuneita ja litistyneitä sisäputkia koska on käytetty viilapenkkiä.
Toki sitä varten on olemassa erikoisleuat jolla voi putkea pitää kiinni lujemminkin. Mutta tuskin tällä kertaa on saatavilla.

Sisäputken seinämävahvuus ei ole häävi. Klommoutuu herkästi.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #16 : Joulukuu 04, 2018, 15:16:20 ip »
Ohjeessa nimen omaan peräänkuulutetaan leukoja.. Järkeä toki saa käyttää. Eipä tuon ikäisessä todennäköisesti ole korkit ihan niin kovassa, kuin esim kymmenen vuotta vanhemmassa keulassa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

TimoEv

  • Viestejä: 2 170
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #17 : Joulukuu 04, 2018, 21:04:23 ip »
Vaihdoin joskus Caliin po. öljyt. Työ ei juurikaan ns.käy järjen päälle.
Ostin B***emasta suuren kiinto-lenkin yläpään korkkia varten. Se on - kuten MM kirjoitti - avattava ennen kuin
irroittaa koko teleskoopin. Ja korkin avaamiseksihan on löysyttävä se teleskoopin kiinnitys/kiristysruuvi.

Mutta alumiiniin kierretyt pultit / alumiinipultit kannattaa lievästi tuhria alumiinitahnalla kun niitä sovittelee takas.
Siihen riittää oikein hyvin hieman hyttysenkikulia suurempi kokkare.
Eikä tahnaakaan kannata ostaa kullatussa purkissa - B***ema-laatu toimii ihan hyvin.
Joskus näin kun tulpan jenkoihin huoltomies suhautti alumiinisprayta. Sama vaikutus kuin tahnalla,
mutta siistimpi.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #18 : Joulukuu 04, 2018, 21:57:56 ip »
Periaatteessa on ihan sama, mitä kierteeseen laittaa, kunhan jotain laittaa. Tavoite on saada kierteen ja perusaineen väliin eriste. Myös kevyt lukite tai rasva käy.
Tietenkään aine ei saa olla korroosiota edistävä..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #19 : Joulukuu 04, 2018, 23:02:21 ip »
Olen myös vaihtanut etuteleskooppien öljyt, mutta en ole koskaan irroittanut putkia kolmioista. Kun ottaa etuakselin pois, löytyy iskarin alapäästä kuusiokoloruuvi, jonka pois kiertämällä öljyt juoksevat alakautta pois. Mene ja tiedä mikä on oikein, esim T5:ssa on alapäässä erikseen tyhjennysruuvit. Kuinka paljon erilaisia etuteleskooppeja Guzzeissa oikein mahtaa olla ?
Titaniumin kuski

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #20 : Joulukuu 04, 2018, 23:32:06 ip »
Onhan niitä kerennyt jo vuosien mittaan olemaan kymmeniä erilaisia. Osa Guzzin omia, osa muiden valmistajien tuotteita. Keulan kun voi rakentaan kovin monella tavalla. Omissa pyörissäni on ollut Guzzin, Marzocchin, WP:n ja varmasti monen muunkin merkkisiä.

TimoEv

  • Viestejä: 2 170
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #21 : Joulukuu 05, 2018, 21:36:14 ip »
>>...iskarin alapäästä kuusiokolo...<<
Joskus oli tästä puhetta. Öljyt tulee pois ja helposti, mutta se ruuvi pitää kiinni jotain sisuskalua ja voi käydä niin, että ko. sisälmys ei enää kiinnity/kiristy vaan alkaa pyörimään mukana => ruuvi ei kiristy.
Tarkemmin en asiaa tiedä...

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #22 : Joulukuu 06, 2018, 00:12:51 ap »
Tavallisimmin pitää vaimentimen mäntää paikallaan. Jos pyörii hupia, niin ei kyllä kiristy. Täysi iskari jousineen yleensä pitää romut sen verran paikallaan, että lähtee kiristymään, mutta poikkeuksia on.
« Viimeksi muokattu: Joulukuu 06, 2018, 09:43:41 ap kirjoittanut TunturiTT »
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #23 : Joulukuu 06, 2018, 00:37:17 ap »
Käsipelissä tahtoo pyöriä sisäpuoli mukana sekä avatessa että sulkiessa. Lyövällä mutterivääntimellä voittaa massan hitauden mutta pitää olla varma että on oikeilla jengoilla. Joissakin malleissa on pidätin, useimmiten se josta öljyt laskettiin ennen pois. Sittemmin, juuri siitä syystä sitä valutusruuvia ei enää käytetä. Sen verran paljon tuli vikoja keulaan väärän kiristämisen vuoksi. Blogissani on katsaus väärin koottuihin keuloihin juuri tuon alapultin osalta.

Paras, ja varmin, tapa on se mikä ensiksi täällä on neuvottu. Vetää teleskoopit irti ohjauskolmioista, valuttaa öljyt pois, laittaa takaisin, lisätä oikea öljymäärä, jouset ja holkki sisälle ja hattumutteri kiinni. Ei ole vaikeaa. Jos tosiaan tuntuu itsestä vaikealta niin sitä varten on merkkihuolto.

kvlm

  • Viestejä: 378
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #24 : Joulukuu 06, 2018, 11:20:46 ap »
 Ennenwanhaan löyty alajalasta 6mm ruuvi mistä voi laskea öljyn pois. Samainen ruuvi estää myös paikallaan ollessa patruunan pyörimisen asettumalla patruunan alapäässä olevaan hahloon. Jos on alaruuvin jo irroittanut pitää 6mm ruuvin paikalla ollessa kokeilemalla hakea patruuna paikalleen =hahloonsa.
Alaruuvin avauksen jälkeen hyvä vaihtaa välissä oleva alumiiniprikka - saattaa vanhalla jäädä vuotamaan.

Itse olen todennut parhaimmaksi keinoksi: koko putki irti ja valuttaa nurinpäin tyhjäksi.

Tämä joku vanhemman mallin rakenne , LM IV ainakin vastaavan kaltainen toteutus.

-KG-

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #25 : Joulukuu 06, 2018, 13:25:30 ip »
Tässä juttu vastaavanlaisen yksinkertaisen keulan öljynvaihdosta jonka tyyppinen V7:ssakin on.
http://www.motomatti.fi/2013/04/arkipyoran-keulan-huoltoa.html

Wäinö

  • Viestejä: 211
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #26 : Joulukuu 12, 2018, 19:40:30 ip »
Toinen patukka alkoi hikoilla kesällä ylhäältä. Tämä lienee häpeällistä, mutta annoin varsinaisen vaihdon kiireiselle ammattimiehelle. Hän sanoi, että jos tuon putket hänelle irroitettuna, hän ehtii vaihtaa öljyt ja stefat. Tilasin tiivisteet netistä.

Koska putkia ei ollut irroitettu "hetkeen", siinä oli minulle tarpeeksi hommaa, ja yksi kiinnitys oli pakko tuhota irroitettaessa lyömällä avain koloon. Sain uuden samanlaisen mekaanikon laatikosta.

Kiitokset Pirkka Pöyhöselle (PJP-huolto). Ehdin tuskin kotiin, kun hän jo soitti, että tule hakemaan. Hän sanoi, että vuotavassa putkessa sentään oli öljyä ja että siinä toisessa oli hiukan jotain kuraa. Oli korkea aika tehdä jotain.

Laitoin itse vain putket kiinni.

Keula tuntui heti jämäkämmältä.


motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #27 : Joulukuu 12, 2018, 20:28:06 ip »
Onko Wäinöllä tietoa milloin oli edellinen keulan huolto?

Muutoin vaikuttaa normihommalta. Jumiutuneita kierteitä ja vuotavia tiivisteitä. Tarkoittaa että aiemmin on laiminlyöty huoltamista.

Se että huolto teki homman nopeasti ei hämmästytä yhtään. Työmäärä on irrottamisessa ja asentamisessa. Ei niinkään tiivisteiden vaihdossa ja öljynvaihdossa. Näin asentaja välttyy ikävältä ja joskus aikaa vievältä hommalta ja saa tehdä sen mistä asiakas haluaa maksaa.

Laitetaanpa tähän yhteyteen: sisäputkia kannattaa kääntää alkuperäisasennosta 90 astetta aina kun putket ovat irrallaan. Kuormitus osuu eri kohtaan eikä hiero aina samaa kohtaa. Ihan tarpeeksi olen nähnyt tämän elämän osalta kromauksen menettäneitä teleskoopin sisäputkia.


Wäinö

  • Viestejä: 211
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #28 : Joulukuu 12, 2018, 21:22:31 ip »
Onko Wäinöllä tietoa milloin oli edellinen keulan huolto?

No eipä oo, ei. Pyörä on ollut minulla pari kesää, ja sain alkaa päälle suosituksen vaihtaa haarukkaöljyt ja jarrunesteet. Jarrunesteet sain itse vaihdetuksi ohjeella, jonka löysin projektiblogistasi.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Etuiskunvaimentimien öljynvaihto
« Vastaus #29 : Joulukuu 12, 2018, 21:48:04 ip »
Käytetyn pyörän ostaminen on tarkkaa hommaa. Mieluiten ostan yksityishenkilöltä kuin jobbarilta. Molemmat voivat myydä hyvää että heikompaa tuotetta. Kauppias on oppinut roolinsa mutta yksityinen ei välttämättä. Molempien suhteen olen mennyt halpaan.

Mutta asiasta selviää helposti ostopaikasta riippumatta: täysi huolto heti hankinnan jälkeen. Eikä vain kausihuoltoa vaan perusteellinen huolto.

Asiasta olen joskus hyötynyt kun pyörän myyjä kertoi että on pahasti käyntivikainen. Niin se olikin. Ilmansuodatin öljystä märkä ja tukossa. Selvisi kun katsoin öljyn pinnan tason ennen koeajoyritystä. Oli täytetty "korkkiin asti".
 
Asia ei ole harvinainen. Toinen kerta oli kun erään tutun pyörä ei toiminut kunnolla sen jälkeen kun veljensä oli lainannut sitä. Oli vastapalveluksi vaihtanut uudet öljyt mutta ei kertonut. Pari litraa oli liikaa. Ennen oikeaa havaintoa ihmeteltiin savutusta ja huonoa vetoa. Kiukkuinen puhelinsoitto lainaajalle johti käyntihäiriön jäljille. Lisäksi öljy oli väärää tyyppiä. Jutulla oli onnellinen loppu.

Yllättävän pitkälle 1100 Guzzin kone vetää dieselöljylläkin. Tai seosta se oli. Vähentyneen bensiinin jatkeeksi oli laitettu dieseliä. Kuuma kone jollain lailla öljyäkin polttaa mutta kun ei asiasta tiedä ennalta niin ei tule ensimmäiseksi haisteltua tankin sisältöä. Tässäkin tapauksessa selvisi tankin tyhjennyksellä, tulppien- ja öljynvaihdolla. Jonkin aikaa kone savutteli mutta pelasi ihan hyvin ja pelaa, tietääkseni, vieläkin.

Kaikista jännintä on se että usein samalle henkilölle sattuu kaikki kommellukset.