Kirjoittaja Aihe: Vielä kerran Moto Guzzi  (Luettu 67034 kertaa)

MarkkuEVP

  • Viestejä: 966
  • Kauneus on katoavaista...rumuus sentään lisääntyy
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #75 : Marraskuu 12, 2018, 09:07:14 ap »

 Iskunvaimennus on ihan miellyttävä ajossa vaimennukseltaan. Hieman pehmeähkö joten hieman "paksumpaa" vaatii.
Entinen oli aika huonon näköistä... vaihdettu varmaan 1988.
Mr
Kahta asiaa en koskaan ole ymmärtänyt... mopon kaasutinta ja naisten sielunelämää

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #76 : Marraskuu 12, 2018, 10:10:00 ap »
Varmaan oli hajukin miellyttävä, jos on vanhaa hydrauliöljyä tms. Nam..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #77 : Marraskuu 12, 2018, 11:20:12 ap »
Tuota keulaa tuskin on siunattu millään nykyaikaisella herkkyydellä.

Mielestäni GT:n keula oli hyvinkin miellyttävä ajolleen sekä myös herkkäliikkeinen eikä sellainen "tahmea" ja hieman pintakova joita nykypyörissä ilmenee. Ajoin GT:llä yli 100.000 km sillä se oli pitkään ainoa ajopyöräni sen jälkeen kun sen entisöin hyvin tarkkaan. Ei ollut kuitenkaan museorekisterissä sillä ajopäiviä siinä on liian vähän.

GT:n keula ei ollut pintakova lainkaan. Työmaaltani lentokonetehtaalta lainasin öljyyn lisättävää lisäainetta jota käytettiin silloin muunmuassa helikopterien vaihteistoissa pieniä määriä. Nimeltään Motor Up. Tekee raudan liukkaaksi. Nykyvertailukohta aineelle voisi olla X-1R. Mutta en edelleenkään muista mitä varsinainen vaimenninöljy oli. Mutta kokeilemalla se selviää sillä määrät ovat pieniä eikä asiasta siten tule isoja kuluja. Huuhtoontuupa keulastä loputkin ryönät pois.

GT: keula ei liene kovin herkkä ulkoisille vuodoille. Sellaista ei ainakaan omalla kohdalla eikä parilla kaverillakaan, joilla myös oli GT:t, ilmennyt lainkaan. Tiivistyssysteemi onkin hieman erilainen mihin nyttemmin on totuttu.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #78 : Marraskuu 12, 2018, 11:50:26 ap »
Uusien (tavalliseten) pyörien keulat onkin lähes järjestään surkeita. Halvimpia ja täytetty jollain öljyllä. Liikkeellelähtökitka on liian iso. Kunnon huollolla jo uutuudeltaan on parempi.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #79 : Marraskuu 12, 2018, 14:59:24 ip »
Pariin tosi tiukkaan keulaan olen törmännyt. Toisessa oli jo sinistymää vaan ei ollut leikannut kiinni. Toisesta oli kromi irronnut. Sille ei enää voinut mitään. Melko tuoreissa pyörissä.

Ensimmäistä hieman hoonattiin sylinterihoonia hieman pienemmällä kolmisärmäisellä jarruhoonilla porakoneen ja öljyn avulla kunnes sisäputki alkoi liikkua kunnolla ulkoputkessa. Se ei ole paras keino sillä hoonista voi irrota partikkeleita jotka jäävät alumiiniputken sisäpintaan kiinni. Otettiin silti riski sillä ihan tönköllä keulalla ei ole häävi ajaa. Molemmat mainitut pyörät olivat varustetut italialaisilla keuloilla vaikka pyörien merkki olikin muualta.

Kaikissa keuloissa kun ei ole vaihdettavia laakereita vaan sisäputki on suoraan ulkoputken sisällä jämptisti. Toimiessaan kuitenkin ihan hyvä.

Se vain ihmetytti että molemmat keulat olivat olleet uutena ihan ookoo. Sisäputket olivat suorat mutta ulkoputkista ei sitä voi oikein helposti selvittää varman päälle. Endurokäytössä keula joutuu erittäin koville.


MarkkuEVP

  • Viestejä: 966
  • Kauneus on katoavaista...rumuus sentään lisääntyy
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #80 : Marraskuu 12, 2018, 18:49:06 ip »
Etupää kasassa ! Kaupungista ei tahtonut "prikkoja" löytyä millään kunnes kävin Moottorihiomossa. Paksuja ( 1 mm ) shimmlevyjä  josta piti milli ottaa sisäreiästä niin sain paikalleen.
Tuli tosi hyvät vaikka itse kehunkin.  Säädin jarrut uudelleen Matin ohjeiden mukaisesti... saa nähdä muuttuuko hidastimen jarruiksi  ;D. Isommat homman tehty ja saatan vielä käydä ajelulla. Akun kiinnityksen yläkehikon teen uuden ja pakarien kiinnitys ( tiivistystahnan kanssa ) ja laukut paikalleen niin ajelen ensi kesän kokemusta kerryttäen. Jotenkin koukuttava pyörä yksinkertaisine rakenteineen.
Itetehdyisssä toisessa pakarissa välilevy irti... mutta katsotaan varustelua ensi vuonna. Tuulilasi, uudet pakokäyrät ja pakarit harkinnassa. Maalaus poliisiväreihin ( valkoinen ) ja siihen sopivan poliisin nahka-ajoasu vielä harkinnassa myöhemmin :D

PS. tarkoitus ei ollut puunata ihan puhki, vaan tehdä varmempi käyttöpyörä ajettavaksi...
Kahta asiaa en koskaan ole ymmärtänyt... mopon kaasutinta ja naisten sielunelämää

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #81 : Marraskuu 12, 2018, 19:19:20 ip »
On tunnettua, vaikka jarrut ovat isot ja vahvan näköiset, ei niiden teho vastaa ulkonäköä. Jos otat jarruhihnat irti ensin ja pyyhkäiset niistä mahdolliset lasittumat pois ja sama rummuille. Hiomakankaalla homma käy ihan käsipelissä tai jopa hiomapaperilla jos on laadukasta.

Levittimien akselit voivat olla ruosteessa. Se lisää sormivoimien tarvetta.  Akselien puhdistus ja jokin kuivavoiteluaine avuksi. Ei niin paljoa että sitä pääsee itse jarruihin. Joskus olen nähnyt akseleissa huopatiivisteitä joten akseleihin voisi silloin laittaa esimerkiksi grafiittitahnaa. Rumpujarrut ovat yleensä itsetehostavia mutta näissä ei ole sitä ominaisuutta.

Jarrujen säädön oppii kyllä ajan kanssa ja niiden kanssa voi elää mutta raskaat ovat käyttää. Voitelemattomiin vaijereihinkin voi hukkua tehokkaankin jarruttajan voimat. Eri puolien keskinäinen tasapainokin pitää löytää. Vaijerien yläpäässä on tasaaja mutta se ei ole erityisen tehokas jos säädöissä on eroja.

Itselläni jarruhihnat olivat Mintex 7. Mielestäni pari pykälää liian kovaa tavaraa. Toisaalta sitten kestää. Samalla oppi ennakoivan ajotavan.

Jarrukenkiä ei kannata heittää hukkaan vaikka hihnat olisivat kuluneetkin. Vanhoihin voi aina liimata, tai jopa niitata uudet pinnat.

MarkkuEVP

  • Viestejä: 966
  • Kauneus on katoavaista...rumuus sentään lisääntyy
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #82 : Marraskuu 14, 2018, 20:41:33 ip »

Ei paljon etujarrut paraneet, vaikka kaikki kävin huolella läpi. Sain soraisella märällä asvaltilla kuitenkin "hieman" lukkiutumaan.  Ihme vehje kun käyntiin lähti kuin palmun alta kuukauden huollon jälkeen.
Tuntui tosi jämäkältä ja moottori ihan kuiva joka paikasta.  Vara-avaimia metsästetään lukkosepän kanssa... Italiasta aihiot saattaa löytyä :D

Mr
Kahta asiaa en koskaan ole ymmärtänyt... mopon kaasutinta ja naisten sielunelämää

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #83 : Marraskuu 14, 2018, 20:53:09 ip »
Onko minkä näköinen se vakio avain?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #84 : Marraskuu 14, 2018, 20:54:24 ip »
Taitavat muutkin GT:n omistajat olla sitä mieltä että etujarrut ovat hidastimet.

Mainitsit jämäkkyyden. Se on hyvä sillä monet loop-runkoiset ovat käyneet ajan mittaan veteliksi niin kuin omanikin.
Jämäkkyyteen vaikuttaa paljon vaihdelaatikon päällä oleva akkutelineen pohjalevy. Se kiinnittyy myös runkoon kolmella pultilla takaosastaan. Omassani olivat nämä takareiät kuluneet soikeiksi. Hitsailin niihin hieman vahvempaa levyä joissa on jämptit reiät. Samalla vaihdelaatikon yläpuolen neljästä kiinnitysreiästä kaksi vasemmanpuoleista sai Helicoil-kierteet. Johan tuli jämäkämpi.
Suosittelen tarkistamaan kyseisen paikan. Usein se on myös ruosteessa alapinnaltaan.

MarkkuEVP

  • Viestejä: 966
  • Kauneus on katoavaista...rumuus sentään lisääntyy
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #85 : Marraskuu 14, 2018, 21:11:27 ip »
Onko minkä näköinen se vakio avain?

Aika lyhyt... ja sillähan startataan. Muuta en osaa sanoa. Lukkoseppä kyllä arvasi heti että ei tavallinen ja kysäisi että miltä vuosituhannelta ?. Hänellä oli tosi hyvä luettelo merkin mukaan ja kahdesti jo yrittänyt tilata kyseistä aihiota.

Mr
Kahta asiaa en koskaan ole ymmärtänyt... mopon kaasutinta ja naisten sielunelämää

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #86 : Marraskuu 14, 2018, 21:12:45 ip »
Onko lukkosepällä mopojen ja kiinalaisten avainaihioiden luetteloita? Niistä löytyy lyhyitä avaimia.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

MarkkuEVP

  • Viestejä: 966
  • Kauneus on katoavaista...rumuus sentään lisääntyy
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #87 : Marraskuu 16, 2018, 20:30:45 ip »

Tänään vielä peltiset sivulaukut paikalleen.  Öljynpainevalo ei pala....tosin ei sytykkään.  Taas mittaripaneeli irti ja ihmettelemään kytkentöjä. Piti ottaa yleismittari käyttöön vaikka sähkövehkeistä pysyn yleensä kaukana. Virtaa mistään sunnasta ei lamppuun tullut.  Eikä kyllä maadottanutkaan paineanturin kautta, joten anturin totesin vialliseksi. Onneksi löytyi uudempi malli joka sopi liitinmuutoksen jälkeen ja paineetkin löytyi  ;D

Mr
Kahta asiaa en koskaan ole ymmärtänyt... mopon kaasutinta ja naisten sielunelämää

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #88 : Marraskuu 16, 2018, 20:53:10 ip »
Paineantureissa tärkeähköä on kynnysjännite. Guzzin tapauksessa sen pitäisi olle 0,5 baarin tietämillä.
Asia on sinällään toisarvoinen. Tärkeää on että öljy kiertää mutta sen pitäisi kiertää liki neljän baari paineella pahaimillaan. Asia on kiinni kolmesta seikasta: kierrosluvusta, pumpun toimintakyvystä sekä paineensäätimen kunnosta.

Jumiintunut paineensäädin aiheuttaa tarpeetonta energiahukkaa liian isosta paineesta. Öljynvaihdon yhteydessä on helppo tarkistaa paineensäätimen kunto ja asetuspaine.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Vielä kerran Moto Guzzi
« Vastaus #89 : Marraskuu 16, 2018, 20:58:04 ip »
Tänään tilasin eräästä "vanhan liiton" varaosaliikkeestä muutaman paineanturin. Saan ne kouraani viikon päästä. Niissä ei ole samoja heikkouksia kuin vakioantureissa. Adapteri tarvitaan.