Kirjoittaja Aihe: Cali EV kiukuttelee  (Luettu 10738 kertaa)

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Cali EV kiukuttelee
« : Elokuu 15, 2018, 12:57:00 ip »
Cali  vm . 2000 käy huonosti.Alkoi pätkiä ja kierroslukumittarin viisari seilasi villisti.
Vaihdoin tulpan hatut ja tulpat.Saksasta tuli uusi kampiakselin asentotunnistin.Sulakkeet ja releet putsasin.Venttiilit säädettin ja luettiin välillä ahkerasti palstaa.
 Perjantaina piti lähteä gutsiralliin.Suoritin koeajon,edelleen pätki kun kone lämpisi.Teltta auton perään ja ralliin.No ,oli siellä muitakin autollisia.
 Rallin jälkeen pyörän kimppuun.Tutkimaan bensahanaa,ei auennut kun laitoin virran päälle,johto poikki.
Ei ihme että pumppu piti meteliä.Tinasin hanan kuntoon..pumpun ääni hiljeni .Tuli voittajafiilis.taisi ongelma ratketa.
 Koeajolle.30 km pyörä pelasi kuin unelma,kiihtyi nätisti sataviisikymppiin.Sitten körötellessäni takaisin mökille kierroslukumittarin viisari nollille ja oikea pytty pätkimään ja välillä pois pelistä.
 Voisko olla puolavika ? Mulla ei ole täällä Viitasaaren metsissä läppää eikä johtoja.Nurmelle pyörän  veisin jos olisi lähempänä.
 Pyörä siis Cali EV vm.2000.Ajettu 160 tuhatta.Tps vaihdettu yhdeksässä kymmenessä tuhannessa.
Onneksi pähkäilyjen välissä pääsee leputtamaan hermoja Tenerellä.








motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #1 : Elokuu 15, 2018, 16:06:17 ip »
Lainaus
Rallin jälkeen pyörän kimppuun.Tutkimaan bensahanaa,ei auennut kun laitoin virran päälle,johto poikki.
Ei ihme että pumppu piti meteliä.Tinasin hanan kuntoon..pumpun ääni hiljeni .Tuli voittajafiilis.taisi ongelma ratketa.
Ei kovin harvinainen vika. Viimeksi kun oli johdoton bensahana niin siitä oli sahattu kara poikki. Hana ei ollut enää hana.

Mites on polttoainesuodattimen kanssa? Viitaten edeltävään niin bensiinihanan sahaus ei ollut auttanut mitään vaan bensiinisuodatin oli tukossa. Sitä oli yritetty korjata laittamalla lisäsuodatin?????

Nyt ei kuitenkaan taida olla kiinni siitä vaan ilmeisestä liitinvaivasta. Voi toki olla että puola on oikosulussa ja siksi ei, silloinkaan, kierroslukumittari toimi oikein kun signaali puuttuu tai on epämääräinen. Puolat voi testata vaihtamalla ne keskenään.

Kyseisen "pätkivän sytytyspuolan" virran saanti pitää tarkistaa ja jos se on kunnossa niin tarkistaa että ECUn kautta tapahtuva maadotus on kunnossa. ECU itse vaikuttaa olevan lyönnissä koska toiselle puolalle tulee sähkö ja ECU sitä maadoittaa. ECU on kiinni kumityynyillä eikä saa runkomaata sitä kautta vaan erillisellä maajohdolla. ECU tärisee kumityynyissään käynnin aikana ja toisinaan maajohto katkeaa liittimensä juuresta. Yleensä ECUn puoleisesta päästä.

Katsopa nuo niin tutkitaan sitten lisää.

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #2 : Elokuu 15, 2018, 16:48:47 ip »
Kiitos neuvoista.Nyt pois pelipaikalta,tutkinta jatkuu ensi viikolla.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #3 : Elokuu 15, 2018, 21:15:25 ip »
Oliko anturi merkkipeli kuitenkin?
« Viimeksi muokattu: Elokuu 15, 2018, 23:13:01 ip kirjoittanut TunturiTT »
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #4 : Elokuu 15, 2018, 21:29:25 ip »
Anturin vaihdon jälkeen Cali kävi hetken paremmin mutta lämmettyään oireet palasivat.Varsinkin hanan korjaamisen jälkeen olin varma ongelman ratkenneen.Harmi kun ajoilma on mitä mainioin.

Henko

  • Viestejä: 340
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #5 : Elokuu 15, 2018, 21:36:06 ip »
Mittasit kai pyörintänopeusanturin välyksen? Omastani tarkistin senkin monen muun asian kanssa, ja 0,8mm sain työntömitalla välykseksi triggeripyörälle. Pistin vaan merkille sellaisen hassun seikan että jotain liimaa oli välissä. Ihan siinä lohkon reiässäkin vähän. Niiden shimmilevyjen ja anturin laipan välissäkin oli vähän sellaista kovettunutta liimaa, ei mulla siinä mitään vaikutusta toimintaan ollut eikä magneettista häntää, mutta jos olisi ihan kiikun kaakun niin en ihmettelisi vaikka joku onnistuis liimaakin laittamaan siten että välys kasvaa. Tai jos sinne jäisi vanhaa liimaa huonosti väliin.

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #6 : Elokuu 15, 2018, 22:05:58 ip »
Uusi anturi oli identtinen vanhan kanssa.Mitään liimaa eikä shimmilevyjä ollut.
No,ei tässä vielä kaikki.Edellinen nopeusmittarin vaijeri katkesi tuhannen km jälkeen.Epäilin vaijerin olleen mutkalla ja uusi tilalle.Vaijeri kiinni mittariin ja onneksi pyörittelin vaijeria alapäästä, yhtäkkiä
jumitti.Mittarilla ajettu 100 tuhatta km.Taitaa mennä mittarikin vaihtoon.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #7 : Elokuu 15, 2018, 22:34:07 ip »
Mittarikorjaamo Palanto saattaa auttaa.
https://www.palanto.fi/

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #8 : Elokuu 17, 2018, 19:30:33 ip »
En kauan viihtynyt kaupungin menossa ,oli pakko lähteä Calin kimppuun.Miten Ecu on maadoitettu? Lähteekö maajohto Ecun kuoresta vai isosta liittimestä ?

Jouko S

  • Viestejä: 860
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #9 : Elokuu 17, 2018, 20:20:48 ip »

Seuraa mustaa johtoa, mikä lähtee ecusta ja menee runkoon ihan yksisteen...(Voi se olla tietty vaikka punainen, ja nipussakin, Mandellolaisissa..) ;D
Toisin päin etsittynä: Jos et muuten löydä, niin katsele lähistön runkoputkia, sieltä pitäisi läheltä ecua löytyä liitin runkoon pultattuna ja siitä maajohto ecuun..

Jouko

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #10 : Elokuu 17, 2018, 21:15:20 ip »
Joskus on käynyt niin että maajohto on kunnossa mutta alunalkaenkaan ei ole maalia raaputettu pois liittimen alta runkokiinnityksestä. Myöhemmin sinne syntyy eristävää hapettumaa joka sekin on poistettava. Kun maadoitus rungon puolella on kunnossa voi sen maalata yli. Ei ihan heti vesi pesi.

Puolalta lähtevä maajohto menee ECUn isoon liittimeen muiden johtimien kanssa. ECUn liitin on ollut sen verran hyvä että varsin harvoin on ollut sanomista. Kannattaa sekin joskus puhdistaa. Siiehen on omat aineensa ja suojavahansa. Oikein likaisen liittimen voi ensin pestä liuottimella muyta sen jälkeen pitää kuivata ja käyttää suojaavaa vahaa.

Kytkentäkaavioita ja korjaamokirjoja löytyy netistä ilmaiseksi ja varsin varmoista lähteistä ettei tule pöpöjä mukaan. Itse suosin tätä ja laitan aika-ajoin pienen lahjoituksen: http://www.guzzitek.org/
Muitakin on kuten Gregory Bender: http://www.thisoldtractor.com/moto_guzzi.html
Täältäkin löytyy: http://www.pdfmotomanual.com/

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #11 : Syyskuu 01, 2018, 20:49:29 ip »
Maadoitus tarkistettu,releet ja sulakkeet vaihtoon,uusi polttoainesuodatin ja uusi letku pumpun ja suodattimen väliin.Jokainen sähköliitin auki ja suihkaus suoja-ainetta.
 Sitten koeajolle...ajoin 60 km lenkin .Guzzi pelitti normaalisti,ei nykinyt eikä pätkinyt.Kone kävi kummallakin pytyllä.
 Nyt saunaan ja pari olutta.Hieno fiilis kun Guzzi pelaa.Kiitos neuvoista.









TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #12 : Syyskuu 01, 2018, 23:30:18 ip »
Voisi olla hyvä huolto itse kullekin silloin tällöin. Todennäköisesti vika on ollut todella pieni jossain liittimessä. Hyvä kun nyt toimii!
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #13 : Syyskuu 02, 2018, 18:16:00 ip »
Ympäri vuoden ajavilla tai kauden aikaiset avaajat ja pitkään syksyyn ajavat kärsivät liitinvaivoista helpoiten. Ei niinkään pelkkä kosteus vaan lika ja sen myötä likaisessa paikassa pesivä kosteus on liittimille ja liitoksille haitallista. Näistä kärsivät myös ohjaustangon kytkimet mutta hankalimmissa paikoissa olevat myös. Tyypillisenä sivuseisontajalan asentokytkin.

Erityisesti kytkentäpaneelit joissa on releitä rivissä voivat pitää sisällään alkavaa syöpymää. Syöpymän aiheuttaa märkä lika ja sähkön synnyttämä potentiaaliero. Se näkyy yleensä valkeana tai vihreänä jauhemöykkyinä liittimien metalliosissa. Kemiallisesti kyseessä lienevät metallien suolot.
Usein näissä ilmenevät viat katoavat hetkeksi ottamalla relejalasta rele irti ja laittamalla takaisin. Se vain ei ole pitkäaikainen korjaus vaan pitää suorittaa perusteellinen puhdistus ja suojaus. Joskus myös relajalan liittimen ja siihin kiinnittyvän johdon puristusliitos voi olla syöpynyt.

Tietenkin kaikki muutkin liitokset on hyvä käydä läpi. Monesti ne pitää ensin löytää.

http://www.motomatti.fi/2013/06/california-kolmosen-sahkohairiot.html

Tuulenpoika

  • Viestejä: 280
Vs: Cali EV kiukuttelee
« Vastaus #14 : Syyskuu 02, 2018, 20:57:58 ip »
Pakko uskoa että Cali pelaa.Ajelin tänään puolisoni kanssa 250 km lenkin hienossa syyssäässä.
Paljon tuli puuhattua pyörän kanssa ja  hetkittäin oli jo periksi antamisen olo.Leputin hermoja Tenerellä.
 Toisaalta vanhojen pyörien kanssa puuhaaminen on mielenkiintoista ja palkitsevaa.Ei elämä saa olla liian helppoa.