Kirjoittaja Aihe: Pikku-Breva  (Luettu 13111 kertaa)

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #15 : Huhtikuu 22, 2018, 11:38:24 ap »

Miten tuo RVS ( moottorille ) sopisi märkäkytkimen toiminnalle ja olisiko sillä vaikutusta vaihteistoon ?
Mr
Ei vaikutusta kytkimen levyjen toimintaan.

Resurs (josta minulla ei ole henk. koht kokemusta) ja RVS vaikuttavat vain teräs-terästä-vasten kohteisiin. Paras vaikutus on vaihteistoissa, vierintälaakeroinneissa ja nokka-akselin ja nostimien yhteydessä.

Em aineet eivät vaikuta öljyn ominaisuuksiin eikä muihin aineisiin kuin teräksiin. Aineen lisäysmäärä (RVS) on vain joitakin millilitroja ja öljy on vain kantoaineena jonka avulla aine kulkeutuu ongelmakohteisiin. Pienin setti (3 litralle tarkoitettu) riittää kolmeen vaihteistoon. Kimppaostoksena hyvä kohde.

On joitakin kohtia mihin aine vaikuttaa vain osittain: liukulaakeroidut teräspinnat. Siis kohde jossa on pehmeä laakerimetalli ja teräs vastakkain. Jos siellä tapahtuu suurta kuumenemista niin aine reagoi teräkseen mutta ei korjaa pehmeän metallin mahdollisia vaurioita. Esimerkiksi keulan liukuputket.

RVS:n vaikutus tulee vasta useiden tuhansien kilometrien myötä. Vaikutus jatkuu vaikka öljyt vaihdettaisiin. Autokäytössä suositellaan, vanhoihin moottoreihin ja vaihteistoihin, uusintakäsittelyä noin 100.000 km välein. Kustannus ei ole iso kilometriä kohden.

Huom! Moottoreihin, vaihteistoihin, ym kohteisiin on RVS:llä kuhunkin oma sovelluksensa.

Kaasutinmoottorissa huomaa hyvin aineen vaikutuksen: tyhjäkäyntiruuveja saa pyöritellä aukipäin hiljalleen kun aine alkaa tehoamaan. Mielestäni ei kannata odottaa että tulisi vika vaan käyttää lisäainetta ennakoivasti.

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #16 : Huhtikuu 23, 2018, 12:20:14 ip »
Resurs tuotemerkiltä löytyy märkäkytkimellisille myös erillinen valmiste:
http://www.kaasutinexpertti.fi/shopultra1/cat/p1317-resurs-moto-50-g-lisatehoaine-fi.html
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #17 : Huhtikuu 23, 2018, 12:35:16 ip »
Resursilla on kovat lupaukset. Valitettavasti en voi ryhtyä testaamaan sitä sillä olen jo tieni päättänyt ja liki kaikissa koneissani on jo RVS. Eli sillä mennään vielä pitkään koska sen vaikutukseksi kertakäsittelyllä luvataan pitkä käyttöikä.

Onko kellään käyttöiän lopulla olevaa savuttavaa moottoria tai ulisevaa vaihteistoa jossa voisi testata Resursia?
Itsellä kun on vanhemmatkin koneet hyvässä kunnossa nykyään.

Kunnostin varamoottorit ja -vaihteistot vanhoihin pyöriini mutta en ole niitä vieläkään tarvinnut.

ALi

  • Viestejä: 1 053
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #18 : Huhtikuu 23, 2018, 13:16:15 ip »
Mainosten prosentti "lupauksiin" voinee suhtautua pelkkänä humpuukina. Lisäaine ei korjaa mitään, mutta kitkan väheneminen yleensä parantaa toimintaa.
Esim puristukset moottorissa voivat kasvaa jos vaikka männänrenkaat ovat hiukan jumittaneet ja alkavat herkemmin liikkua eli toimia suunnitellulla tavalla. Vanhassa tai pitkään seisseessä moottorissa käynti voi parantua ja tasoittua huomattavastikin  :o
Tai jos esim perävaihde kuumenee, niin kitkan vähentyminen tehostaa öljynkin voitelevuutta  ::)
Vaikuttavalta tehoaineeltaan ovat samaa alkuperää Resurs ja RVS. Aikanaan venäjän sotateollisuudessa kehitetty ja raaka-aine kairataan jostain Siperian maaperän syvyyksien savikerroksista ja jalostetaan kaiketi Pietarissa. Muutamia vuosia taaksepäin kaivelin ns. alkujuuria ja "tehtaat"/laboratoriot (VMP-auto vs RVS) sijaitsivat siellä saman kadun varrella sen eri puolilla (löytyivät ihan Google mapsilla) n. 100 metrin päässä toisistaan.
Nähdäkseni kumpikin tuote ajaa asiansa, eikä merkillä ole väliä  :P
"Keep It Simple . . . "   (-13 Bellagio)(-95 BMW K1100RS ja -13 Burgman 400. Ex Guzzit: -04 Nevada ja -88 V35 Florida)

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #19 : Huhtikuu 23, 2018, 13:37:09 ip »
Onko tuo Motonetistä saatava RVS T3 sitä oikeaa ainetta vaihteistoon   ???
Titaniumin kuski

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #20 : Huhtikuu 23, 2018, 14:03:49 ip »
T3 tai T5 kertoo sen, kuinka moneen litraan öljyä tuo riittää. Eli menee Calissa muutamaan öljynvaihtoon tai useampaan Caliin
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #21 : Huhtikuu 23, 2018, 14:22:03 ip »
Onko tuo Motonetistä saatava RVS T3 sitä oikeaa ainetta vaihteistoon   ???
http://www.motonet.fi/fi/tuote/606176/RVS-T3-Vaihteiston-kasittely

Tuosta tuubista riittää noin kolmeen Guzzin vaihteistoon. Kimppaostos kannattaisi. (T3 tarkoittaa "Transmission 3 litraa" eli koko annos sekoitettuna kolmeen litraan vaihteistoöljyä.) Kustannukset jäävät silloin reiluun kymppiin per loora.
 
Tuota on myös isompiakin määriä tarjolla isoihin vaihteistoihin ja lisäksi tietysti automaatteihin joissa on öljyvoitelu.

Tuli kyseistä ainetta testattua myös sisäperämoottorin alavaihteiston hammasvaurioisen kulmavaihteen kunnostukseen. Epäily oli suuri sillä vaihteisto käy kovin kylmänä. Lopetti ulinan ensimmäisen kesän aikana ja toimii edelleenkin. Nyt kolme kesää takana käsittelystä.

Lainaus
Mainosten prosentti "lupauksiin" voinee suhtautua pelkkänä humpuukina. Lisäaine ei korjaa mitään
Enpä minäkään luota prosentteihin kun ei ole tapaa millä mitata. Mutta käytännön havaintoihin kyllä. Ainakin RVS korjaa rakenteita: hammaspyörään ilmestyy lisää materiaalia. Se ei ole metallia vaan todella kiiltävää, kovaa ja läpinäkyvää ainetta. Ilmeisesti juuri sitä keraamia mitä aineesta sanotaan.

Kitka siis pienenee ja materiaali saa muotoaan takaisin yhtä aikaa. Mitä muuta RVS tekee ei mainita eikä minulla siitä ole havaintoa. Aine ei ole öljyn lisäaine. RVS reagoi vain rautametallien kanssa. Silloinkin vain jos kosketuspinnat kuumenevat. Säästyy polttoainetta kun kaikki toimii oikein.

Kyllä epäuskoisenkin kannattaisi kokeilla: ei tule kalliiksi ja vanhan moottorin tai vaihteiston äänet hiljenevät. Riippuu ajomatkasta kuinka pian vaikutus ilmenee. 1000 - 3000 km tapauksesta riippuen.
Sellaiset kohteet kuten vaihteenvalitsin ei tällä aineella herkisty. Mutta laakerit kyllä. Moottorissa nokka-akselin nokat ja nostimet. Paikat missä on suuri pintapaine ja lämpötila ja teräs terästä vasten.

Kerron kyllä jos tulee haittavaikutuksia ilmi muita kuin rahanmeno.

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #22 : Huhtikuu 25, 2018, 11:18:16 ap »
Tänään sitten RVS- käsittely T5:n vaihdelaatikkoon, nähtäväksi jää väheneekö vonkuminen. Hieman hankalaa oli annostelu 0.75 litran laatikkoon, kun ostettu satsi oli 3:lle litralle.   8)
Titaniumin kuski

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #23 : Huhtikuu 25, 2018, 13:42:09 ip »
Tänään sitten RVS- käsittely T5:n vaihdelaatikkoon, nähtäväksi jää väheneekö vonkuminen. Hieman hankalaa oli annostelu 0.75 litran laatikkoon, kun ostettu satsi oli 3:lle litralle.   8)
Mullakin on "lorahtanut" hieman liikaa. Eipä tuosta hankaluutta ole ollut.

Pekka Karjalainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 513
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #24 : Huhtikuu 25, 2018, 14:14:51 ip »
Ihanko voi lurauttaa täyttöaukosta joukkoon, vai sekoitetaanko ensin öljyyn kuten mölykötti?

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #25 : Huhtikuu 25, 2018, 15:31:33 ip »
Pakkauksessa on tarkat ohjeet, miten sekoitetaan .
Titaniumin kuski

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #26 : Huhtikuu 25, 2018, 18:58:27 ip »
Vaikutus ei tule ihan heti. Paras teho saadaan kun on kuuma sää ja kova rasitus.
Normaaliajossakin parintuhannen km matkalla vaikutus ilmenee.
http://www.motomatti.fi/2018/01/rvs.html

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #27 : Huhtikuu 25, 2018, 20:48:19 ip »
Sen verran vilkasin, että kova on Motonetin hinta.
RVS T3 Vaihteiston käsittely 3990,00€ / L

Tai jos Mersun moottoriin tarjoaisi...RVS G6 moottorin käsittely 5990,00€ / L
Tämäkin vielä! ! !

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #28 : Huhtikuu 25, 2018, 20:49:43 ip »
Hajuveden litrahintoja..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Breeze

  • Viestejä: 1 552
Vs: Pikku-Breva
« Vastaus #29 : Huhtikuu 25, 2018, 20:50:59 ip »
Tämäkin vielä! ! !