Kirjoittaja Aihe: East Eicma 2017 Milano  (Luettu 11132 kertaa)

jAgo

  • Viestejä: 186
East Eicma 2017 Milano
« : Tammikuu 24, 2018, 20:59:25 ip »
Milanossa oli Eicma messujen aikaan myös oma pienempi rakentelijoiden Vintage messut.
Messuille oli vapaa pääsy ja metrolla pääsi nurkille. Päälle n. 1 km kävely.

http://www.eicma.it/it/eventi/east_eicma_motorcycle/

Messut oli vanhassa teollisuushallissa joka loi mukavaa tunnelmaa tuonne. Paikka ei ollut iso mutta nähtävää ja kuvattavaa oli yhdeksi illaksi.

Moto Guzzilla oli oma osastokin paikalla. Samoin erityyliin rakennettuja Guzzeja löytyi hallista

Päivittelen MP- messukuumeen nostattamiseksi  kuvia pyöristä tähän ketjuun.

Aloitetaan kuitenkin paikkakuvilla
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #1 : Tammikuu 25, 2018, 21:26:34 ip »
Aloitetaan tällä Cafe pyörällä. Nuori kaveri oli kiillottelemassa ja haastattelin hieman.
Oli rakentanut myös muita Guzzeja mm. Grison joka oli käyttöpyöränä.
Kyselin missä on nopeusmittari, ei kuulemma Italiassa tarvita  :o

Miten me saataisiin noita nuoria innostumaan rakennushommista näiden Guzzien kanssa?

Edulliset osat ja suhteellisen helppo tehdä ja huoltaa. Osia on kuitenkin vielä hyvin saatavissa.

Eihän nämä mitään tehotykkejä ole, mutta sopii hyvin cruisailuun  kuppiloiden välillä ;)
 
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #2 : Tammikuu 26, 2018, 18:16:42 ip »
Seuraavaksi silmiin osui tämänlaista tyylisuuntaa
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #3 : Tammikuu 26, 2018, 18:21:52 ip »
Tämä on muistaakseni jonkulaisen kutsukilpailun tulos. Noita uusia pikkulohkoja "annettiin" rakentajille muokattavaksi.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Jouko S

  • Viestejä: 869
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #4 : Tammikuu 26, 2018, 18:59:06 ip »
Noita uusia pikkulohkoja "annettiin" rakentajille muokattavaksi.
Juu, nämä on jälleen niitä Piaggion markkinamiesten temppuja..Onneksi on viikon kuluttua Petrol Circus Custom Bike Show, perinteisesti MP näyttelyssä. Siellä on nähty myös erittäin harvinaista ja hienoa herkkua rakentamisen ilon saavutuksista Guzzi-rintamalla! Saas nähdä jatkuuko perinne viime vuodesta..

Jouko

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #5 : Tammikuu 27, 2018, 22:09:27 ip »
Olipa tuolla muitakin pikkulohkoja näytillä.

Valaistus ei ollut hyvä joten pahoittelut kuvien laadusta
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #6 : Tammikuu 28, 2018, 21:28:18 ip »
Guzzeista on moneksi  :D
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #7 : Tammikuu 28, 2018, 21:31:30 ip »
Griso vaatinee dirt trackissa omanlaisensa ajotyylin.. On tuo painopiste vähän eri paikassa, kuin muilla.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

jAgo

  • Viestejä: 186
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #8 : Tammikuu 29, 2018, 21:04:38 ip »
Onkohan rata paremmin hallinnassa tällä "pikkumallilla"  ;)
Scuderia 59 Blue Wings Moto Guzzi

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #9 : Tammikuu 29, 2018, 22:30:56 ip »
Kyllä tuolla varmaan jo harrastuksen aloittaisi.
Hyvä pyörä, parempi mieli.


motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #11 : Tammikuu 30, 2018, 10:48:19 ap »
Kyllähän noita rakenneltuja laitteita on kiva katsella mutta niillä ei useinkaan olen mitään tekemistä käytännön tarkoituksen kanssa.
Esimerkiksi lokasuojat ovat näköjään tarpeettomia, ei äänenvaimennusta eikä lain määräämiä muitakaan varusteita. Jossain vaiheessa tullaan näkemään sellaistakin muotoilua että ei edes kuljettajaa oteta huomioon. Aikanaan varmaan jää satulakin laittamatta. En osaa arvostaa noin vieraantunutta rakentamista.

Sellaista muotoilijaa arvostan joka osaa täyttää käytännön vaateet niin että laite on käyttökelpoinen ja samalla miellyttää silmää. Mutta ne taitaa olla jo kuolleet.....

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #12 : Tammikuu 30, 2018, 11:12:00 ap »
Yleensä menee muodollisesti pilalle, kun pitää kilpi ripustaa. Meidän rekkari on iso, mutta saksalaisilla esim holtiton!
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #13 : Tammikuu 30, 2018, 12:05:48 ip »
Yleensä menee muodollisesti pilalle, kun pitää kilpi ripustaa. Meidän rekkari on iso, mutta saksalaisilla esim holtiton!

Kilpi on kahdella tavalla huono: iso ja kömpelö kiinnittää ja lisäksi siitä saa selville mikä laite ja kuka on haltija ja muuta tietoa. Onneksi ei sentää sitä että millä asialla ollaan liikkeellä.
Monessa pyörässä onkin muotoilija heittänyt pyyhkeen kehään juurikin kilpitelineen kohdalla. Hirvittäviä kötöstyksiä. Mutta ei aina. Voi nekin muotoilla ja silti lainmukaisuus säilyy.

Toinen, usein muotoilullisesti ohitettu asia, on pakoputkisto ja äänenvaimentimet. Siinä vaaditaan sekä muotoiljan ja hieman muotolua ymmärtävän insinöörin yhteistyötä. Onneksi pykälät ovat muuttuneet niin että pakoputken pään ei tarvitse osoittaa taaksepäin jollakin kohtaa jossakin kulmassa vaan ns. keskipöntötkin ovat sallittuja. Parhaiten muotoilluissa pyörissä pakoputkisto voi olla se pääasia pyörän muotoilussa. On siis tehty "paheesta hyve". Vanha muotoilukikka: jos et voi piilottaa niin korosta.

Pakoputkistoa ei kohta tarvita kun tulevaisuuden voimalaitteet eivät sitä tarvitse eikä suurta osaa energiasta tarvitsee syytää ulkoilmaan.

Hyvin kuvastaa vanhoillisuutta muotoilussa se että pyörässä jossa ei polttoainetankkia ei ole tai se on jossain muualla siihen kuitenkin tehdään "tankki" eli apinoidaan vanhaa. Reisi/polvituiksi kelpaa vaikka levy tai ritilä sopivasti sijoitettuna. Ihmisen fysiikkaa kun lienee äkkiä vaikea muuttaa. Tai sitten kuljettajan rooli osana moottoripyörää muutetaan.

Joskus olen nähnyt nätisti muotoillun moottoripyörän mutta kun sen päälle laitetaan ihminen niin kokonaisuus ei enää niin silmää miellytä.

LeCa

  • Viestejä: 710
Vs: East Eicma 2017 Milano
« Vastaus #14 : Tammikuu 30, 2018, 15:42:37 ip »
Pakoputkistoa ei kohta tarvita ...

Pikkupoikana naureksittiin kuplavolkkareille kun niissä oli kaksi pilliä takana. Että "pitäähän kottikärryssä olla kaksi aisaa".
Nykyään ei ole auto eikä mikään jos ei ole kahta rouhean kokoista putkenreikää perässä. Pikkuisen vaan hupaisan näköisiä joskus talviaikaan kun on peruutettu hankeen ja toinen reikä lunta täynnä.

Kyllä niihin sähköprätkiinkin varmaan jotkut feikkiputket duunataan. Vaikka kajareiksi, että saa vanhan maailma saundin liikennevaloissa.