Toiset öljyt vaikuttavat olevan herkempiä kylmälimalle.
Asia on hankalasti todettavissa täysin pitävästi mikä öljy on siinä suhteessa paras. Kylmäliman ilmeneminen ei sinällään tee öljyä huonoksi eikä välittömästi ole haitaksi moottorille.
Oma havantoni on, talviajon, sateella ajon ja kone kuumana ajon aikan öljy käyttäytyy erilailla koska on ympäristövaikutuksia.
Talvella veden kertymisen öljyyn aiheuttaa lämmönvaihtelu. Lämmin kone jäähtyy niin se vetää sisäänsä kosteaa ilmaa ja se tiivistyy kylmiin metallipintoihin. Kun kone käynnistetään niin osa vedestä sekaantuu öljyyn. Osa vedestä säilyy öljypohjassa vetenä.
Sateella vesi kerääntyy ihan ajon aikana kun kone käy liian kylmänä eikä vesi kiehu tai haihdu öljystä tarpeeksi tehokkaasti. Moottori toimii myös "ilmapumppuna" huohotusjärjestelmänsä kautta.
Kuuma moottori ja kuuma öljy ei ota sisäänsä vettä lainkaan koska moottorissa oleva kostea ilma on ohutta eikä sisällä siten paljoakaan kosteutta. Lisäksi yli sadan asteen lämpötilassa vetenä esiintyvä kosteus haihtuu.
Vesi aiheuttaa korroosiota metallipinnoilla. Kylmälima voi tukkia huohotusjärjestelmän ja haitata myös voitelua. Yleensä sitä havaitaan kun venttiilokopat avataan. Sitä voi olla kourallinen molemmissa. Kylmälima siis kertyy mieluiten kylmiin kohteisiin kuten em. kopat sekä ilmanputsarin kotelon pohjalle. Sieltä lähtee tyhjennysletku jossa on tulppa päässä. Siitä valutetaan pois mitä sieltä tulee huollon yhteydessä tai muutoinkin. Valitettavasti kylmälima on viskositeetiltaan niin kankeaa ettei se herkästi valu minnekään vaan kertyy ja tukkii paikkoja.
Kuten moninaisia kertoja olen todennut niin ajossa Guzzin ilmajäähdytteiset ja etenkin ilma-öljyjäähdytteiset moottorit käyvät enimmäkseen liian kylmänä ilmastossamme. Jälkimmäisen osalta sentään voi suorittaa säätöä aika helposti rajoittamalla jäähdytyksen tehoa.
Olen useimpiin pyöriini asentanut moottoriöljyn lämpömittarin ja sen mukaan vakiokuntoinen Guzzin moottori saavuttaa hyvin harvoin riittävän käyntilämpötilan. Mutta asialle voi tehdä paljon.
Tässä viimeisten syysajojen tuotetta California GTS:n sisuksista ja alta syyshuollossa:
http://www.motomatti.fi/2017/10/california-1400-talvisailoon-akku-ja.html