Uudella Tallillani aloitan Centauron V10-koneen kunnostamisen pyhien jälkeen. Talli ja sen varasto on nyt tyydyttävästi järjestetty.
Centauron hinasin auton perässä Tampereen läpi katuverkkoa myöden. Kuvia aiheesta tämän jutun aivan loppupäässä:
http://www.motomatti.fi/2017/03/uuden-tallin-organisointia.htmlYksin kun touhuaa niin hommat pitää onnistua omilla vehkeillä, yksin.
Centaurolla ei ole ajettu liki kuuteen vuoteen aktiivisesti selkävaivani vuoksi mutta nyt ajattelin uskaltaa. Sitä ennen on tehtävä monenlaista kunnostushommaa, osavaihtoa ja jopa maalausta. Toki täydellinen huolto myös. Varavaihteisto on myös hankittuna.
Mutta asiaan. Muovinen tankki on mitoillaan ja siinä on bensiiniä. Tyypillisesti 95:sta. Hyvin se sillä on liikkunut eikä hanttiin ole laittanut. Nyt käyn letkut ja muut arat osat läpi. Ulkoinen bensapumppu pitää koeponnistaa. Varalla on samanlainen Biltemasta ostettu pumppu. Siitä on hyviä kokemuksia Alkoholipyörän pumppuna. Ahtopaineen maksimi on 1,7 bar ja tasakaasuajossa ei ahtopainetta lainkaan. Polttoainepaine seuraa ahtopainetta eli maksimiahdolla on painetta 3,2 + 1,7 bar.
Olen tosin hankkinut uuden tankin varalle mutta en taida sitä tarvita. Vanha tarvitsee vain uuden maalin naarmuuntumisen vuoksi. Pyörä ei ole kaikin ajoin pysynyt aivan pystyssä. Teen kunnostuksesta oman juttunsa. Selviää mitä etanolibensa on saanut aikaiseksi rakenteissa ja laitteissa.