Periaatteessa leveämmällä ja tasaisemmalla takakumilla voisi kuvitella suora-ajossa pyörän hieman hakevan suuntavakauttaan.
Ja mutkissa kosketuspinta kun siirtyy takapyörässä hieman sivummalle keskilinjasta taipumukseen yli tai ali ohjata.
Kumpaa tekee?
Kokeneemmilta saatua tietoa mutta erimerkkisestä pyörästä on että normaalilla tien kallistuksella pyrkii ohjautumaan lievästi oikealle. Saman tekee, mutta voimakkaammin, ajouran vasen reuna, oikea ohjaa vasemmalle. Voisi siis olettaa että ilman kuljettajan toimenpiteitä pyörä soutaa ajourassa. Mutta niin tekee tavanomainenkin rengastus mutta oletettavasti lievemmin.
Kaartaessa takapyörä nousee jossain määrin kulmalleen vaikkakin samalla litistyy jonkin verran eli tarjoaa runsaasti kulutuspintaa tietä vasten. Samaa kuin autossakin mutta päinvastaisten voimien ansiosta. Jos painetta renkaan sisässä on liikaa joutuu renkaan nostamaan´"väkisin" kulmalleen ja se vaatisi enemmän ohjaamista. Verrattuna moottoripyörän renkaan profiiliin niin sen sijaan että renkaan kosketus tiehen kaarrettaessa siirtyy kulutuspinnan sivulle ilman isompia muodonmuutoksia auton renkaalla se tapahtuu renkaan osittaisesta litistymisestä kosketuskohdassa tiehen. Kallistuksessa on suurempi vierimisvastus. Tämä on kiinni renkaan paineesta ja sen rakenneominaisuuksista.
Jos verrataan mp-rengas vs auton rengas kaarrekäyttäytymisen profiilia asfalttia vasten niin mp-renkaalla siitä tulee renkaan kulutuspinnan mukainen selkeä tasasäteinen kaari kun taas auton renkaalla syntyy soppalautasen muotoinen käyrä jossa keskellä suoraa ja sivuilla jyrkähkö nousu ja sen jälkeen loivempi nousu. Eli auton renkaalla kaarteen aloittaminen vaatii enemmän ohjausta aluksi mutta riittävä kallistus kun on saatu aikaan niin ohjaaminen onkin jo kevyempää. Ottaen huomioon että C14 ohjaus on jo alunperin hyvin kevyttä. Aluksi kallistaessa aliohjautuu ja kallistusta lisättäessä yliohjautuu voimakkaasti. Silloin ollaan jo melkoisessa kallistuskulmassa. (Kun katsoo nyt alla olevaa liki loppuun kulunutta rengasta siinä on 5 cm leveä suora kohta keskellä ja sivuissa ei kulumaa lainkaan. Siinä välissä on hieman kuluman näköistä mutta pintaa ei ole hävinnyt sen vertaa että olisi mitattavissa. Tämä 6500 km matkalla.)
Uskoisin että auton rengas takana antaa tien kaltevuudesta ja uraisuudesta palautetta ohjaukseen varsin runsaasti. Jää koettavaksi miten C14:n runko, jousitus ja ohjaus asiaan suhtautuu. Ja riittääkö kuljettajalla hartiavoimat. Suht suoraa matka-ajoa olisi tarkoitus suorittaa. Ohjausvaimennin on hankittuna mutta ei asennettuna. Kaiken varalta.
Käyttämäni nopeudet ovat olleet "sallittuja" eli sitä vauhtia mitä muukin liikenne etenee. Rekkoja pitää ohitella aika-ajoin mutta tievalinnat ovat olleet kiireettömässä ajossa mutkateitä ja sorateitä. Moottoritie Tre - Nurmijärvi on tullut tutuksi mutta osana siitäkin ajan mieluimmin 130 tietä myöden. Rengasvalinta saattaa ohjata enemmän isoille teille. Kerron sitten.