Terve ja kiitos vastauksista,
Öljyjen ja muiden litkujen suhteen tarkoitin sitä, että heikentyykö niiden laatu mikäli pyörää on säilytetty lämpimässä? Pyörään on tehty huolto-ohjelman 3 ensimmäistä huoltoa koska manuaalissa mainitut aikarajat ovat täyttyneet ja lisäksi on merkitty jarrunesteiden sekä ylimääräinen moottoriöljyn vaihto. Uskoisin itse ajavani kilometrejä hiukan eri tahtiin, joten 10tkm tulee todennäköisesti helposti täyteen ennen ensi talvea. Jos manuaalia lukee kuin piru raamattua niin aikarajojen puitteissa pyörään pitäisi jo nyt vaihtaa lähes kaikki nesteet ja tulpat. En kuitenkaan täysin ymmärrä näitä aikaperusteisia huoltoja, siksi varmuuden vuoksi kyselin kokeneemmilta.
Edellinen pyöräni oli/on parisenkymmentä heppaa köyhempi ja vähemmän paperilla vääntävä saman painoinen Triumppi, ehkä juuri siksi hämmästelin vaihtamistarvetta Bellagiossa. Kutonen on kaiketi ihan ylivaihde, mutta ei ohituksiin kyllä viitosellakaan maantienopeuksilla voi lähteä. Rundikelloahan kyseisessä mallissa ei ole, joten kierroksista en oikein tiedä. Omat kokemukset Guzzeista ovat sangen vähäiset (850GT joskus lainassa) joten vertailukohtaa ei oikein ole.
Noiden keskustelujen perusteella juuri kiinnostuin tästä "vääntökuoppa" ja "pintakaasu nypytys" asiasta. Kekusteluissa esiintyy sangen harvoin Bellagio ja silloinkin mainitaan, että se on jotenkin erilainen, näin myös tuolla aussi? foorumilla. En kaipaa pyörään enempää tehoa, mutta vääntöä ottaisin matalille kierroksille mielelläni lisää. Eli kysymykseni on lähinnä, että onko sitä Bellagiossa tarjolla sen omaa ecua säätämällä?