Kerrotko minkä mallinen Nevada on kyseessä niin voi saada mallikohtaisempaa informaatiota. Sekin auttaa huoltohistorian suhteen jos tiedät kenen ex-pyörästä on kyse. Usein entinen omistaja tunnetaan.
Tietenkin korjaamokäsikirjan hankinta helpottaa montaa tointa. Esimerkiksi täältä:
http://guzzitek.org/gb/accueil_gb.htm Muista lahjoittaa pieni kolehti jos koet että asiasta on apua.
Esimerkki:
http://www.guzzitek.org/atelier/pb/350750NevSPTargNTXXPA_At%28I%29.pdfÖljypohjassa on kansi jonka yläpuolella on suodatin. Ennen kuin avaat kannen, tai pitäisikö sanoa pohjan, katso miten päin se on. Väärin asennettuna se murtuu. Katso myös miten päin suodatin on jousineen ettei tule sisäistä öljyvuotoa. Huomaa että öljypohjassa on tyhjennysproput sekä etu- että takapäässä. Molemmista päistä kannattaa laskea öljyt pois. Vaikka takapäästä laskee "kaiken" niin etupropusta tulee vielä loraus. Öljynsuodattimen kannen kiinnityspultin alumiiniprikka pitää uusia joka kerta. Muutoin se pyrkii vuotamaan tai liikaa kiristettynä syvältä lohkosta lähtee kierteet. Tietää isompaa projektia se.
Vaihteistossa on alhaalla ensiövedon kotelon alareunassa tyhjennysproppu. Täyttö tehdään kyljessä olevasta isosta propusta pyörä vaaka-asennossa kunnes sinne ei enää mahdu. Ts. aukosta valuu öljyä ulos.
Kumiproppu on ajoitusmerkkien tarkkailua varten. Tarvitaan kun säädetään sytytystä (vanhemmat mallit) ja venttiilivälyksiä. Kumitulppa on usein kovettunut joten lämmittämällä sitä sen saa pois ja paikoilleen. Kunhan ei pudota sitä sisään kytkinkoteloon. Kumipropun takana pitää olla ehdottoman kuivaa. Kytkin ja vauhtipyörä on siellä.
Nevadan perän öljyt laitetaan takapropusta siten että takahaarukka on ehdottoman vaaka-asennossa. Perää pitää siis hieman nostaa. Normiasennossa perä jää vajaaksi. Pieni proppu on huohotin. Sekin on hyvä irrottaa ja katsoa puhaltamalla että se toimii.
Toinen tapa on ottaa taka-akseli, iskuvaimennin ja koko peräbanjo irti ja tehdä öljynvaihto työpöydällä. Samalla näkee kardaaniakselin takaspoorien kunnon. Pitää olla puhtaat ruosteesta ja liasta ja hyvin voideltuna sitkostetulla vaseliinilla. Huomioi lukkorenkaan, jousen ja sen vastinlevyn järjestys.
Perän täyttö ok.
TunturiTT kerkesi jo antamaan väärää informaatiota. Takahaarukan pitää olla vaaka-asennossa. Muutoin perän etummainen kartiolaakeri jää huonolle voitelulle. Vaikuttaa ajan kanssa hammasvälykseen.
Todennäköisesti kysymyksiä tulee lisääkin. Kysele vain. Kyllä aina joku jaksaa vastata. Esimerkiksi ilmansuodattimen vaihdosta tai kytkimen säädöstä.