Kirjoittaja Aihe: Projekti paisuu (kuten aina)  (Luettu 14192 kertaa)

classic

  • Vieras
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #15 : Toukokuu 12, 2014, 09:39:09 ap »
Koeajo on viivästynyt kovan flunssan takia.
Eilen oli tarkoitus koeajaa ja mennä sitten Motoparkkiin ajamaan! Vesisade ja kuskin kunto esti aikeet..

classic

  • Vieras
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #16 : Toukokuu 12, 2014, 21:01:18 ip »
Miten lempparin remontti etenee? Lienee jo testattu?

Minulla on nyt sadan kilometrin kokemus uudella perävaihteen kiinnityksellä ajosta.. Hyvin tuntuisi toimivan. Varoen ja kuulostellen aloitin ja sitten tein pienen rasitustestinkin:  :D Eli reipas kiihdytys kahteensataan ei saanut perää juurikaan kuumenemaan. Eikä tasainen 120-150 lasissa mutka-ajo. Eli lämpimän tuntuinen käteen muttei kuuma. Kymppitonnin ajon jälkeen voinee sanoa varmasti mutta uskon tuon tuennan olevan hyvän, toimivan ja kestävän. (ainakin Guzzin omaan ratkaisuun verrattuna!) Kiitos MotoMatti.  
 :o Mikä tuon takarenkaan jo nyt on syönyt? Ei kerennyt kausi alkaa kun jo uutta rengasta kaipaa..tässäkin ne vanhat ovat kestävämpiä..  ;D
« Viimeksi muokattu: Toukokuu 13, 2014, 08:28:00 ap kirjoittanut classic »

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #17 : Toukokuu 13, 2014, 22:32:55 ip »
Uusi kytkinkahva tupsahti kotiin tänään ja kävin sen laittamassa paikalleen sekä vaihdoin vanhasta nestesäiliön paikalleen. Kytkinnesteen täyttö ei sitten onnistunutkaan yläkautta vaan täytyy ensin käydä ostamassa injektioruisku ja täyttää järjestelmä alakautta. No, päivä sinne, toinen tänne. Olen jo tottunut, ettei Guzzin kanssa mene niinkuin Strömsössä.....
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #18 : Toukokuu 16, 2014, 12:00:28 ip »
Eikä se kytkin vieläkään toimi. Konsultoituani auktoriteettia Lempäälässä, päätin purkaa kaiken atomeiksi vielä kerran. Nyt kuitenkin on löydetty todennäköinen epäilty, Stein-Dinsen tarvikekytkinsarjan kitkalevyt saattavat olla liian paksut orkkiksiin verrattuna, jolloin kytkyimen keskinappi on valmiiksi niin syvällä, että työsylinterin männän liikevarat eivät riitä irrottamaan kytkinpakkaa.

Asia selviää vasta huomenaamuna kun pääsen purkuhommiin. Tahtoo leipätyö sotkea harrastuksia......
« Viimeksi muokattu: Toukokuu 16, 2014, 13:57:28 ip kirjoittanut lemppari »
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #19 : Toukokuu 17, 2014, 16:25:39 ip »
Asia selvisi vihdoin, työntötanko joka tuli vaihtovaihteiston mukana muutama vuosi sitten, oli liian lyhyt. Se pelasi kuluneilla kitkalevyillä kun pakka oli ohuempi, mutta uudet paksummat levyt veivät keskiönapin syvemmälle eikä pituus enää riittänyt. Onneksi oli vanhassa lootassa pitempi tanko, joten eiköhän huomenna saada Rosso Mandello taas kasaan ja paanalle!
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #20 : Toukokuu 18, 2014, 22:16:54 ip »
Ääh, unohdin kokoavani Guzzia, joka panee vastaan kaikessa. Vielä jäi laittamatta takapyörä, änkkärit ja tankki & satula. Mutta, KYTKIN TOIMII!!!
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #21 : Kesäkuu 24, 2015, 16:39:36 ip »
Perhanan nestekytkin ottaa jostain ilmaa. Koska säiliön pinta ei laskenut, oletin sen johtuvan vuodosta järjestelmän yläpäässä joten vaihteeksi ostin uuden kytkinkahvan ja tiivisteet. Eilen vaihdoin kahvan, ja operaatio sujui kuin Haynesin käsikirjan valokuvasarjassa, paitsi että unohdin sen pienen helmen jokakäyttää mikrokatkaisjaa taas ,mutta löysin sen lattialta vaivatta.

MUTTA; ilmaus ei otakaan onnistuakseen. Kytkimen pääsylinterin ilmausproppu on auki, siinä letku pulloon jossa on nestettä ettei haukkaa ilmaa. Kiivaskaan työskentely kahvalla ei saa aikaan vastetta, saatikka pinnan alenemista säiliössä. Jätinkin eilen illalla sen auki, jos vaikka ilmautuisi painovoimaisesti yön aikana.

SUUNNITELMA: Jos ei ota lutviutuakseen tänäänkään, puran yläpään banjon ja pruuttaan injektioruiskulla 'siemennesteen' (heh) männän toiselle puolelle, sekä pultin että banjon myös täyteen.

VARASUUNNITELMA: Jos ei edelleenkään toimi, laitan vanhan kahvan takaisin ja käyn vaihtamassa pyörän johonkin ketjuvetoiseen japsiin.
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #22 : Kesäkuu 24, 2015, 17:31:57 ip »
Neste kokonaisuudessaan alakautta ruutalla? Ilmausnipasta ylöspäin.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #23 : Kesäkuu 24, 2015, 18:12:58 ip »
Jarrutkin täytetään nesteellä alakautta. Miksei kytkinkin.
Kytkimessä saa olla melko paljonkin ilmaa ja silti se toimii.
Huonosti irrottava kytkin tai epämääräisesti toimivat vaihteet eivät välttämättä ole kytkimen vika vaan nestetoimisen välityksen vaiva. Ilmavaiva.

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #24 : Kesäkuu 24, 2015, 18:41:48 ip »
Vuosi sitten yritin ruutata alakautta, mutta ei ainakaan mun ruutassa riittäny papu. Biltema myy tarkoitukseen sopivaa pumppua, mutta se toimii paineilmalla eli hankintaan tulisi myös kompura. Melko tyyris ratkaisu ongelmaan jonka toivon olevan enempi kertaluonteinen.

Ja Matti, ryhdyin hommaan juuri siksi, että kytkimen irroituspiste siirtyi nopeasti lähemmäs kahvaa samalla kun vaihteet rupesivat takeltelemaan. Ilmasin järjestelmän kerran, jolloin irroituspiste palasi alkuperäiselle kohdalle kahvan liikettä ja vaihteet ja varsinkin vapaa loksahtelivat lähes itsestään paikalleen. Talvilepo ilmasi hydrauliikan taas, muuta kuukausi ajoa riitti imemään ilmat sisään. Joten, eiku hommiin!
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #25 : Kesäkuu 24, 2015, 18:45:23 ip »
On muuten ihan mahottomassa paikassa tuo alapään sylinteri V11 mallissa. Siksi en ole koskaan ilmannut tai vaihtanut nesteitä kytkinpuolelle... Jarrujen ilmauksessa minulla ei ole ollut myöskään menestystä tuolla menetelmällä; tiivis letku ilmaruuvista purkkiin, nestepinnan alle.  Ainoastaan niin että toinen käsi kahvalla ja toinen ilmaruuvissa olevalla kiintoavaimella olen pärjännyt. Olen säätänyt kytkimen irrotus/kiinniottokohdan kahvan säätöruuvista (joka painaa hydraulisylinterin "karaa"), mieleisekseni. Alun perin tehtaalla "liimattu" kiinni. Uusissa kahvoissa ei (pitää laittaa ruuvilukite itse).

Lainaus
Vuosi sitten yritin ruutata alakautta, mutta ei ainakaan mun ruutassa riittäny papu
Ettei nyt vaan olisi niin, että kun on uutta kahvaa ja työsylinteriä (mitä kahva painaa), säädöt ovat nyt pielessä (se kahvassa oleva ruuvi): työsylinterin mäntä ei pääse täysin palaamaan takaisin niin pitkälle "oikeaan kotiasentoonsa", että neste pääsisi palaamaan normaalisti takaisinpäin?  Mikä muu olisi voinut estää nesteen syöttämistä alhaaltapäin?

Lainaus
työntötanko joka tuli vaihtovaihteiston mukana muutama vuosi sitten, oli liian lyhyt
Olisiko sinulla tässä ratkaisu englannin- ja saksankielisillä V11 palstoilla ratkaisemattomaksi jääneeseen ongelmaan: onko 1-levyisten kytkimien yhteydessä eri pituinen työntötanko kuin 2 -levyisten?  Varaosanumerot ? Pituudet ?
« Viimeksi muokattu: Kesäkuu 25, 2015, 10:36:36 ap kirjoittanut Camn »
V11 - it defines you.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #26 : Kesäkuu 24, 2015, 19:26:49 ip »
En suosittele säätämään kytkimen irroituskohtaa kyseisestä säätöruuvista. Saattaa käydä niin että työsylinterin männän tiiviste ja säiliön välinen kanava eivät kohtaa ja hydrauliikan neste ei pääse palautumaan takaisin säliöön jolloin seurauksena on levyjen kuluessa että ruuvia pitää ruuvata yhä enemmän sisään. Se alkuperäinen asento takaa kytkimen hydrauliikan automaattisen säätymisen ja myös käytön aikaisen ilmaantumisen mikäli siellä ilmaa edes on. Et ole ainoa joka kyseistä ruuvia on kopeloinut. Jos sitä tarvitsee säätää on jossakin jotain väärin tai epäkunnossa. Jos neste ei jokaisen käyttövivun palautumisen jälkeen palaudu osittain takaisin säiliöön pelataan koko ajan samalla pienellä nestemäärällä. Sekään ei ole eduksi. Syntyy kierre.

Kytkimen neste on samaa kuin jarrunestekin eli hygroskooppista ja se kerää itseensä vettä. Vesi taas tekee siitä syövyttävää. Ehkei nestettä tarvitse vaihtaa yhtä usein kuin hygroskooppisia jarrunesteitä kun ei ole kiehumisvaaraa mutta muista syistä muutaman vuoden välein.

Kokeilehan ruuvata reilusti kahvan ruuvia auki ja katso seuraako kahvasylinterin mäntä perässä ulospäin. Jos ei seuraa, varmistu ettei mikään sitä pidättele. Sylinterissä voi olla likaa tai hapettumaa joka estää männän palautumisen täysmittaisesti.

Myös käsijarrukahvamekanismin kanssa voi käydä kuvatulla tavalla: pitää palojen kulumisen tahdissa siirtää ruuvia syvempään ja syvempään kunnes tuloksena on päällä makaavat jarrut. Kytkimessä kärsiin ensiksi painelaakeri.

Camn

  • Viestejä: 2 583
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #27 : Kesäkuu 24, 2015, 19:35:49 ip »
Juuri tässä aprikoin että saattaisi olla ongelma Lempparin tapauksessa: neste ei pääse palaamaan vapaasti säiliöön, jolloin järjestelmän "automaattisäätö" ei toimi?

Minulla kertasäätö tuli tarpeelliseksi siis kun vaihdettiin kytkin 1-levyisestä 2-levyiseksi aikanaan. Muuten kytkin otti vasta kun kahva oli kilometrin päässä edessä, oli mielestäni epämukava käyttää (kahvan 1-2-3-4 perussäätö oli jo käytetty). Sen jälkeen en ole säätöön puuttunut. Kiersin siis ruuvia aikanaan aukipäin, jolloin työsylinterin mäntää painava tappi pääsee palaamaan pidemmälle ulos. Tuntematta työsylinterin sisärakennetta olen tulkinnut niin, että Brembon kapineissa on juuri se tärkeää, että mäntä pääsee palaamaan tarpeeksi pitkälle takaisin "kotiasentoonsa", että sellainen aukko avautuu, joka päästää nesteen palaamaan takaisin säiliöön. Kahvan työsylinterin mäntä seuraa kyllä ruuvia, kun ruuvi on ulompana.  Säätö vaikuttaa sen että kahva ei paina mäntää aivan niin pitkälle kuin muinoin, vaikka kahva on pohjassa. Sen verran että kytkin irrottaa hyvin (kun vaikka pyörittää takapyörää vaihde päällä ja tunnustelee samalla kytkinkahvaa liikuttaen irrotuskohtaa).
V11 - it defines you.

motomatti

  • Viestejä: 13 488
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #28 : Kesäkuu 24, 2015, 20:06:07 ip »
Jep. Ulospäinruuvaamisessa ei ole aiemmin mainitsemaani vaaraa että syntyy "säätökierre".
On olemassa sellainenkin Brembo-malli jossa on kahvan ja männänpään välillä lyhyt työntötanko. Työntötangon pituus määrittelee silloin saman asian kuin ruuvi.

Mutta ei ole vaikeaa säätää itse kytkimen työntötangon pituutta katkaisemalla/hiomalla. Joutuu vain tekemään kokeita ja se ottaa aikaa....
Sitäpaitsi joissain malleissa ei työntötankoa saa pois paikoiltaan kuin irrottamalla vaihdelaatikko tai takahaarukka. Näkyviin sen kyllä saa takapäästään mutta paikka on kohtuullisen ahdas toimenpiteisiin ja ehkä pyörän likaisin paikka.

Kuten edesmennyt lentokonensinööri sanoi: lyhyttä on hyvä jatkaa ja pitkää helppo lyhentää.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Projekti paisuu (kuten aina)
« Vastaus #29 : Kesäkuu 24, 2015, 21:01:47 ip »
Jackalin kahvassa on säädettävä tanko kahvan ja männyn välillä.

Mulle on opetettu että; liian kanssa kyllä pärjää..
Hyvä pyörä, parempi mieli.