Ei kustannustehokasta mitenkään vuolla itse. Osasta lähtee neljä putkea/letkua, paikat kolmelle sähkömokkulalle, läpi pulteilla kiinnitys kannen päähän ja koko osa voipaketin kokoinen. Ei ole kallis, niin siksi tilattu muutama uusi. Onneksi on vielä kolme autoa käytettävissä, niin ei haittaa vaikka yksi seisoo jonkin aikaa.
Nethän puhhuu, että kohta tommoset osat tehhään itte semmosella kolomeree-tulostimella. Muovista tai metallista.
Tämä 3d-tulostus tuntuu olevan vielä lapsenkengissä, kovasta hypetyksestä huolimatta. Muutaman kerran olen kysynyt kaupalliselta toimijalta
tulostetta ja vastaus on ollut ettei onnistu.
Mitä olen seurannut joitain tulostusprojekteja, homma näyttää vaativan paljon kokeilua ja testausta että haluttuun lopputulokseen pääsee.
Ainakin silloin kun tehdään isompia kappaleita.