Kirjoittaja Aihe: totaalisen off-topic -ketju  (Luettu 655089 kertaa)

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #465 : Tammikuu 06, 2015, 17:38:42 ip »
<snip>
Tosin olihan noista natsien rakettipuuhastelusta jotakin hyötyä meille motoristeillekin: Peenemündessä hankki työkokemusta muuan Walter Kaaden,  jonka työn hedelmistä ovat varmaan liki kaikki ainakin 70-80-luvuilla moottoripyöräilyn aloittaneet saaneet nauttia.

Walter Kaaden työskenteli ohjattavan pommin Henschel Hs 293 parissa, aluksi Berlin-Schönefeldissä, sitten vuoteen 1943 Peenemündessa. Brittien ilmahyökkäyksen jälkeen toiminta siirtyi maanalaisiin tiloihin Wofflebeniin Harz-vuoristossa. Viimeinen työtehtävä oli Me 262 koneiden tuhoaminen Nordhausenin lentokentällä.
(Manfred Woll: IFA/MZ Renngeschichte 1949-1961)
« Viimeksi muokattu: Tammikuu 15, 2015, 21:56:22 ip kirjoittanut Vierailija »
Emeritus-guzzisti

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #466 : Tammikuu 06, 2015, 20:34:43 ip »
Tuo Kaadenin tarina onkin sitten omansa. Samoin sitten samoilla Kaadenin hedelmillä menestynyt Ernst Degner.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Pekka

  • Viestejä: 2 152
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #467 : Tammikuu 06, 2015, 21:01:03 ip »
Jos Me 262 olisi saatu suoraan hävittäjäksi vaikkapa puoli vuotta aiemmin, niin sodan loppuminen olisi siirtynyt ehkä eteenpäin kuukaudella.

Eric Warsiz joka oli koelentämässä ja kehittämässä ensimmäisiä suihku- ja rakettikoneita, arvioi heinäkuussa 1939
että, suihkumoottori saataisiin kehitettyä tuotantokelpoiseksi noin 1,5 vuodessa. Ja jos asiaan panostettaisiin täysillä, muutaman vuoden kuluttua taivaalla ei enää potkureita näy. Yllättäen(?) Göring piti Warsizia optimistina.
30-luvun puolivälissä uuden lentokonetyypin kehitysaika tuotantoon oli n. neljä vuotta. Uuden moottorin n. 6 vuotta.
Parin kuukauden kuluttua alkanut sota sekä nopeutti että hidasti kehitystä, Esimerkiksi 17.8.1943 tuhoutuivat 262:n erikoistyökalut Messershmittin Regensburgin tehtaan pommituksessa.
Koneessa sinänsä oli potentiaalia mutta se oli rintamakäyttöön silloin aivan liian epäluotettava. Toimiessaan ja asiansa osaavan (kunnollista koulutusta koneeseen ja taktiikkaan ei enää sodan silloisessa vaiheessa ehditty järjestää) pilotin käsissä sillä sai paljon tuhoa aikaan. Tuon aikaisista taistelukertomuksista ja sodan jälkeisistä brittilentäjien koelentoraporteista on voitu päätellä että, sillä onnistui äänennopeuden ylityskin.
 Lopulta homma tyssäsi vastustajien ylivoimaan, kassit oli kuitenkin liian pienet.
Sohc van Helmi.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #468 : Tammikuu 07, 2015, 23:58:16 ip »
Messerschmitt Me 262 ensilento suihkumoottoreilla oli 18.7.1942, Heinkel He 280 ensilento 22.9.1940. Toki Messerschmitt oli parempi kone, mutta Heinkel olisi saatu käyttöön pari vuotta aikaisemmin - mutta kun ei tarvittu ja kun Heinkel oli määrätty valmistamaan pommikoneita.  ???

BTW Gloster Meteorin ensilento oli 5.3.1943 ja käyttöönotto heinäkuussa 1944 eli vain noin 3 kk Me 262:n jälkeen. Tekninen etumatka supistui aika pieneksi. Ja Me 262:n maksiminopeus syöksyssä oli Mach 0,86, britit (mm. Eric Brown) koelensivät vain Mach 0,83.

Emeritus-guzzisti

Pekka

  • Viestejä: 2 152
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #469 : Tammikuu 08, 2015, 18:20:44 ip »
Näin tietysti virallisesti eikä äänennopeuden ylityksestä Me 262:lla ole pitäviä todisteita. Eikä sallittujen nopeuksien ylitys ollut tietenkään sallittua. Siitä tuli satikutia. Konetta ei ollut suunniteltukaan ääntä nopeampaan lentoon mutta, tietokonesimulaatiot näyttävät että M1 ylitys olisi mahdollista. Siis jos kone ei siinä hajonnut tai muuten lähtenyt pilotilta lapasesta.
Mutta kun on ollut tarve yrittää pelastaa oma tai kaverin henkikulta, vahinkoja sattui. Näin kävi mm. Hans Mutkelle 9.4.1945. Mutkella oli tuuria, hän myös ilmeisesti teki jotain asioita oikein ja selvisi harjoituslennostaan hengissä.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Guido_Mutke

Kun jenkit saivat Me 262:n kokeiltavakseen kotimaassaan v. 1946 oli heillä käytössään  brittien tekemä lentokäsikirja missä, kerrotaan kuinka kone käyttäytyy kun äänennopeus ylitetään. Kuvaus on yhteneväinen Mutken havaintojen kanssa.

Myös Siivet lehden numerossa 3-2011 on lyhyt artikkeli aiheesta.
Sohc van Helmi.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #470 : Tammikuu 08, 2015, 21:54:41 ip »
Noissa nopeuksissa nopeusmittari ei näytä oikein. Onhan Suomessakin lennetty Bf 109:llä syöksyssä 'tuhatta ja sataa' (Ilmari Juutilainen 10.3.1944), mutta todellinen nopeus oli alhaisempi.

Hyllyssäni on brittikoelentäjä Eric Brownin kirja "Wings of the Luftwaffe", jossa hän kertoo, mm. millaista oli lentää Me 262:lla ja mitä koelennoilla selvisi. Kovin lähelle äänen nopeutta ei päästy, saksalainen koelentäjä Gerd Lindner oli päässyt nopeuteen Mach 0,86 eli 1.000 km/h 6.000 m korkeudessa syöksymällä 8.000 m korkeudesta. Brown vahvisti Lindnerin havainnot. Brownin käsitys Me 262:sta on erittäin positiivinen.

Kiintoisa typpi tuo kommodori Eric Brown (laivaston lentäjä!), hänellä on hallussaan Guinnessin ennätyskirjan ennätys eniten lennetyistä konetyypeistä, joita on 487 kpl. Ja esim. Spitfirejä hän on lentänyt useita versioita, mutta edellä olevassa luvussa Spitfire on vain 1 tyyppi. Brownin tehtävänä sodan loputtua oli haalia saksalaista teknologiaa brittien (ja amerikkalaistenkin) testattavaksi ja niitä kertyikin hämmästyttävä kokoelma. Brown myös lensi keräämänsä koneet ja lienee ainoa elossa oleva (täyttää 96 tammikuun 21. päivä), joka on lentänyt Me 163:lla rakettivoimalla, sitä ei uskallettu tehdä, vaan myöhemmät koelennot tehtiin liitokoneena. Kaveri muuten esiintyi juuri tv:ssä ihmeaseita käsittelevän dokumentin vesikoneita käsittelevässä jaksossa.
« Viimeksi muokattu: Tammikuu 15, 2015, 21:57:33 ip kirjoittanut Vierailija »
Emeritus-guzzisti

Marko

  • Viestejä: 612
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #471 : Tammikuu 13, 2015, 09:25:17 ap »
Työ tekijäänsä v*tuttaa. Ja työnantaja.  :-\ Perkele.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #472 : Tammikuu 13, 2015, 10:47:00 ap »
Lumentulo kiukuttaa.. Taitaa tulla sittenkin älyttömän luminen kevättalvi.  >:(
Hyvä pyörä, parempi mieli.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #473 : Tammikuu 16, 2015, 08:56:46 ap »
Harmitus; olin jo varannut messureissun. Vaaksan mittainen laskunippu ja ilmalämpöpumpun äkillinen ylimääräinen huolto pitävät huolen, ettei ole varaa lähteä. Messut jäävät siis tänä vuonna väliin. Pitäkää hauskaa..
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #474 : Tammikuu 16, 2015, 11:05:00 ap »
Messuille lähden lauantaina LCRMC:n bussikyydillä ja palaan samalla metodilla. Näyttelyaikaa jää noin neljä - viisi tuntia. Matkallakin tapahtuu perinteisesti yhtä ja toista. Erityisesti paluumatkalla....

Aikanaan kun olin "viran puolesta" kyseisillä messuilla ja kerran jopa pidin näyttelyn avajaispuheenkin kun silloinen liikenneministeri  ei ehtinytkään paikalle. Riennon jälkeen piti ottaa yleensä pari päivää töistä vapaata palautumiseen. Toisaalta oli mukavaa kun sai asua hotellissa samassa rakennuksessa mutta torstaiaamusta sunnuntai-iltapäivään oli ohjelma melko tiivistä. Rekvisiitan kuskaamista, standin pystytystä, tapaamisia, haastatteluja, kokouksia, seminaareja, edustamista ständillä, iltabileitä ja lopuksi homman purku ja kotimatka Pirkanmaan koillislaidalle.

Nyt vain nauttii kun voi vain piipahtaa paikalla ja ottaa vastaan mitä annetaan. Edellämainittua ruljanssia kohdallani kesti kuusi vuotta. Enää ei tule vapaalippuja kun näyttelyorganisaatio vaihtui taannoin.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #475 : Tammikuu 16, 2015, 13:02:45 ip »
Ällistyttävää; Oma auto kerralla leimalle! Olen paikkaillut syksystä asti edellisten omistajien köynnöstyksiä (kuten se aiemmin tässä säikeessä mainittu jakoremmi..) ja ihan oikeasti pelotti, mitä sieltä vielä katsuri löytää. Menin itse mukaan, että saa suoraan kertoa missä on feelua. Muutoin en halunnut ammattimiestä häiritä, työrauha on suotava.
Ei mitään kummempaa. Jokaista autoani vaivannut "vika" oli ainoa merkinnän aiheuttanut; takarekisterikilvenvalo ei toimi  ::) Se on semmonen kapistus, että kotona katsoessa toimii, mutta konttorilla ei varmasti!
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #476 : Tammikuu 16, 2015, 13:21:08 ip »
Ymmärrän, tavallaan naapuriani, kun hän tuli jutulle ja kyseli että eikös taloutemme auto ole jo viisi vuotta vanha?
Joo, sanoin, kuinka niin? Olet siis joutunut jo katsastamaan sen? Joo, kolme kertaa kun on paku. Vai niin, minä en niin vanhaksi autoani pidä että katsastaa pitäisi, tuumaili naapuri, ja kertoi vaihtavansa Avensiksen uuteen aina kun katsastus uhkaa. Vaihtoarvokin on niin hyvä.

Kyselin miksi Toyotan katsastaminen on niin pelottavaa että sitä ei voi teettää vaan pitää vaihtaa autoa. Naapuri kerto tarinan nuoruudestaan jolloin hänellä oli ollut sen ajan paras auto Ford Escort eikä se mennyt koskaan ekalla eikä aina toisellakaan kerralla katsastuksesta läpi vaan milloin oli mitäkin vikaa niin hän oli päättänyt että hänellä pitää olla uusi auto eikä sitä katsastukseen pidä viedä sen takia että siinä epäiltäisiin olevan jotain vikaa.

Siitä päästiin sitten kätevästi meidän autoomme: mitä vikoja siinä on katsatuksessa ilmennyt? Kysyi naapuri. Ilmoitin että ei mitään vikaa. Onhan siinä jotain tarvinnut olla kun se on katsastukseen määrätty? Ihmetteli hän.

En sitten jaksanut selittää että katsastuttaminen on periaatteeessa vapaaehtoista mutta sen laiminlyönti saattaa estää autolla ajamisen ja kiinni jäädessä menettää kilvet ja saa sakot vaikka auto olisi ihan ehytkin. Sanoin vain morjes!

Katsastuskonttorilla katsuri esitteli tilastoja Daciasta ja kertoi että heidän konttorillaan ei ole koskaan hylätty tai löydetty mitään vikaa Daciasta. Kollegansa sitten huuteli nosturin alta että eihän täällä ole katsatettu ikinä muita Dacioita kuin tämä sama mikä nytkin. Tilastot kertovat totuuden....

TunturiTT

  • Viestejä: 11 407
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #477 : Tammikuu 16, 2015, 14:48:48 ip »
Tuo katsastus antoi kyllä luottoa siihen, että mittarilukema saattanee pitää paikkaansa. On nimittäin tuollaiselle kärrylle 213tkm yllättävän vähän. 2000 vuoden auto ja vastaavat myynnissä olevat tuntuvat olevan yli kolmesataa kelattuja.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 464
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #478 : Tammikuu 16, 2015, 15:14:08 ip »
Daciasta kysellään kyllä jatkuvasti, varsinkin vanhemmat herrat, vikamääriä: onkos ollut paljon vikoja?

Vakiovastaus on ollut että on niin vähän ajettu että ei vielä tiedä vaikka vikoja tulisikin. Tällä hetkellä 53.000 km.

Ei kaupunkiasujalle paljon kilometrejä kerry kun vaimokin kulkee työmatkat julkisilla ja minä kaljottelumatkat. Kauppareissuja autolla ajetaan ja mitä minä sitten kolmen kilsan päässä käyn toisinaan verstaalla. Joskus kävellen, joskus bussilla.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: totaalisen off-topic -ketju
« Vastaus #479 : Tammikuu 16, 2015, 18:32:50 ip »
Kyllä nykyään ja nykyajan autot menee katsastuksesta läpi ilman mitään (tosin toi takarekkarin valo on vähän paha, mutta ei aiheuta hylkäystä).
Mulla oli 8 vuotta ja 288.000 km Toyota Corolla Diesel ja se meni aina laakista läpi. Samoin Opel Corsa Diesel, myös 8 vuotta ja ~280.000 km - kerran sain korjauskehoituksen takaiskareista ja viimeisessä katsastuksessa sanottiin, että on ilmestynyt vähän ruostetta - silloin meni vaihtoon.

Nythän mulla ei ole autoa ollenkaan, mutta emännän Honda Hybrid on pari kertaa katsastettu ilman mitään, mutta siinä on aika vähän kilometrejä.

Kalliiksi tulee Avensis-miehelle, vaikka olisi kuinka hyvä vaihtohyvitys... mutta mikäs siinä, kun on rahaa  :)
Emeritus-guzzisti