Kirjoittaja Aihe: Joltinenkin ylläri  (Luettu 3234 kertaa)

Topi K

  • Viestejä: 45
Joltinenkin ylläri
« : Elokuu 21, 2012, 18:12:55 ip »
Joo tuota.

Jossain määrin hämmästyin tänään postilaatikolla käytyäni. Siellähän oli Gruppon viiri ja papyrus, joka selvensi jotta miksi.

Hämmentää silti.

Vaan kiitoksia teille kovasti muistamisesta. Tässä pari kuvaa onnellisesta viirin karvaisesta vastaanottajasta ja likaisesta pyörästä. Elkää säikkykö ja jos liikaa pelottaa, laittakaa silmät kiinni, kun katsotte kuvaa.





KIITOS!

-Topi

Guzzr

  • Viestejä: 672
Vs: Joltinenkin ylläri
« Vastaus #1 : Elokuu 21, 2012, 18:53:00 ip »
Onnittelut.
Kerro nyt samalla lisää sinun Moto Guzzi,si historiasta ja teknisiä yksityiskohtia. Muistaakseni oli ainakin tummempi väri kun viimeksi näin Lemans,in.

Terv. Guzzr

Jukka Laine

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 053
  • Kotirintamamotoristi
Vs: Joltinenkin ylläri
« Vastaus #2 : Elokuu 22, 2012, 07:25:00 ap »
Likanen ja likanen, vaan niihän ne käyttöpyörät tuppaa välillä olemaan. Ku koko ajan kyhynyttää pyörää puhtaaksi nii ei kerkii ajamaan. Onnea!
Jukka Tuusulasta, Sport 1200.
Verestä Hyviä Muistoja!
Veriryhmä Gruppo MOTO GUZZI.

Topi K

  • Viestejä: 45
Vs: Joltinenkin ylläri
« Vastaus #3 : Elokuu 22, 2012, 09:16:12 ap »
Joo, tuohan on 86-mallin LM IV. Ostin sen joskus '93 tai '94. Punainen väritys on perua jostain vuodelta '04 tai '05 - sitä ennen se oli tosiaan muutaman vuoden mattamusta. Mustat kamat ovat kyllä tallella.

94 mm sylinterit, tasapainotettu kampura, Carrillon veivit, portatut kannet, kisaventtiilit ja -jouset, kevyet tönärit, 2 tulppaa/kansi. Silent-Hektik-sytky + puolat. Moto-Spezialin öljypohja, kun piti laskea öljyn tasoa alaspäin isojen mäntien huokuessa sikäls ettei kampikammion huohotus riittänyt - tuplatulppakonversio vei huohotuksen palautuksen kansiin. RAM-kytkin. Hormi Mistral. Etupää M1R kaasari-Sportista tai Daytonasta (Anttilan Pekka asensi Lemmarin ohjausakselin Sportin kolmioihin - ei kuulemma ollut hauskaa), 300 mm etulevyt + nelimäntäpuristimet (orggis 270 mm + kaksimäntäsatulat). 18-tuumainen etufillari. Jotain pikkuhileitä lisäksi.

Bensankulutus reippaahkossa moottoritiehölkässä ilman sivulaukkuja ja muita pitkän matkan kamoja noin 4 l/100 km. Yhteensä tuolla on rullattu kai noin 180 - 200 Mm. Vaihteistoa ja perää ei tiettävästi ole koskaan avattu - toimii.

Aika vähän tuolla tulee nykyisin ajettua, suurin osa töhnästä on vielä perua vuoden 2010 reissusta Itämeren ympäri. Tänä vuonna olen käynyt heittämässä pari lenkkiä, yhteensä noin 1000 km.

Peli oli tarkoitus arkistoida tuon Itämeren ympäriajon jälkeen ja sijoittaa uuden talon olohuoneeseen, vaan on jäänyt tekemättä. Pitäisi sitten ostaa joku toinen peli niitä paria reissua/kesä varten ja se ei tunnu panos/tuotos-suhteeltaan fiksulta ratkaisulta.

-Topi

LeCa

  • Viestejä: 710
Vs: Joltinenkin ylläri
« Vastaus #4 : Elokuu 22, 2012, 09:23:53 ap »
Onnittelut Topi. Olet tunnustuksen ja viirisi ansainnut.
Samaten onnittelut Karille, Matille ja Hempalle.
Hienoa työtä "lajin" eteen teiltä kaikilta.

t: Jussi