Ei se tina jauhoonnu pakkasessa jos siinä tinalankakelan päällä lukee:
S+Sn62Pb36Ap2 ja lisäksi 2,5% Flux (=juoksute)
Nyt olisi tietysti hyvä olla kuva, mutta koitan selittää tuhannella sanalla, niin silloinhan se vastaa kuvaa.
Kaksi johtimen päätä liitetään yhteen seuraavasti:
Kuoritaan puukolla vuolemalla pituussuuntaan, ei kietämällä ympäri, tai mieluiten kuorimapihdeillä, huom: oikealla välyksellä. Tämä siksi ettei tule kupariin sitä katkaisukaulaa. Kuoritaan niin vähän kuin mahdollista, esim: sentti kumpaakin. Johtimien päät kierretään tiukoiksi irrallaan ja ne tinataan. Tina ei saa kapilloitua eristeen sisäiseen osaan, vain kuorittu osa tinataan. Kumpikin tinattu paljas osa taivutetaan pyöröpihdeillä koukuksi, siis kaksin kerroin niin, että ne molemmat sopivat toistensa "sormikoukkuun" ja pystyvät myös irtautumaan siitä, siis ei puristeta lukkoon. Tämä siksi, että joskus se liitos on voitava siististi purkaa. Sitten työnnetään toiseen, pitempään johdonpuoleen, kutistemuoviletkun pätkä. Paras on sellainen, jossa on liima sisällä, liimatuppi, ne ovat yleensä pätkätavaraa, parin sentin pätkiä. Niillä tulee myös vesitiivis suoja. Jos liitoksia tehdään samaan nippuun useita, työnnetään kaikki johtimet sulkeva, tarpeeksi väljä ja iso liimatuppi, tai vähintään kutisteletkun pätkä ensimmäisenä. Sitten juottimella ja tarpeeksi runsaalla tinalla juotetaan ne johtimet sormikoukkuunsa kiinni. Kun juotin otetaan "tinavellistä" irti se liitos ei saa vähääkään tärähtää jähmettyessään, eikä siihen puhalleta. Jos se liikahtaa, sulatetaan juote uudelleen ja tehdään uusi yritys. Tämä on yleisin virhemahdollisuus, joka kostautuu seuraavana keväänä. Tietenkin tinan täytyy kunnolla juosta juotokseen, ja juottimen siis on oltava tarpeeksi kuuma. Liimatupet ja kutistesukat kutistetaan viimeisenä kuumailmapuhaltimella, jolla saa tietysti kaikki muovieristeet kärvennettyä myös pilalle.
Tarvikkeet ja aineet ovat sen verran halpoja, että tekniikka kannattaa ihan opetella ennen kuin menee kallista pyöräänsä tunaroimaan.
Näin on tehty ikuisista ajoista asti silloin kun on mahdotonta löytää liitintä vanhoihin vehkeisiin ja juuri silloin kun kaikki liittimet aina alkavat pätkiä. Erityisesti merielektroniikka on tyypillinen asiakas.