Kirjoittaja Aihe: Pikkulohkon virittäminen  (Luettu 11379 kertaa)

Pende

  • Viestejä: 33
Pikkulohkon virittäminen
« : Heinäkuu 08, 2011, 08:28:47 ap »
Netin ihmemaailma on täynnä kaikkea mahdollista, mutta kysynpä arvon foorumisteilta neuvoa / ideoita pikkulohkon tuunaamiseen. Josko tulisi käytännössä testattuja toteutuksia ja kokemuksia.

Pikkulohkon pyörät on kivan kevyitä ja pienelläkin teholla kulkevia. Vakiokunnossa jää kaipaamaan parempaa vääntöä varsinkin kahta päällä mentäessä. Ja miehekkäämmät soundit putkista olisi kanssa toivelistalla.

Laitetaan rajauksia sen verran että nykyinen pyörä on kaasarikoneella ja voimansiirron soisi vielä olettaa kestävän lisäteho.

Nimimerkillä mopon ratastaminen ollut tähän mennessä vaativin tekemäni "viritys"

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #1 : Heinäkuu 08, 2011, 12:29:57 ip »
Ekana halvat hevoset käyttöön:

Ilmanputsarikotelo pois, kartio- tai vaahtomuovifiltterit kummallekin kaasarille, äänenvaimentajat vaihtoon. Sitten suutinjumpalla seokset kohdilleen ja sytytyksen hienosäätö vastaamaan päällä olevaa setuppia. Rokkaa jo eri tahtiin.

Kalliilla sitten -> kuutioita lisää, paremmat kaasarit nokan hionta. Tai sitten ohjelmoitava ruisku/sytytyksen säätöyksikkö.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #2 : Heinäkuu 08, 2011, 17:44:01 ip »
Epäilen, että vaihteisto ei kestä - miksi muuten teho olisi pysynyt samana 20 vuotta?  ???
Emeritus-guzzisti

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #3 : Heinäkuu 08, 2011, 21:20:24 ip »
Ei ole vaihteisto mikä ensimmäisenä antautuu. Se tulee olemaan kardaanin ristikko. Loota kestää kyllä. Ristin jälkeen heikoin lenkki lienee perä.

Teho on varmaan siksi pysynyt samana, kun menee kaupaksi noinkin. Siellä alakerrassahan on kaikki samat kamat, kaikissa kokoluokissa. Ainoastaan porauksella (ei aina edes tällä), iskulla ja venttiilien koolla pelattu eri kuutioiden välillä.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #4 : Heinäkuu 09, 2011, 10:20:56 ap »
Se mikä antautuu, kovassa käskytyksessä tai liian pienillä kierroksilla ajossa, on kytkinlevyn sysäyksenvaimennin. Kardaanin ristikkokin kestää kun sen purkaa, puhdistaa ja voitelee parin vuoden välein. Sama koskee kardaanin takapään spooriholkkia. Vaihteistokin pelaa kunhan välttää köröttelyä liian isolla vaihteella. Moottorin terävän hakkaava käynti saa aikaan tietynlaista resonanssia.

Viritysapuja kyllä löytyy. Ohjelmoitava sytytys on kova sana jo vakiokoneeseen. Ja tulee paljon halvemmaksi kuin esim kannen kanavien avartaminen. Kokemukseni mukaan kaksiventtiilisen pikkulohko tuottaa helposti liki 20 prossaa lisätehoa.

mm

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #5 : Heinäkuu 09, 2011, 10:43:23 ap »
Kardaanin ristikot yms. olisi varmaan melko helppoa tehdä vahvemmiksi, vaihteisto on vaikeampi. Ja vaihteistoa on vahvistettukin, eikä syyttä: meikäläisen noin 29.000 km ajetussa Floridassa 4. ja 5. vaihde jo oireilivat.
Emeritus-guzzisti

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #6 : Heinäkuu 09, 2011, 15:47:39 ip »
Paitsi pikkulohkossa ei ole helppoa. Risti on just niin iso, kun mahtuu pyörimään laatikon hännän sisällä. Siinä häntäputkessa on kupeessa laakeroituna takahaarukka.
Florida on sitä ikäluokkaa pikkulohkoissa, että isommissa vaihteissa oli suunnittelupöydältä asti jäänyt lapsus rattaisiin. Rattaiden hammaspofiilia ja leikkausta on sen jälkeen recallina vaihdettu paikin kertaa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #7 : Heinäkuu 10, 2011, 09:06:03 ap »
Paitsi pikkulohkossa ei ole helppoa. Risti on just niin iso, kun mahtuu pyörimään laatikon hännän sisällä.
<snip>

Kyllä se tehtaalle olisi mahdollista.
Emeritus-guzzisti

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #8 : Heinäkuu 10, 2011, 09:58:04 ap »
Juu, tehtaalle. Pitäisi suunnitella uudet kuoret lootaan, uusi runko ja uusi takahaarukka. Ei taida pikkutehtaalla paukut riittää, kun verrataan saavutettuun tuottoon.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Vierailija

  • Viestejä: 1 671
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #9 : Heinäkuu 10, 2011, 22:55:00 ip »
Juu, tehtaalle. Pitäisi suunnitella uudet kuoret lootaan, uusi runko ja uusi takahaarukka. Ei taida pikkutehtaalla paukut riittää, kun verrataan saavutettuun tuottoon.

Ilmeisesti juuri näin... ja Nevada on kuitenkin lukumääräisesti parhaiten myyvä pyörä.  ;D
Emeritus-guzzisti

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #10 : Heinäkuu 10, 2011, 23:10:58 ip »
Jos kaasutinpeli tyydyttää niin sytkäksi esittäisin Ignitechiä helpon säädettävyytensä puolesta.
MiniSquirt jos haluaa sytkän ja ruiskun samassa paketissa. Riittää puuhaa muutamaksi ehtooksi...

Lisäys edelliseen: Tästä on hyvä lähteä perehtymään ruiskutuksen saloihin. Lataa PDF-tiedosto koneellesi Googlettamalla finsquirt ecu. Sieltä löytyy paljon muutakin mutta tämä suomenkielinen opas helpottaa isosti. Olisin laittanut liitteenä mutta tiedosto on melko iso että ei mahtunut kerralla.

Teksti on siltä ajalta kun itse sekosin laitteeseen. Tämä versio on ensimmäisiä laajalevikkisiä ei-kaupallisia itse koottavia järjestelmiä ja juuri tätä olen käyttänyt jo useampaan ruiskuun.

Nykyisin on tarjolla kehittyneempääkin tekniikkaa. Interin netistä löytyy runsaasti asiaan liittyviä artikkeleita ja keskusteluja.

mm
« Viimeksi muokattu: Heinäkuu 12, 2011, 12:11:36 ip kirjoittanut motomatti »

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #11 : Heinäkuu 12, 2011, 13:19:54 ip »
Koska kyseessä on alkuperäisessä kunnossa oleva aihio, etenisin seuraavasti. Edellyttäen, ettei ilmene valmiiksi hyväksi koettua ja dokumentoitua viripakettia Nevadaan(Lafranconit?, BMC?, suuttimien koot, neulojen korkeudet). Ideana on, että tehdään yksi muutos kerrallaan ja penkitetään joka muutoksen jälkeen. Penkityksessä dokumentoidaan tehokäyrä ja CO-arvo ja sen jälkeen ajetaan pari tankillista perstuntumaa tunnustellen ja kulutusta seuraten, jonka jälkeen tehdään seuraava muutos. Ja kierros alusta. Voisin kuvitella, että yhden vedon hinta olisi jotain 10-20€
1. Putkisto uusiksi. Esim. http://www.motogiovane.it/skart.php3?art_cod=AL089
2. Imupuolen muutokset (kartiot tai paneli). Itse vaihtaisin panelisuodattimen välttyäkseni kampikammion tuuletuksen muutoksilta. Esim. http://www.bmcairfilters.com/search_m.aspx?marca=51&lng=1 en tiedä käykö.

Em. jälkeen on selvillä lähtökohta kaasarien muutoksille. Edelleen joka muutoksen jälkeen veto penkissä ja johtopäätökset tehon, väätökäyrän CO arvon ja perstuntuman muutoksista.

Tai sitten vaihdetaan 2. kohdan jälkeen ruiskujärjestelmään ja jatketaan sitä polkua. Lopputuloksena arvioisin, että huipputeho nousee 10% ja keskikierrosluvuilla vääntöominaisuudet paranevat.

Forza Moto Guzzi!

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #12 : Heinäkuu 12, 2011, 14:38:20 ip »
Olipa sitten kaasari- tai ruiskupeli niin laajakaistalambdaan kannattaa satsata. Tavallisellakin lambdalla pärjää mutta laajakaistaisella pääsee heti seosarvojen kanssa sinuiksi. Säästyy penkkiajolta jos ei välttämättä halua joka kerran tietää CO:ta ja tehoja.

mm

kaide

  • Viestejä: 1 141
  • Rookie_1977
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #13 : Heinäkuu 12, 2011, 17:51:29 ip »
Penkitys alussa ja lopussa. Mitä nuo lambda-systeemit kustantaa vai voiko vuokrata jostain?
Forza Moto Guzzi!

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: Pikkulohkon virittäminen
« Vastaus #14 : Heinäkuu 12, 2011, 18:08:29 ip »
Biltema/Motonet. Lambdat alkaen 30e. Näytöt jotain saman verran.
Laajakaista löytyy mm Stormilta vahvistimineen ja näyttöineen alta 250e.

Ihan peruskamaa autotarvikeliikkeissä. Vaatii pakokäyrään 18 mm hienokierteen. Kannattaa pyytää asennussarja mukana tai hankkia erikseen. Rosterikäyrään on asennus helpointa ja kromattuun kannattaa laittaa sellaiseen paikkaan ettei hitsisauma näy.

Netistähän noita voi katsella ajankulukseen.

Yhtymän Miesten tallillakin asennuksia suoritetaan...

mm