Moi.
Kyllä kaikki ovat suurinpiirtein oikeassa jotka tarjoavat maantielle rengaspaineeksi n. 3bar
painetta vyörenkaisiin. Eteen ja taakse.
Meille on jäänyt monessa tapauksessa menneisyyden painolastina liian pienet rengaspaineet käyttöön. Renkaat ovat muuttuneet vuosikymmenten saatossa mutta jostain kumman syystä edelleen vanhaan, ja vissiin uuteenkin Guzziin tyrkytetään 2.5 bar paineita.
On kait jotain tekemistä ajomukavuuden kanssa. Mutta muistaakseni Hannu Mikkola lausui jo vuosia sitten että, ajomukavuudella ja ajo-ominaisuuksilla ei ole mitään yhteistä.
Tuo 2,5 bar paine hyödyttää vain rengaskauppiasta. Kun joskus 15v sitten tajusin laittaa LeMansin eturenkaaseen 3 bar(teräsvyö) ja takarenkaaseen 3.5 bar,(VB,puolivyö) renkailla pääsikin 30% pidemmälle eikä hyvä ajettavuus ainakaan huonontunut.
Vyörenkaiden kulumiseen paineen nostaminen ei vaikuta niin paljon. Ei ainakaan kevyessä ja tehottomassa pyörässä

.
Renkaiden sivusta löytyy paine, millä rengas saavuttaa maksimikantavuutensa. On ollut yleensä 2,9 bar. Sitä ei kannattane paljoa ylittää.
Alle 2,5 bar paineet ovat käypäisiä rata-ajossa. Jos joku pelkää että, 3 bar paineella
rengas ei lämpiä eikä pidä, hän on siinä mielessä oikeassa että, rata-ajoon suunnitellut renkaat eivät kylminä pidä. Eivät ne tosin saavuta toimintalämpötilaansa muutenkaan maantieajossa ja voivat olla aika liukkaat. Sama koskee myös renkaita joiden kulutuspinnan reunaosat ovat ns.pehmeämpää seosta. Normaaliajossa reuna ei ikinä lämpiä niin paljon että, sen pitoon voisi luotaa. Kerran on ollut alla moiset kumirinkulat ja toisia en laita.
Normi katurenkaat toimivat kylminäkin. Ne on sellaisiksi suunniteltu.
Ja kaikkihan tarkastavat/säätävät rengaspaineen kylmästä renkaasta.
Pekka