Kirjoittaja Aihe: öljymäärän tarkastus  (Luettu 5581 kertaa)

mika l

  • Viestejä: 12
öljymäärän tarkastus
« : Joulukuu 20, 2008, 13:37:05 ip »
morjesta, onko eroa ruiskumallin ja kaasarikoneen öljyn mittauksessa ,tikku pohjaan vai ei? ja pyörähän on nevada . hyvää joulua kaikille!

poku

  • Viestejä: 133
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #1 : Tammikuu 11, 2009, 15:00:05 ip »
Eihän sitä tikkua pohjaan tarvii kiertää.

Calimero

  • Viestejä: 42
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #2 : Tammikuu 11, 2009, 16:06:23 ip »
Eihän sitä tikkua pohjaan tarvii kiertää.
Kylläpäs tarvitsee ainakin Calissa ja Daytona/Centaurossa. Mikä nyt on tietysti hölmöä mutta niin manuaali väittää.  :P
Cali EV Touring 2003

I.H.

  • Viestejä: 1 264
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #3 : Tammikuu 11, 2009, 20:27:04 ip »
Meikäläinen ei paljon tikkua katsele , öljynvaihdossa laitan sen verran öljyä kun ohjekirjassa sanotaan ja sillä sipuli. Ja jos tiputtelee sen kyllä huomaa ja jos pölläyttelee siitäkin kaverit kyllä äkkiä huomauttaa !   ;)
Titaniumin kuski

Da Bomba Franconi

  • Viestejä: 120
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #4 : Tammikuu 12, 2009, 14:44:23 ip »
Tikun pohjaan vääntminen ei ole tarpeellista. Öljyä on riittävästi kun tikku kastuu puoliväliin. Jos pistää yli saattaa kovilla kierroksilla pölläyttää ja muutenkin kone muuttuu aavistuksen raskaskäyntiseksi.


GinTurismo

  • Viestejä: 294
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #5 : Tammikuu 12, 2009, 15:30:20 ip »
Kyllä kait ainakin Mille GT:n ohjekirjassa neuvottiin kiertämään tikku pohjaan öljyn määrää mitatessa, ja sama kone on monissa muissa malleissa  ???
Vielä yksi GT, kiitos.

lemppari

  • Viestejä: 406
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #6 : Tammikuu 12, 2009, 15:51:59 ip »
Näin on myös V 11 Sportissa ja vanhassa Le Mans 1:ssä. Huomasin tosin vasta viime talvena oikein huolella huoltokirjaa luettuna, joten eipä tuo isolohko ole turhan tarkka kunhan öljyä ylipäätänsä on. Mamman pikkulohko on tarkempi siinä suhteessa.
...vielä pääsee viis kilsaa varatankilla.....oho..

Da Bomba Franconi

  • Viestejä: 120
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #7 : Tammikuu 12, 2009, 16:44:12 ip »
Kyllä kait ainakin Mille GT:n ohjekirjassa neuvottiin kiertämään tikku pohjaan öljyn määrää mitatessa, ja sama kone on monissa muissa malleissa  ???

Jep samoin Calin ohjekirjassa: http://www.guzzitech.com/guzzi007/manuals/California_Manual/California_Manual.html#(fig.%2023)
Mutta se tikku menee niin vinossa ettei siinä ole suurta mittauksellista eroa onko se pohjassa vai ei.
« Viimeksi muokattu: Tammikuu 17, 2009, 01:06:28 ap kirjoittanut Da Bomba Franconi »

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #8 : Tammikuu 12, 2009, 18:02:18 ip »
pikkulohko on tarkempi siinä suhteessa.

Jep. Johtunee varmaan siitä, että öljytilavuus koneessa on pienempi. Jos rasvaa on liikaa, pullahtaa nokka-akselin stefa. Moottorista tulee tällöin öljyn suoravalutusmoottori. Se öljy pyrkii myös hanakasti huohotuksen kautta pihalle, ainakin reipashenkisemmässä ajossa. Siihen on tosin lääkkeet jo asennettuna  ;)
Hyvä pyörä, parempi mieli.

motomatti

  • Viestejä: 13 485
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #9 : Tammikuu 22, 2009, 12:23:57 ip »
Centauron vakio öljymäärä, ylärajalla, tikku pohjaan kierrettynä, ei riitä jos vetää rajuja kiihdytyksiä tai keulii. Pumppu imee tyhjää ja ö-paineet katoaa. Erityisesti kylmemmillä keleillä 20w50 mineraaleilla. Tähän auttaa lievä öljymäärän lisäys yli ylärajan, n. 1/2 litraa ja hyvä lämmityskäyttö. Kovilla kierroksilla kun öljypumppu painaa kylmähkön öljyn yläkertaan niin se ei ehdi uudelle kierrokselle riittävän äkisti. Haitallista on se.

Breva 1100:ssa tällaisia ongelmia en ole huomannut. Tosin ei se kiihdy kovin ripeästi eikä nosta keulaakaan. Vain hiukan venyttää etutelareita kun kääntää kaasua reippaammin. Ostin muuten Piikkiöstä tarvikejousen Brevan takaiskariin. Pitäis olla kantavampi kaksi päällä matkatavaroiden kanssa kuin alkuperäinen. (minä ja kyytiläinen yhteensä reilusti yli 200 kg)  Ehkäpä valojen suuntauskin siitä kohentuisi.

Viimeinen niitti alkuperäiselle takajouselle tuli kun syyskuussa olin kyydissä ja minua isompi kaveri ajoi pyörälläni pitkin sorateitä. Eräässä heitossa jousi ikään kuin antoi periksi eikä noussut enää alkuperäiseen pituuteensa. Iskunvaimennin kyllä toimii. Sitä ennenkin oli kaksi päällä ongelmia nopeilla mutkapätkillä. Keskituki raapi silloin tällöin päällystettä.

mm 

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 186
Vs: öljymäärän tarkastus
« Vastaus #10 : Tammikuu 22, 2009, 15:51:20 ip »


Myös V11:ssä öljynpaineen merkkivalo toimii kiihdytyksen merkkivalona, jos
öljynpinnan päästää lähelle alarajaa.