Kirjoittaja Aihe: Stelvion kahvanlämppärit?  (Luettu 13948 kertaa)

rimpjar

  • Viestejä: 331
  • tuolla mennääntämä suvi
Vs: Stelvion kahvanlämppärit?
« Vastaus #30 : Huhtikuu 10, 2015, 22:12:33 ip »
No tulipa yöllä kolmen hujakoilla ajettua töistä kotiin 75km ja mittari pyöri siinä -3 molemminpuolin ja hyvinpä nuo kätöset lämpimänä pysyi
ilman lämpökahvojakin eikä tarvinnut murehtia ohomeja eikä watteja.  ::)Muuten hyviä kesän alkuja sinne Suomeen. :)
Noilla lapasilla kun alkaa etsimään jarrukahvaa voi kestää sen verran kauan että ehkä parempi kääntää sittenkin kaasukahvasta ;D - vai lepääkö sulla neljä sormea jarrulla koko ajan?
Eihän sitä yöllä tarvihte jarrutella pahemmin ja kyllä se pehmeästi pysähtyy jos hirvi, peura tai villisika eteen hyppää net on ainut ongelma tuossa yö ajossa. :)

NorgeGTL

  • Viestejä: 817
Vs: Stelvion kahvanlämppärit?
« Vastaus #31 : Huhtikuu 19, 2015, 08:54:19 ap »
Nyt on kokeilu ajossakin ja toimii. Käyttö voisi olla kätevämpääkin kun on valikon kautta. Ja se mikä nyppii on notta säätää voi vain pyörän ollessa pysähdyksissä... tuo on varmasti jotakin maksimointia taas. Eli ennen liikkeelle lähtöä pitää ennustaa keli ja tehon tarve. Jos tuo todetaan hankalaksi niin sitten pitää laittaa tavan katkaisijalla.
Stelvio ´12 & 650 NTX ´87 ynnä Cali EV ´04 ja naisen Stelvio ´08.
Ex. Norge ´07, Calit ´06 ja ´03 sekä Quota ´99

Makestain

  • Viestejä: 184
Vs: Stelvion kahvanlämppärit?
« Vastaus #32 : Huhtikuu 19, 2015, 19:27:32 ip »
Ja se mikä nyppii on notta säätää voi vain pyörän ollessa pysähdyksissä...
Asensitko siis nuo Stormin lämppärit? Kyllä mä voin niitä omassani säädellä ajon aikana...
Kasi vee ei vee kasi

NorgeGTL

  • Viestejä: 817
Vs: Stelvion kahvanlämppärit?
« Vastaus #33 : Huhtikuu 20, 2015, 15:30:16 ip »
En niitä Stormilaisia vaan laitoin kelmit tuppien alle ja kytkin piuhat pyörän omaan järjestelmään kun oli valliina piuhat ja kytkentä eli toimivat kuin alkuperäiset. Vasemman kahvan juuresta isolla nappulalla ja näutössä näkyy onko äällä ja millä teholla. Siistiä mutta näjemmä ei niin kätevää. ´12-mallisessa on niin kuin Norgessakin oli eli vasemmalla etusormella nappula siinä valovaihtajan alapuolella, mikä taas on kätevää. 
Stelvio ´12 & 650 NTX ´87 ynnä Cali EV ´04 ja naisen Stelvio ´08.
Ex. Norge ´07, Calit ´06 ja ´03 sekä Quota ´99