Kirjoittaja Aihe: Nevadan käynnistys  (Luettu 6085 kertaa)

Antero

  • Viestejä: 7
Nevadan käynnistys
« : Elokuu 02, 2007, 08:57:57 ap »
Tuoreena vm 1997 Nevadan omistaja olen tässä opetellut myös pyörän käynnistystä.

Lämpimästä tallista täysryypyllä ja 1/4 kaasukahvan kääntämisellä kone ei käynnisty kunnolla. Lämpimänä kone lähtee käyntiin heti, mutta siis lämpimästä tallista sen kanssa on vähän temppuilemista. Olen kokeillut myös ilman ryyppyä ja pelkällä kaasukahvan kääntämisellä, puoliryypyllä kaasukahvaa kääntämällä ja ilman, sekä täysryypyllä ilman kaasukahvan kääntöä. Ilman ryyppyä ja kaasukahvan kääntämistä on yritetty. Kaikkea edellämainittua milloin missäkin järjestyksessä. Startti pyörii kyllä kunnolla.

Aina se on lopulta käyntiin lähtenyt, mutta vaatii jopa kymmenen starttausta. Tulpat on tuliterät, sytytys- tai bensapuolen kunnosta en osaa sanoa mitään, ostin vehkeen vasta äskettäin. Pyörä menee syksyllä täyshuoltoon ja ongelmahan saattaa korjaantua siellä.

En tunnu löytävän oikeaa logiikkaa tuohon käynnistykseen ja olisin kiitollinen kokeneempien neuvoista. 

  • Vieras
Nevadan käynnistys
« Vastaus #1 : Elokuu 02, 2007, 10:40:21 ap »
Terve,

Nyt en tiedä onko pyöräsi ruisku- vai kaasariversio, mutta oletan että kaasari jos siinä on oikea "ryyppy". Ruiskussahan se ainakin isolohkoissa on vain "käsikaasu" jolla kierroksia saa kylmänä nostettua että mopo pysyy käynnissä.

Jos se on kaasariversio niin siinä voisi olla kiihdytyspumput, jotka löytyvät myös vanhemmista isolohkoista. Silloin voisi vielä yrittää sitä että käännät kerran tai kaksi ripeästi kaasun auki ja takaisin kiinni. Sitten starttaus koskematta kaasukahvaan ja ilman ryyppyä. Kiihdytyspumppujen ruiskaukset antavat riittävästi rikastusta mutta eivät rikasta konetta jatkuvasti kuten ryyppy tekee.

Tuo toimi vanhassa Le Mansissa hyvin. Tuossa siis oletan että Nevadassa on kiihdytyspumput ja tätä en varmuudella tiedä.

Nevada-expertit toivottavasti antavat pikkulohkolle täsmäohjeita.

- JuhaV

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Nevadan käynnistys
« Vastaus #2 : Elokuu 02, 2007, 23:43:43 ip »
Sulla on ilmeisesti kaasarimallin Nevada. Omassa läjässä on sama kone (-99 pannu) ja se vaatii "puolilämpöisenä" ja kylmänä AINA ryyppyä. Tai ainakin se lyhentää starttausta merkittävästi. Lähtenee kyllä ilmankin. Mutta se varsinainen konsti on seuraava: (Bensa)hanat auki, ryyppy täysille, kaasukahvasta löysät pois ja ihan ihan ihan vähän kaasua, sitten startaten. Kun hörähtää, varovasti kaasua ja kun on varmasti käynnissä, ryyppy pois. Jos kaasareissa on vakiot tai muuten vaan pienet suuttimet, voi ryyppyä joutua pitämään pidempään.

Voihan toki olla, että sun kaasareissa on ylimääräistä töhnää tai vettä. Ainakin joissain edellisissä laitteissa on vaikuttanut oireet juurikin samoilta. Pienellä putsingilla vaivat ovat poistuneet. Ei nyt ole manuaalia tms tässä käsillä, niin en tiedä mitkä kaasarit sulla on, mutta ainakin noissa PHBH:ssa on bensan sisääntulonipassa pieni siivilä. Siihen kerääntyy ajan oloon tankista irronnutta ja tankatessa bensaan joutuneita partikkeleita. Ne voivat kyllä aiheuttaa kuvaamiasi oireita, koska bensaa ei riitä ryypylle tarpeeksi. Siivilät puhtaaksi siis.
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Jukka Laine

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 053
  • Kotirintamamotoristi
Nevadan käynnistys
« Vastaus #3 : Elokuu 03, 2007, 00:16:46 ap »
Samaa tautia oli pikkulohko Monzassa kun kärkien välykset eivät olleet oikein. Sittemmin lähti ryypyn kera hyvin käyntiin. Tämä vain kärjellisiin laitteisiin tieteski.
Jukka Tuusulasta, Sport 1200.
Verestä Hyviä Muistoja!
Veriryhmä Gruppo MOTO GUZZI.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Nevadan käynnistys
« Vastaus #4 : Elokuu 03, 2007, 03:13:05 ap »
Eikös tuo -97 oo kärettömällä?
Hyvä pyörä, parempi mieli.

Antero

  • Viestejä: 7
Nevadan käynnistys
« Vastaus #5 : Elokuu 07, 2007, 03:39:13 ap »
Kaasarimalli on ja kärjettömällä sytytyksellä. Nyt on kokeiltu molempia neuvoja ja niillä lähtee kummallakin tavalla käyntiin ekasta startista ! Eli joko ensin kaasua pari kertaa rivakasti kääntämällä ja sitten käynnistys ilman ryyppyä tai ryyppy täysille, löysät pois kaasuvaijerista ja ihan varovasti kaasua. Jälkimmäisellä tavalla hörähtää käyntiin jopa ehkä paremmin. 

Kiitos neuvoista, tämä foorumi on maineensa veroinen !

Jotain pientä säätö-, tai putsaustarvetta laitteissa on, sillä tasaisella vauhdilla noin 4000 kierroksilla ajettaessa moottori ikäänkuin "sammuu" välillä aivan pieneksi hetkeksi, ehkä alle sekunniksi kerrallaan ja se tekee menosta ikävän tuntuista. Aika on jo varattu merkkihuoltoon, siellä laitetaan perussäädöt kohdalleen ja tehdään mm. kaasareiden sykronointi.

Pette

  • Viestejä: 20
Nevadan käynnistys
« Vastaus #6 : Elokuu 07, 2007, 10:55:45 ap »
Lainaus
Jotain pientä säätö-, tai putsaustarvetta laitteissa on, sillä tasaisella vauhdilla noin 4000 kierroksilla ajettaessa moottori ikäänkuin "sammuu" välillä aivan pieneksi hetkeksi, ehkä alle sekunniksi kerrallaan ja se tekee menosta ikävän tuntuista. Aika on jo varattu merkkihuoltoon, siellä laitetaan perussäädöt kohdalleen ja tehdään mm. kaasareiden sykronointi.
 

Minulla oli samaa vaivaa omassa -99 Nevadassani - tasaisella kaasulla "pätki". Asia korjautui, kun avasin ja putsasin kaasarit kunnolla paineilman kanssa - pelkkä siivilöiden putsaus ei auttanut. Jonkin ajan kuluttua (alle 500 km) vaiva uusiutui, jonka jälkeen putsasin kaasarit uudelleen ja laitoin tankista tulevan polttoaineletkun väliin huoltoasemilta saatavan paperisydämisen polttoainesuodattimen (n. 2€ + 2 kpl D14mm letkuklemmaria yht n. 2€). Nyt käy tasaisesti eikä ole vaiva uusiutunut muutamaan tuhanteen kilometriin. Bensan kulutuskin laski, kun kaasarit putsasi.

Nähtävästi tankissani on jotain hyvin pienijakoista töhkää, mikä pääsee siivilöiden läpi kaasareihin - voipa olla esim. ruostetta (kun avasin kohokammion pohjan, oli sinne johonkin nurkkaan kertynyt hieman jotain ruskeita hyvin pieniä partikkeleita.) En ole tankkia viitsinyt ruveta putsaamaan näin kesällä, kun nythän ajetaan - katsotaan sitten talvella.

Huollossa ei kaasaraita normaalisti avata ja putsata, ainoastaan säädetään, ellei erikseen tilaa työtä - irroitus, purkaminen ja puhdistaminen ei ole kovin kummoinen työ tehdä itsekään. Hyvä on irroitaa kaikki irtoavat osat ja laskea paineilmalla huolella kaikista mahdollisista reiístä läpi - myös suuttimien reiät joka suuntaan (joskus on käynyt niin, että vaiva ei ole poistunut, kun puhdistus on ollut hieman liian ylimalkainen).

Nevada on mainio pyörä.   -Petteri[/size]
« Viimeksi muokattu: Elokuu 07, 2007, 10:59:00 ap kirjoittanut Pezgu »

Janne K

  • Viestejä: 154
Nevadan käynnistys
« Vastaus #7 : Elokuu 08, 2007, 01:38:42 ap »
En tiedä millainen ryyppyvaijerimekanismi Nevadassa on, mutta Le Mansissa vastaavantyyppistä pätkimistä aiheutti myös se, että toisen kaasarin ryyppyvaijerin kuori oli jotenkin päässyt hyppäämään pois paikaltaan ryyppyvivun kiinnikkeessä. Tämän vuoksi ryyppy oli koko ajan päällä toiselle sylinterille. Aiheutti tuollaista nykimistä, huonoa tyhjäkäyntiä ja savutusta toisesta putkesta. Oli onneksi helppo selvittää... Sama aiheutuu, jos vaijerit on säädetty liian tiukalle.

 

Antero

  • Viestejä: 7
Nevadan käynnistys
« Vastaus #8 : Elokuu 22, 2007, 02:26:00 ap »
Nyt on Nevada käynyt huollossa. Kaasareiden sykronoinnissa oli sanomista, neulaventtiilit oli vähän kuluneet ja bensapinta liian korkealla. Kaasari puhdistettiin ja säädettiin ja nyt nykiminen 100 km/h ja 4000 rpm kohdalla ainakin väheni merkittävästi. Käynnistysongelmat olivat omaa osaamattomuutta.

Oikea kaasutin edelleen tulvii yli kun pyörän laittaa sivuseisontatuelle. Ei auttanut tuo bensapinnan laskeminenkaan. Huollossa eivät saaneet sitä kuriin, ihmeteltiin vaan yhdessä, miten kallellaan pyörä on sivuseisontatuella. Vasen ei kuitenkaan tee sitä, joten jotain häikkää oikeassa on. Liekö muilla Nevadan omistajilla samoja murheita ?

Toinen ihmettelyn aihe on venttiilien ääni. Tyhjäkäynnillä naputus ei juurikaan vähentynyt säätämisen jälkeen. Kilinä isolla vaihteella kaasua käännettäessä katosi, mutta ihan hiljaiseksi kone ei tullut. Aikaisempi japsicustomi vaikeni kyllä venttiiilien säädön jälkeen kokonaan. Olisiko syytä vaatia huoltoa katsomaan venttiilit uudestaan, ääni tuntuu tulevan etenkin oikealta puolelta. Ei tuo taida ihme homma olla itseltäkään.

Janne K

  • Viestejä: 154
Nevadan käynnistys
« Vastaus #9 : Elokuu 22, 2007, 03:43:22 ap »
Venttiilien säädöt ovat Guzzissa yleensä silloin kohdallaan, kun pitävät ääntä. Jollei helise, ovat välykset liian tiukat.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Nevadan käynnistys
« Vastaus #10 : Elokuu 22, 2007, 04:27:55 ap »
Käy jos mahdollista, kuuntelemassa muiden pikkulohkoisten käyntiä. Vertailemalla päässet lopputulokseen, onko moposi äänekäs. Itse pidin omaani kovaäänisenä venttiilien suhteen (oikein säädettynä ja hyvin öljyin varustettuna), mutta reissu Haapasaaren miittiin avasi korvani. Uudessa pikku-Brevassa ja muutamassa tuoreemmassa Nevadassa oli hurjempi venttiilikuoro, kuin omassani, pidän tuota jopa hiljaisena muihin verrattuna :O 

Epäilen tuon rallatuksen johtuvan vain ja ainoastaan keinuvipujen rakenteesta ja niissä käytettävästä suuresta välyksestä. Tuolla rakenteella ja suurella kosketuspinnalla vivun päässä ei voi päästä äänettömään käyntiin, paitsi hukuttamalla venttiilikoneisto paksuun öljyyn.

Voi toki olla, että oikea puoli on säädetty liian suurelle välykselle. Säätö on helppo-> Pyörä keskituelle, kolmonen tai nelonen pesään, tulppa pois, venttiilikoppa pois. Otat vaikka lyijykynän, jonka työnnät pyttyyn, pyörität takarenkaasta männän yläkuolokohtaan ja (kun molemmat vivut ovat levossa, imu lähtee aukeamaan jos pyörität konetta) säädät/tarkastat välykset. Kasaus vastakkaisessa järjestyksessä ja muista laittaa vapaalle  ennen käynnistystä :D
Hyvä pyörä, parempi mieli.