Tuo Tommin ajatelma on hyvä ja varsin kannatettava. Itse asiassa netissä on jo ainakin raakileena foorumi, jonka tavoitteena on olla tuollainen 'keskusvarasto' eri merkkisille pyörille ja niiden tiedoille. Pahaksi onneksi vaan saitin ideoineella kaksikolla ei tahdo riittääkään sitten aikaa homman kehittelyyn, ja sisällöntuottajia kaivataan.
Eli jos tuommoista tietokantaa ei tänne saada pykättyä, niin senhän voisi tuonne Tuomon ja Tuulan Boksit -saitille tehdä. Tällä hetkellä siellä ei ole vielä juuri mitään, mutta jo pelkästän gusti-tiedoista pääsisi jo hyvään alkuun. HeikkiL siellä on jo jotain alustavaa touhunnutkin. Mikä ettei tuosta voisi jatkaa hommaa laajemminkin.
Siis ihan vaan noin yhtenä vaihtoehtona tommoinenkin, kun joku on jo nähnyt vaivaa moisen idean alkuunpanemiseksi.
http://boxit.foorumit.fi/index.phpValmistajat taas ovat kuin saksalaiset ilotytöt: kaikille ja rahasta... "Loput" tuotannosta myydään erilaisille varaosaketjuille ilman mitään koodeja. Esim. taannoin oli eräs HP / Canon / Brother / IBM -laserprintteri ihan sama kone, vain nimitarra vaihteli. Mistäs tuutista eri bensafirmat hakevat lastin? Neste Porvoo / Naantali...
Ei edes taannoin, vaan vielä enenevässä määrin tänäkin päivänä monet, ellei useimmat HP:n printterit tulostustavasta riippumatta tulevat Canonin pajalta, samoin muutama muu merkki tehdään samoissa pajoissa. Tehtaita on aina vähemmän kuin tuotemerkkejä.
Kaikki tankkiautot hakevat lastinsa Porvoon Sköldvikistä, paria poikkeusta lukuunottamatta, tankin kyljessä olevasta logosta riippumatta. Kukin firma heittää sitten vaan omat lisäainemömmönsä tankin sekaan, tai on heittämättä, eli yhtä ja samaa menovettä sekin. Samoten kaikki Suomessa myytävät nk. bulkkiöljyt tulevat tällä hetkellä Suomen ainoasta jäjlellä olevasta voiteluainetehtaasta eli ovat Teboilin kamaa, tonkassa olevasta merkistä riippumatta. Ainoastaan pienempinä erinä valmistetut ja myydyt erikoisöljyt tulevat muualta, kunkin ison firman omista jalostuslaitoksista.
Ylipäätään melkein alalla kuin alalla niitä valmistajia tosiaan on selvästi vähemmän kuin eri tuotemerkkejä, mutta mitäs pienistä. Pitäähän ihmisillä olla asioita, joista kinastella vaikka nettifoorumeilla.

Onhan noissa eri merkkisissä lopputuotteissa silti pieniä erojakin toisinaan, kun niitä valmistetaan kenties samassa puljussa, mutta erilaisten speksien mukaan.