Kirjoittaja Aihe: MP-messut  (Luettu 6392 kertaa)

Tappe

  • Viestejä: 9
MP-messut
« : Tammikuu 31, 2024, 16:59:20 ip »
Moikka kaikille ja hyvää alkanutta vuotta 2024!

Onko gruppolla mitään omaa "osastoa" perjantailla alkavilla pohjois-euroopan suurimmilla moottoripyörä messuilla?
Tai onko mitään sovittua tapaamista paikan päällä?
Itse olen menossa perjantaina heti aamusta paikalle ja olisi mukavaa tavata kerholaisia pitkän talvitauon jälkeen.

Pekka Karjalainen

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 513
Vs: MP-messut
« Vastaus #1 : Tammikuu 31, 2024, 20:36:16 ip »
Ks. Gruppon kotisivu sekä tällä samaisella keskustelufoorumilla otsikko "tapahtumia" ;)
https://guzziclub.fi/


Moikka kaikille ja hyvää alkanutta vuotta 2024!

Onko gruppolla mitään omaa "osastoa" perjantailla alkavilla pohjois-euroopan suurimmilla moottoripyörä messuilla?
Tai onko mitään sovittua tapaamista paikan päällä?
Itse olen menossa perjantaina heti aamusta paikalle ja olisi mukavaa tavata kerholaisia pitkän talvitauon jälkeen.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: MP-messut
« Vastaus #2 : Tammikuu 31, 2024, 21:32:54 ip »
Periaatteessa olisi kiva käydä messuilla. Toisaalta, kuten monet tietävät että tallini on täynnä unelmapyöriä vuosien varrelta niin ei tarvitse uutuuksia katsella kun kaikki mahdollinen tarpeellinen on jo omassa tallissa. Paitsi se yksi jota ette ole vielä nähneet...

Jukka Laine

  • Administrator
  • ***
  • Viestejä: 1 053
  • Kotirintamamotoristi
Vs: MP-messut
« Vastaus #3 : Helmikuu 01, 2024, 07:34:31 ap »
Millä osastolla Guzzit on?
Jukka Tuusulasta, Sport 1200.
Verestä Hyviä Muistoja!
Veriryhmä Gruppo MOTO GUZZI.

Kurtsi

  • Viestejä: 300
Vs: MP-messut
« Vastaus #4 : Helmikuu 01, 2024, 12:21:46 ip »
Eipäs löydy RE Motorsia näytteilleasettajista. Kai siellä sentään Guzzeja löytyy ja Gruppon tiskikin ?

Viime vuonna päätin etten tule enää lauantaina sinne tungeksimaan. On vaan niin että nyt perjantaina ei julkiset sattuneesta syystä liiku.

Autolla en periaatteesta MP -messuille lähde. Malmin kupeesta on radan vartta matkaa reilu 8 kilometriä. Harkitse vakavasti jalkapatikassa menoa (ja tuloa). Saapahan käyttää juoma-asemien palveluja perillä ja tarvittaessa matkan varrellakin.
Vielä joku vuosi sitten kuljin vuosikausia juosten töistä kotiin Vallilasta joka työpäivä ympäri vuoden. Sattui vuosien varrella monenlaista keliä. Jos kun lakkoja sattui, juoksin edestakaisin, joten ei tuo messumatka kävellen mikään temppu ole nytkään.

Jouko S

  • Viestejä: 868
Vs: MP-messut
« Vastaus #5 : Helmikuu 01, 2024, 12:30:35 ip »
Mitä on jossain ollut tietoa, niin RE Motors on tänä vuonna KTM osastolla, eli ei Guzzeja. Omien tietojeni mukaan Gruppolla ei ole tänä vuonna tiskiä. Ainut toivo, missä voi olla Guzzi, on Bike&Boat World. Jos siellä on Guzzi, niin varmaan on guzzistikin!
Jouko

Kurtsi

  • Viestejä: 300
Vs: MP-messut
« Vastaus #6 : Helmikuu 02, 2024, 11:52:16 ap »
Kaksi Guzzia bongattu. Mandello B&B Worldin osastolla ja yksi käytetty Cali 1400 Touring. Köyhää ?

Fenix

  • Viestejä: 45
Vs: MP-messut
« Vastaus #7 : Helmikuu 02, 2024, 14:32:03 ip »
Lauantaina tarkoitus käydä messuilla.

RStone

  • Viestejä: 117
  • "Well, hang in there"
Vs: MP-messut
« Vastaus #8 : Helmikuu 02, 2024, 16:17:18 ip »
Mikäli Moto Guzzeja enempi haluaa nähdä niin messuille meno lienee turhaa, jos ei komppiksia lähde moikkaamaan.
RE Motors ilmoitti, että heillä ei ole omaa osastoa ja edustajan tapaa Kawasakin ja Husqvarnan ständeiltä.
Bike Worldille (Brandt) Guzzit taitavat olla "marginaalimerkki", kun asiaa kysyttäessä myyntipäällikön vastaus oli ylimalkainen  "katsotaan nyt mitä saadaan näytille...).
Messujen ständien hinnoista en osaa sanoa, mutta varmaankin yleinen talouden kurjimus verottaa maahantuojia ja myyjiä myös tässäkin sekä tietysti myös kerhoja, joilla ei ole isompia resursseja tai aktiiveja "työhevosia" messuilemaan.
Aika aikaansa kutakin, mukavat muistot ovat jääneet mieleeni vanhoista ajoista osallistumisesta Gruppon Motoitalian ja myös RM Heinonkin aikakaudella.
Enempi nuo nykymessut ovat hulabaloa oheisjuttuineen, mieleen muistuu kultaisen seiskytluvun messut Helsingin Olympiaterminaalissa, joissa pyörät olivat etusijalla.





motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: MP-messut
« Vastaus #9 : Helmikuu 02, 2024, 22:13:30 ip »
Voin omalla Kerhollani, uutisista päätellen, pitää isomman Guzzinäyttelyn...

Jouko S

  • Viestejä: 868
Vs: MP-messut
« Vastaus #10 : Helmikuu 02, 2024, 22:45:49 ip »
Juu, ei ollut B&B World satsannut kuin yhdellä V100Mandellolla, eikä kyllä kovin monella muun merkkiselläkään. Siitä huolimatta näyttelyssä on mukava käydä mm. moikkaamassa tuttuja motoristeja. Mutta suurin ilon aihe oli se, miten näyttelyssä on panostettu alle 18v nuorukaisiin. Muun muassa tuunattujen mopojen näyttely oli vertaansa vailla! Sieltä se tulee uusi motoristipolvi vääjäämättä meidän vanhojen jäärien eläköityessä. Hyvä, että heille on annettu näin mahtavat puitteet ja tuetaan ja ohjataan heitä tähän hienoon harrastukseen.
Jouko

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: MP-messut
« Vastaus #11 : Helmikuu 02, 2024, 23:14:54 ip »
Niin ettei tarvitse enää valittaa. Olisiko jossain vaiheessa Gruppon homma hankkia oma osasto? Lienee tarjolla varsin näyttävä setti...

Kurtsi

  • Viestejä: 300
Vs: MP-messut
« Vastaus #12 : Helmikuu 03, 2024, 11:11:50 ap »
Osasto oli Jonnela nimeltään. Paria jonnea haastateltiin 1/2 Seiska ohjelmassa. Toivottavasti kaikki eivät siirry bimmeripuolelle 17 täytettyään.
Ei ne prätkät nyt enää niin sykähdytä. Se tunnelma ja kesän odotus on messuilla pääasia.
Mielestäni ainoa uutuus oli Rieju 500 Aventura ja lähinnä kaksoistankin 20+20 l takia. Olisko siinä kulkuvälineitä ennen kolmepyöräiseen sähkömopoon siirtymistä ?

@

  • Viestejä: 552
  • Death to Stock
Vs: MP-messut
« Vastaus #13 : Helmikuu 03, 2024, 18:14:48 ip »
Rieju 500 on 35KW mopo, joten se siitä. Ei valmisteta tehokkaampana.

Rakennellut pyörät olivat hienoja. Guzzit loistivat tapansa mukaan poissaolollaan.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: MP-messut
« Vastaus #14 : Helmikuu 03, 2024, 18:27:34 ip »
Olen ollut rakentamieni pyörien kanssa messuilla. Ei ole herättänyt huomiota. Olen luopunut siksi. Jos on vedetty vähänkin overiksi niin ei kelpaa. Tässä tyypillinen monen proggiksen ohella: http://www.motomatti.fi/search/label/V-Max
Yksi on laitettu jo näyttelystä pihalle siksi että tuomaristo totesi että tehdastekoisia ei hyväksytä. Pidän sitä hyvänä mainintana. Linkissä oleva toinen pyörä sai olla äänestyksen ulkopuolella. Kysyin että miksi, vastaus: liian tehdastekoinen. Tehty kuitenkin autotallissa käsitöinä aidoista materiaaleista Tampereen Vilusella. Opetus: ei pidä tehdä ylilaatua.