Kirjoittaja Aihe: Verge sähköpyörä ongelmissa  (Luettu 3296 kertaa)

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Verge sähköpyörä ongelmissa
« : Joulukuu 04, 2023, 10:49:52 ap »
Onko täällä kukaan maksanut käsirahaa Vergestä?

Vergen tulevaisuus näyttää sumuiselta.
Valmiita pyöriä on 20kpl, joista 8kpl myyty, yksi Suomeen.
Rahaa on pantu palamaan oikein huolella, muun muassa kivijalkakauppa Monacoon.
Tuloja ei juurikaan ole ja nyt toivotaan, että joku lahjoittaisi 12M€ tuotannon käynnistämiseen.

Tuossa linkki uutiseen:
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/suomalaisen-sahkopratka-vergen-sarjatuotanto-ei-ala-ilman-lisarahoitusta/6b794401-6036-40d1-9059-0584d4aa260c

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Verge sähköpyörä ongelmissa
« Vastaus #1 : Joulukuu 04, 2023, 12:12:32 ip »
Onpa tuota pyörää tullut markkinapaikalla kierrettyä ja silmäiltyä.
Tyylikäs laite ulkonäöltään. Mutta jo amiksessa ollessani 70-luvulla, autopuolella, kerrottiin massaongelmista voimansiirron osalta joka pilaa ajettavuuden autostakin. Vergessä tämä seikka saattaa olla kynnyskysymys.

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: Verge sähköpyörä ongelmissa
« Vastaus #2 : Joulukuu 04, 2023, 12:37:53 ip »
Tuo takapyörän massa on ongelma nro 1.
Ongelma nro 2. on takapyörän tiivistys. Siinä on ehkä käytetty jonkunlaista solukkoa.
Jos on stefa níin tehohäviö on mopomoottorin luokkaa.
Paljonkohan maksaa takapyörän laakeri varaosana?

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Verge sähköpyörä ongelmissa
« Vastaus #3 : Joulukuu 04, 2023, 13:53:09 ip »
Isokehäiseen tiivistysongelmaan on ratkaisuja kyllä mutta ne ovat suht kalliita kuten, tässä tapauksessa, sokkelotiiviste jossa ilma toimii tiivisteenä. Paine-ero ei tarvitse olla suuri. Ajoviiman paine saattaisi riittää kun eroteltavana on vain ilmassa leijuva pöly eikä, esimerkiksi, neste. Sellainen on varsin toimiva ja yleinen ratkaisu kone- ja ajoneuvotekniikassa. Tehdään sisäpuolelle puhtaasta, mahdollisesti suodatetusta, ilmasta lievä paine. Eiköhän tuolla takapyörässä tarvittaisi myös ilmajäähdytystä niin tässä olisi kaksi asiaa yhdessä. Materiaalina lasi- tai hiilikuitu. Alumiini lienee liian painavaa. On sitten maku-asia onko tiiviste aksiaalisuunassa vai säteen suuntainen. Jälkimmäinen ei juurikaan keräisi pölyä mikäli sitä sinne edes pääsisi.

On, tietenkin, vielä yksi mahdollisuus: siirtää, nyt isolla kehällä oleva laakerointi, normaaliksi akselilaakeroinniksi mutta se vaatisi johdotuksen vietäväksi navan kautta. Käytännössä koteloitaisiin umpeen nykyinen ratkaisu. Rakenteen alkuperäinen idea kun vaikuttaa olevan tuo näennäinen akselittomuus ja navattomuus joka on jäähdytysteknisesti ilmeisen toimiva.

Voitelematonta tai voideltua kumitiivistettä en osaa kuvitella noin suurelle kehälle. Kehänopeus kun lienee huima.

Urpo ja Turpo

  • Viestejä: 1 189
Vs: Verge sähköpyörä ongelmissa
« Vastaus #4 : Joulukuu 05, 2023, 10:01:19 ap »
Eläkeläisen Verge-muisteloita:

Ehkä n. 5v sitten näin Vergen MP-mesuilla ensimmäistä kertaa.
Kysyin, että kuinka paljon takavanne painaa. Se oli kuulemma liikesalaisuus.
Takavanteen tiivistystä oltiin parhaillaan suunnittelemassa.

Esittelijä rupesi sitten selittämään, että nykyisellä moottorilla oli liian kova vääntö
ja moottori pitää suunnitella uusiksi. Urpo epäilee, että moottori oli liian painava,
koska liian kovasta väännöstä selviää ruuvaamalla moottoriohjaimesta maksimivirtaa
pienemmäksi. Jokaisesta moottoriohjaimesta, kaupasta ostetusta tai omatekoisesta,
löytyy maksimivirran säätö.

TunturiTT

  • Viestejä: 11 408
Vs: Verge sähköpyörä ongelmissa
« Vastaus #5 : Joulukuu 06, 2023, 21:40:05 ip »
Jossain oli firman hepun haastattelusta napattu lause, että Vergen on tarkoitus olla luksustuote äveriäille, eikä ole edes tarkoitus myydä ”oikealle” motoristille. Se, että myydään sitten omituisella ajokäyttäytymisellä varustettu ajopeli moottoripyöräilystä mitään ymmärtämättömälle, onkin sitten jokaisen harkinnan mukaan oikein tai väärin. Laite on ja tulee olemaan kuriositeetti, eikä varsinaisesti tule mullistamaan ajoneuvoteknologiaa.
Hyvä pyörä, parempi mieli.