Kirjoittaja Aihe: V85TT 2024  (Luettu 3931 kertaa)

Jouko S

  • Viestejä: 868
V85TT 2024
« : Joulukuu 03, 2023, 15:08:03 ip »

Näyttäisi sille, että uusi V85TT 2024 poikkeaa moottoriltaan aiemmista. Guzzin virallisilla sivuilla sanotaan:

"This is a complete V85 range, guaranteed to take the riding experience to the next level of enjoyment. Fine-tuned interventions such as the introduction of variable timing have improved torque at low speed and increased the maximum power of the new Euro 5+ twin-cylinder engine to 80 horsepower at 7750 rpm."

Tarkoittaakohan tuo, että siinä on muuttuva venttiilien ajoitus? Onko kukaan löytänyt vielä tarkempia specsejä?

Jouko

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: V85TT 2024
« Vastaus #1 : Joulukuu 03, 2023, 17:42:53 ip »
Veikkaanpa että "variable timing" lienee sytytyskartassa olevaa mahdollisuutta.
Toki säätyvää venttiilinajoitustakin on olemassa ollut jo kauan monilla valmistajilla mutta en ihan ensimmäiseksi sitä tähän yhteyteen tarjoaisi. Mutta ei sekään ihan poissuljettu ajatus olisi.

Sinällään 80 hp on melkomoinen teho tässä yhteydessä. Kyllä sillä rapasuihkun saa kauas taa. Itsellä oli joskus kauan sitten 750 pikkulohkoenduro ja siinä oli puolet tuosta tehosta. Vaan kyllä silläkin eteni.

Jouko S

  • Viestejä: 868
Vs: V85TT 2024
« Vastaus #2 : Joulukuu 03, 2023, 18:56:07 ip »

Menin vielä Moto Guzzin italian kieliselle sivulle ja käänsin googlella tekstin suomeksi. Tämä voi olla ihan hyvin käännös virhekin, mutta mielenkiinnolla odotan, kunhan viralliset speksit ilmestyy. Google kääntää tekstin näin:
"Täydellinen V85-mallisto on syntynyt, valmiina tarjoamaan entistä kiinnostavamman ajokokemuksen.  Perusteellisilla ja kohdistetuilla toimenpiteillä – mukaan lukien säädettävän venttiilin ajoituksen käyttöönotto – on parannettu vääntömomenttiarvoja alhaisilla nopeuksilla ja lisätty uuden Euro 5+ kaksisylinterisen moottorin maksimitehoa, joka tuottaa nyt 80 hevosvoimaa 7 750 rpm:llä."

Jouko

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: V85TT 2024
« Vastaus #3 : Joulukuu 03, 2023, 20:09:46 ip »
Vaikuttaa mielenkiintoiselta. Olen utelias näkemään minkälaista nokka-akseliratkaisua käyttävät.
Niitä on ollut monilla mp-valmistajilla erilaisia ratkaisuja. Perustuneet, yleensä, mekaaniseen rakenteeseen.

Fenix

  • Viestejä: 45
Vs: V85TT 2024
« Vastaus #4 : Joulukuu 04, 2023, 11:24:47 ap »
Eikös vanhastakin versiosta irtoa 76-79 hp lähteestä riippuen eli ainakaan teho ei mainittavasti lisäänny ?

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: V85TT 2024
« Vastaus #5 : Joulukuu 04, 2023, 12:02:56 ip »
Ei aina, välttämättä, teholukemaa tarvitse parantaa. Voi vaikka vääntömomenttia lisätä erilaisilla ratkaisuilla. Hyvä vääntömomentti käyttökelpoisella kierroslukualueella tekee moottorista käyttökelpoisemman. Ongelma ei juurikaan ole siinä etteikö tehoa saataisi irti. Ongelma on päästönormien alittamisessa. Siinä suhteessa on ollut kaikenlaista kikkailuakin että, näennäisesti, saataisiin päästöt normin alittaviksi. Siis tekniikkaa tekniikan vuoksi. Silti ei saisi hinta kiivetä kovin korkeaksi. Aika moni moottoripyörän ostaja katselee suhdetta joka on euroa per kilowatti. Niin minäkin, aikoinani.

Jouko S

  • Viestejä: 868
Vs: V85TT 2024
« Vastaus #6 : Joulukuu 04, 2023, 12:53:23 ip »
Kun malli tuli markkinoille, se oli Euro4 vuodesta 2019 vuoteen 2020. Tehtaan spekseissä lukemat olivat 80hp ja 80Nm. Vuodesta 2021 vuoteen 2023 on ollut Euro5 ja lukemat 76hp ja 82Nm. Tehtaan mukaan tässä parannettiin ala- ja keskialueen vääntöä.
Nyt ensi vuoden malli on Euro5+ ja sille tehdas lupaa 80hp ja 82Nm.
Euro4 ja Euro5 moottoreissa on ihan käytännössäkin huomattu selvä polttoaineen kulutusero(=päästöero) tietysti Euro5 eduksi ja nyt mainostavat tulevaa mallia vielä pihimmäksi ja teho on kasvanut sen viitisen prosenttia.

Löysin netistä juttuja Piaggion/Aprilian tämän vuoden alussa patentoimasta muuttuvasta mekaanisesta venttiilien ajoitus systeemistä ja sellaista odotetaan tulevaksi jossain vaiheessa ainakin Aprilian huippumalleihin. Rakenne on lehtitietojen mukaan edullisinta rakentaa yksinkertaisempiin moottoreihin..Tiedäppä vaikka se sieltä Noalen suunnitteluosastolta siirtyisi jossain vaiheessa Mandelloon..🤔

Jouko

California

  • Viestejä: 187
  • on the Route 66
Vs: V85TT 2024
« Vastaus #7 : Tammikuu 05, 2024, 14:11:18 ip »
Itselläni V85tt Centenario versio (vm.2021). Aika minimaalisilta muutokset tuntuvat loppujen lopuksi vm.2024 mallissa käytännön kannalta. Jos tehon ja väännön väliltä puntaroisi niin valitsisin lisäväännön itsekin. Hevosvoimatehojen vuoksi ei alun alkaenkaan tullut vaihettua tätä pyörää (aikaisempi oli Aprilia Caponord Rally 1200, 125hp). Yksi tervetullut muutos sattui kuitenkin silmään, nimittäin uusi laajempi mittariston näyttö. Ei sinänsä mitään vikaa entisessäkään mutta ihan hyvä muutos tuo, ehkä vähän tyylikkäämmän näkönen. Mutta, ei nuo uuden vuosimallin tuunaukset pyörää huonompaankaan suuntaa vie, pientä parannusta uuden hankkivat saavat silti käsiinsä...
Moto Guzzi v85tt Centenario
ex.Aprilia 1200 Caponord Rally
ex. Triumph Thunderbird 1600
ex. Moto Guzzi California classic