Kirjoittaja Aihe: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle  (Luettu 8001 kertaa)

@

  • Viestejä: 552
  • Death to Stock
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #15 : Syyskuu 09, 2023, 08:50:24 ap »

Corone

  • Viestejä: 36
  • V85TT
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #16 : Syyskuu 09, 2023, 10:48:28 ap »
En lue Motouutiset sivustoa, enkä juuri perusta yksittäisten, itsensä toimittajaksi nimenneiden, henkilöiden jutuista. Mielipiteitä riittää. Adventurepyörät luokkana on muutaman viime vuosikymmenen tuotos. Ennen mikä tahansa pyörä kävi seikkailuun. Kova kuski lähtee edelleenkin vaikka Goldwingillä viidakkoon rymistelemään. Seikkailu ei ole kalustosta kiinni. Kehitysmaissa ei kotareilla ajella ja kuitenkin menevät mihin vaan. …minullahan on juurikin V85… ;D

https://youtu.be/EMrxee_fazo?si=lpANNNKrCyDb0zNv


Jouko S

  • Viestejä: 868
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #17 : Syyskuu 09, 2023, 19:06:47 ip »

Se, että Motouutiset, yksittäinen suomalainen "nettilehti", ei mainitse adventure jutussaan ollenkaan Guzzin V85TT mallia, ei ole uutta. Näin on käynyt monenlaisten Guzzi-mallien vertailuissa aiemminkin useimpien mp-aiheisten lehtien historiassa. Pieni merkki ei ehkä kiinnosta valtalehdistöä, kun pitää kertoa mahdollisimman suurelle lukijakunnalle heitä kiinnostavista malleista. Olipa kerran poikkeus sääntöön, Moto1..

Moto Guzzi V85TT on kuitenkin osoittautunut päämarkkina-alueillaan menestykseksi. Ei sitä ole suunniteltukaan metsään eikä suolle. Vaikka tiedän, että joku sitä sinne vuosi vuodelta viekin.. Mutta hyvin sillä selviää asfalttiteiltä poistuttaessa hiekkateillekin. Se on monikäyttöinen ja erinomaisin ajo-ominaisuuksin varustettu moottoripyörä kardaanivetoisena, edullinen hankkia ja ylläpitää. Sillä voi matkustaa kaksi päällä vaikka Mandelloon. Minulla on myös sellainen..

Jouko

@

  • Viestejä: 552
  • Death to Stock
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #18 : Syyskuu 09, 2023, 20:39:29 ip »
Olisiko tuossa V85TT:n "vähättelyssä" kysymys enemmänkin siitä, että saman konsernin Aprilia on enemmän profiloitunut adventurer-pyörien tuotemerkiksi kuin Guzzi, jonka maine on peräisin radalta. Joka tapauksessa tasapuolisuuden nimissä tuosta Motouutisten artikkelista jäi puuttumaan monia muitakin adventurer-pyöriä V85TT:n ohella, jotka olisivat ansainneet maininnan. Aika paljon on nykyisin tarjontaa adventurer-pyörissä kun kiinalaisetkin rynnistävät markkinoille. Tässä on yksi esimerkki Kovesta, joka pesee paperilla mennen tullen suurimman osan eurooppalaisista ja japanilaisista adventurer-pyöristä erikoisesti teho/painosuhteensa perusteella:

https://www.bike.fi/kiinasta-ratkaisu-adventure-motoristien-ikuiseen-haaveeseen/

Kaljee

  • Viestejä: 58
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #19 : Syyskuu 09, 2023, 22:31:03 ip »
Enpä olisi ikinä uskonut että Hondan "matkasohva" taipuu tuollaiseenkin ajoon :o Toisaalta, tässä artikkelissa mainitaan herra joka on ajanut Hondan mallivalikoiman toisesta päästä olevalla pärrällä varsin kunnioitettavia taipaleita:
https://coxmotorgroup.com/about/motorcycle/news-detail/21/meet-the-brit-who-s-travelled-over-110-000-miles-on-a-honda-super-cub-he-bought-for-150

Coronea lainatakseni, seikkailu ei ole kalustosta kiinni 8)

Tarvitseeko tuollaisessa adventurepyörässä todella olla tehoa tuollaisia määriä? Minulla on vanha sivuvaunumoottoripyörä jossa on hevosvoimia huimat 22 kappaletta. Painoa yhdistelmälle kertyy yli 300 kiloa. Siihen vielä kuljettaja sekä matkalainen päälle... Mutta niin se vaan tänäänkin kulki Hämeenkankaalla kinttupolkuja ( sekä taisin vahingossa eksyä ihan reilusti polkupyörille tarkoitetulle uralle... ) varsin sutjakkaasti. Endurokuljettaja sekä mönkijämies nostivat iloisesti kättä kohdattaessa...

Vai haetaanko tuolla tehomäärällä sitten vaivatonta ohituskykyä moottoritiellä... Olihan tuon metsärymistelyn jälkeen mukava hypätä Brevan selkään ja painaa kaasua. Kun oikeasti tapahtuukin jotain ::) Siinä kun on tehoa tuplaten. Melkein 50 konia vie eteenpäin... Ja painoa taasen puolet vähemmän.

Brevalla en samoille urille lähde yrittämään, se olisi jumissa ja kyljellään hyvinkin pian. Mutta normaali hiekkatie kelpaa kyllä, oli tänäänkin niin nautinnollinen ajettava.
Jos noiden nykyisten renkaiden kuluttua loppuun laittaisikin Pirellin Sport Demonin tilalle jotain vähän karkeampaa kuviota. Jotain tälläistä: MT 60 RS
https://mprenkaat-store.com/shop/pirelli-130-90-b-16-67h-tl-mt-60-rs/?gclid=EAIaIQobChMIlIyGi56egQMVe1CRBR1bLQSxEAQYASABEgKAZfD_BwE

Luulisi tuon vähän avittavan huonommalla pinnalla, eikä toisaalta olisi aivan avuton asfaltillakaan? Harvoin jos silloinkaan tulee ajettua moottoritienopeuksia.
Käyttöpyöränä Breva 750. Mieliharmia aiheuttamaan hankittu sivuvaunu Dnepr!

TimoEv

  • Viestejä: 2 173
  • Porukassa mukana - pyynnöistä huolimatta!
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #20 : Syyskuu 10, 2023, 11:06:48 ap »
Mitäpäs se adventure sitten kenellekin on... Saattaa joillekin olla poikkeaminen pienelle tielle metsän läpi paikkaan, johon ei ihan autolla pääse. Mutta kuinkahan moni ihan todella ajaa "adventurea"? Siis tiettömällä taipaleella kahlaten kohdalle sattuneen purokivikon poikki?
Ja tietenkinhän on komeaa, kun pyörässä on kaikki Touratec´in varusteet ja navi- ja puhelintelineet.

Joillekin on seikkailu kulkea Nuuksion puistossa värilätkin varustettua polkua ihan päiväseltään.

Joten en lähtis kovin tuomitsemaan ja lajittelemaan noita pyöriä järjestykseen. Kun meitä pörisijöitä on montaa eri sorttia. Vaikka toimittajan on tietenkin kirjoitettava jotain leipänsä eteen...

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #21 : Syyskuu 10, 2023, 12:00:20 ip »
Ei nyt enää vaan nuorempana kävin Kuljun Pekan järjestämillä endurosafareilla. Pääosa pyöristä oli keveitä yksisylinterisiä enduroita alkaen 125cc. Itse ajelin Quota Millellä. Jossain taukopaikalla olivat pikkupyörillä ajaneet valittaneet homman raskautta. Pekka sen sijaan osoitti meikäläistä ja sanoi että miten te voitte valittaa reitin raskaudesta vaan katsokaa tuota mukana kulkenutta neljännestonnarikuskia joka on pysynyt samassa vauhdissa koko taipaleen ajan eikä valita yhtään. Ymmärsin olla hiljaa.

Kieltämättä, varsinkin kun ajoin yksin enduropolkuja oli vastassa "ylittämättömiä" paikkoja kuten keväisen joen jään pettäminen tai metsätraktoriura joka oli raiteiden osalta liejuinen ja se keskialue non 60 senttiä leveä liukas kannas. Työntöhommia sai tehdä mutta aina sieltä metsästä jollain lailla pois pääsi. Joskus pääsi vettä koneeseen ja piti tehdä remonttia korvessa. Silloin oli fyysinen kuntoni erittäin hyvä. Toisaalta pyörien fyysinen tila ei aina ollut erityisen etevä. Kyseisessä käytössä, varsinkin talviajossa, pyörän ikä lyheni nopeasti. Viimeistään kahden talven jälkee oli pyörä romutuskunnossa. Mutta hauskaa oli. Jälkeenpäin muistellen.

Nyt riittää seikkailuksi sellainen kuin eilinen päivä jolloin ajelin 1400 Calilla jo aiemmin ajettuja teitä eli kiersin ns. Pulesjärven lenkin joka alkaa Aitolahdelta ja jatkuu Viitapohjan kautta Kämmenniemen suuntaan jossa on ravintola- ja muita kaupallisia palveluita. Sekä tietysti Suomen kaunein kaarikivisilta Aunesilta joka ylittää yhden maamme pisimmistä vuonoista jota em. ajolenkki osittain sivuaa.

Samalla suunnalla on myös tie jota en muutamaan suveen ole ajanut eli tie Terälahdesta Kapeen kautta Muroleeseen ja sieltä jokunen kilometrin samannimiselle kanavalle. Kesäaikaan reitillä on matkailupalveluita.  Kesäaikaan voi kanavalla seurata höyrylaivan sulutusta ylävesiltä alemmille vesille. Tämän kirjoittamisen aikaan Muroleen ravintola lienee suljettu talvikaudeksi mutta onneksi Terälahdessa on kauppa ja kahviopalveluita.

Kaukana ei ole myöskään Ruovesi. Sataman palvelut sielläkin lienevät jo kiinni mutta itse kylällä on palveluita sekä 66:sen varrella risteyksessä missä alkaa tie Kurun suuntaan.

Keväällä tuli ajettua ihan huruajoa ilman mitää syytä tai tarkoitusta Etelä-Pohjanmaan puolelle asti. Siellä on pitkiä metsävälejä ja paikoin varsin soista. Matkanteko voi olla niillä seuduin tylsää vaikkakin ei minulle niinkään sillä ovat olleet lapsuuden maisemiani. Erityiseti pitkä Kurjenkylä ja monet 66:n varren maisemat on käytävä katsomassa aina silloin tällöin uudelleen. Niillä seuduin ei ole tapahtunut suuria muutoksia. Täällä Tampereella saa huomata kaiken aikaa että syntyy uusia teitä, katuja ja asuinalueita. Mp:llä ajellessa yritän päivittää tietojani alueen muutosten myötä ajelemalla uusien taajamien eli kaupunginosien läpi. Mutta eksymään ei tämän kokoisessa kaupungissa kykene.

RStone

  • Viestejä: 117
  • "Well, hang in there"
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #22 : Syyskuu 10, 2023, 15:02:58 ip »
Komppaan periaatteessa veli TimoEv'tä ja vanha sanonta pätee 'yksi tykkää äidistä ja toinen tyttärestä...'
Ainakin ulkomaalaisia sosiaalisen median ryhmiä kun seuraa niin V85TT on hyvinkin suosittu monikäyttöinen pyörä, josta kuvia ja juttuja on jaettuna paljon, tosin myös myynti-ilmoituksiakin.
Toinen vanha suomalaisille tuttu sanonta on 'hapan sanoi pihlajanmarjat ketusta' vai miten päin se olikaan, kun eläkeläisen talous ei uuteen enää yllä eikä kuntopohja riitä enduromeininkiin metsäteillä.
Omakohtainen kokemus mallista on vain takapuolituntuma taannoisilla MP18-messuilla ja tuntui erittäin mukavalta.
Ei niin korkea ja raskaan oloinen kuin edesmennyt Stelvio, jota tuli kerran Piikkiössä koeajettua.
Mutta miten se Rikin laulu menikään 'haaveissa vainko oot mun'
https://www.instagram.com/reel/CwQKoa_NlmM/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==



« Viimeksi muokattu: Syyskuu 10, 2023, 18:34:53 ip kirjoittanut RStone »

Hajakenttä

  • Viestejä: 961
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #23 : Syyskuu 10, 2023, 15:51:15 ip »
Eilen oli kaunis päivä. Muistelin tätä keskustelua ajellessa, enimmäkseen mutkateitä, mutta myös suorempaa ja nopeampaa. Mukavaa oli lasketella kun pyörä toimii hienosti ja ilma on leppoisa. Ja sitten tulee niitä rypälepommeja. Ensi yritän hivuttaa rakoa edelliseen ja laskettelen leppoisati iltapäivän euringossa. Sitten tulee taakse auto, aivan lähelle, ei mene ohi, kai me olemme lähtökohtaisesti kaikki pahoja bandiitteja, joita ei uskalla ohittaa, ettei se pahoita mieltään ja tule lyömään turpaan. Sitten tulee toinen ja kolmas, ja kaikki posujunassa. Siinä se on rypälepommi valmis. Jos nostan nopeutta tulee koko juna perässä ja kohta ollaan seuraavassa possujunassa. Satasen nopeudessa en halua taakseni ketään, enkä eteenkään. Tälläkin hiljaisella tiellä olisi riittänyt jokaiselle oma kilometrin pätkä.

Suoran sattuessa siirryin oikeaan ajoraiteeseen ja näytin vasemmalla kädellä vipaten, että menepä nyt siitä. Heti lähti ja rinnalle etiessään himpun hidastin ja nopeutin nokivasaran ohipääsyä. Seuraavalle nuhapumpulle tein samoin ja kolmannelle myös. Aika kivuttomasti päässin ajamaan ylhäisen yksin, ja iltapäivän aurinko tuuppasi selästä. Kunnes seuraava rypälepommi alkoi muodostua taakse horisonttiin, mutta sitten olikin jo aika poiketa kahvipaussille.

Kuppilassa pikkutyttö hymyili ja vilkutti nallensa kädellä. Sama tyttö, joka oli ohittaneen auton ikkunassa. Ehkä hän ei isonakaan pelkää pahoja bandiitteja.

Kyllä meidän kaikkien pitäisi pitää mielessä, kuinka arvokasta lastia kuljetamme.

Sentire la forza!
Terv: Timo

Henko

  • Viestejä: 340
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #24 : Syyskuu 11, 2023, 14:00:57 ip »
Kyllä meidän kaikkien pitäisi pitää mielessä, kuinka arvokasta lastia kuljetamme.
Ei hirveästi liity enää aiheeseen, mutta kaveri sanoi kerran ajaneensa Pohjanmaan lakeuksilla hyvällä näkyvyydellä Hayabusalla kahtasataa, kun taakse ilmestyi joku Skoda. Skoda ei kuitenkaan ollut poliisin siviiliauto, vaan ihan vain muuten sivilihenkilö, kyydissään etupenkillä pikkulapsi joka kädet ikkunassa ihmetteli ohitettavaa moottoripyöräilijää.

@

  • Viestejä: 552
  • Death to Stock
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #25 : Syyskuu 11, 2023, 15:58:18 ip »
Tässä keskustelussa unohtuu helposti tuo otsikon mukainen valtateillä ajelu, joka on joillekin ongelma ja toisille sitten taas ei. Jos lähdetään siitä että valtateitä (ja muitakin tylsiä asfalttipäällysteisiä teitä) kannattaa välttää aina kuin suinkin mahdollista, jäljelle ei jää kovin paljon asfalttipäällysteisiä teitä ellei halua ajaa soralla. Usein nämäkin seututason assutiet on hätäpaikattu jollain paskalla bitumilla paikka-paikan-päälle-menetelmällä ja routapatteja on siellä sun täällä.

Valtion ylläpitämien sorateiden lisäksi yksityisteiden ja metsäautoteiden pituus on n.  350 000 kilometriä kun koko tieverkon pituus on noin 454 000 kilometriä. Aika paljon jää teitä koluamatta ja maisemia katsomatta ellei koskaan ole poikennut edes soralle. Pienellä vaivannäöllä voi aina suunnitella ajoreitin niin ettei tarvitse pitkiä matkoja assua ajella.

Mitä taas tulee eri merkkisiin ja tyyppisiin pyöriin, niin kaikki pyörät voi viedä maastoon. Kysymys on vain siitä onko siinä mitään järkeä.

motomatti

  • Viestejä: 13 490
Vs: Valtatiellä ajaminen laittaa pinnan kireälle
« Vastaus #26 : Syyskuu 11, 2023, 17:55:33 ip »
Milloinkas ne siviilipyörät alkoivat erkaantua eri tyyppisiksi?
Varmaan silloin kun otettiin vakiopyörä aihioksi ja siitä rakennettiin eri ratakäyttöihin sopivia kulkineita kilpailumielessä. Runkoja muutettiin, varustusta vaihdettiin, moottoria viritettiin, iskareita vaihdettiin tarkoituksenmukaisemmiksi. Pitkää joustoa sorapinnalle ja metsään, lyhyempää ja jämäkämpää asfaltille, jne. Katteitakin sai tarvikkeena ostaa tarpeeseen.
Nykyään saa kaupasta suoraan haluamansa tyyppisen pyörän. Ei tarvitse rakennella vaikka ei, välttämättä ajakaan siellä mihin tarkoitukseen pyörä on suunniteltu. Tyypillinen hankinta on kallis kaksisataa+hevosvoimainen pyörä vaan sillä ei saa ajaa julkisilla teillä sen mitä se kulkee mutta ei myöskään radalle haluta kun ei ole sinne kykyä ja voi käydä vahinko. Mutta leuhkaa juttua riittää ja rahaa kalliiseen vakuutukseen.